Çin’de kripto para ve Bitcoin ambargosu kaldırıldı

0

Çinli yetkililer, ülkenin Endüstriyel Yapı Düzeltme Rehberliği Kataloğu’nun düzenlenmiş yeni şeklini duyurdu. Artık Bitcoin’a dair herhangi bir kısıtlama yok…

Çin  Eylül 2017’den itibaren kripto pazarına denetim uyguluyordu, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili her şeye ambargo uygulanmıştı. Bu yüzden, ICO’lar yasaklandı ve kripto alım satım durduruldu…

Ardından, 2018’de Çin, WeChat gibi sosyal medya mecralarında kripto hakkındaki paylaşımların yayılmasını kısıtladı ve halka açık yerlerin kriptoyla alakalı faaliyetlere yer vermesine ya da tanıtımını yapmasına ambargo koydu.

Ancak ülke, yakın dönemde bu sınırlayıcı stratejisinden vazgeçmiş gibi duruyor. 26 Ekim tarihinde 13. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, 1 Ocak 2020 itibariyle Çin’de  yeni bir kripto yasasının faaliyete geçirileceğini bildirdi.

Ulusal Çin kongresi, “Gelecek yasayla birlikte Blockchain teknolojileriyle alakalı geliştirme ve araştırmaları destekleyeceğiz.” açıklamasında bulunuldu. Bunun yanı sıra Çin, kripto pazarında standart ve geniş bir düzenleme yapmayı hedefliyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından, Çin’in modernleşme, işletme ve küreselleşme sorunlarıyla mücadele etmek amacıyla blockchain teknolojisinin kullanımı hakkında planlama yapılmıştı. Bu planlamanın ertesi günü ise, ikinci bildiri gelmişti. Dünya ekonomisindeki en önemli ikinci ülke olan Çin, hükumetin desteklediği bir kripto para birimi lansmanı için hazırlık yapıyor.

Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi’nin (CCIEE) başkan yardımcısı Huang Qifan ise bu konuda bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:
“Çin Halk Bankası, SWIFT ve ABD dolarına yönelik blockchain’e dayalı finansal teknolojisini çok yakın bir tarihte faaliyete geçirme yolunda hızla ilerliyor. Yüksek ihtimalle Çin, para birimi olarak kripto kullanan ilk ülke ünvanını kazanacaktır.”

Cevap bırakın