Çin’de yağmur suyuyla enerji üreten panel geliştirildi

0

Teknoloji alanındaki yeni buluşların odak noktalarından biri haline gelen Çin’de bu kez de yağmur suyunu elektrik enerjisine dönüştüren paneller üretildi. İşte ilginç buluşa dair ilk detaylar…

1,5 milyara yaklaşan nüfusuyla Çin, şüphesiz dünya için büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda teknoloji alanındaki yeni buluşların odak noktalarından biri haline gelen Asya kıtası ülkesinin bu devasa nüfusu, enerji alanında yürütülmesi gereken alternatif çalışmaları adeta zorunlu hale getiriyor.

Bu kapsamda yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarıyla küresel ölçekte en ileri konumdaki ülkelerden biri olan Çin’de bu kez de güneş enerjisi panellerinden ilham alan, ancak daha farklı şekilde işlev sağlayan yeni bir teknoloji geliştirildi.

Güneş panellerine benzeyen yeni bir buluş, yağmur sularının hareketlerini elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Bu sayede enerji üretimi için yağmurun yağıyor olması yetiyor. Bir diğer deyişle güneşin olmadığı akşam saatleri de bir enerji üretim zamanına dönüştürülüyor.

Çok yağış alan noktalarda kullanımı hedefleniyor

Özellikle çok yağış alan noktalarda kullanımı hedeflenen yeni nesil yenilenebilir enerji üretim metodunun, yine dünya geneli için son derece yenilikçi bir metadolojiyi de beraberinde getireceği düşünülüyor.

Kullanım alanlarının tıpkı güneş panellerinde olduğu gibi evlerde suyun ısıtılması ya da belli ölçeklerde elektrik enerjisi sağlanması şeklinde olacağı düşünülen yeni buluşun geliştirilme ve ticarileştirilme çalışmalarının da devam ettiği kaydediliyor.

NOT: Görsel temsilidir.

Cevap bırakın