Çin’de hızlı şarja standart getiriliyor

0

Çin’de 1 Ocak 2022’den itibaren uygulanılacak sınırlama ile üretilen, satılan ya da kullanılan herhangi bir kablosuz şarj aleti 50W değerini geçemeyecek…

Çin’de gerek standartların sağlanması, gerekse enerji tasarrufu noktasında dikkat çeken bir gelişme yaşandı ve Terminal Endüstrisi Derneği adı altındaki oluşum kuruldu.

Hızlı şarj ile ilgili standart üretimi teşvik eden dernek, 1 Ocak 2022’den itibaren uygulanılacak bir sınırlama ile Çin’de üretilen, satılan ya da kullanılan herhangi bir kablosuz şarj aletinin 50 W değerini geçemeyeceğini duyurdu.

Söz konusu sınırlama, aşırı yüksek kablosuz hızlı şarj teknolojisine yönelik adımların önüne geçilmesi esası taşıyor. Zira Çin’deki Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na göre ‘aşırı yüksek’ kablosuz hızlı şarj teknolojisi, radyo dalgalarına yönelik sorunlar ve başta ulaşım olmak üzere birçok sektörde olumsuz etkilere neden olabilir.

Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinin, en azından kendi ülkelerinde, mevcut standardı baz alarak standartlara uyum göstermesi bekleniyor. Diğer yandan farklı ülkelerde bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmadığı için ‘daha hızlı şarja dair’ rekabetin devam etmesi de muhtemel.
Gelişmeleri paylaşmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın