Çin’de 836 milyon kişi 4G kullanıyor

0

Ekran Resmi 2017-04-26 19.50.31

4G, 4.5G… Bu kablosuz telefon teknolojilerinin dijital hayata önemli bir ‘hız’ faktörü kattığı tartışmasız bir gerçek. Yüksek internet stabilitesi; daha hızlı açılan web sayfaları, uygulamalarda düşük bekleme süreleri, hızlı bağlantı, telefon görüşmeleri gibi faktörler kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmeye devam ediyor. Dünya genelinde milyarlarca mobil cihaz üzerinde bu inovatif teknolojilerin kullanımda olduğu biliniyor. Açıklanan yeni bir veri ise gelinen noktanın anlaşılması adına önemli bir gösterge…

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin (1 milyar 371 milyon kişi), mobil cihaz penetrasyonunun da en yoğun şekilde görüldüğü pazarlar arasında. Kamuoyunda ilgi uyandıran yeni detay ise bu önemli Asya ülkesinde kaç milyon cihazın 4G kullanımına entegre olduğu noktasında…

Buna göre Çin’de 836 milyon kişi 4G kullanıyor. Bu rakam, geçtiğimiz Aralık ayında açıklanan veriye göre yüzde 10,85 daha fazla kişinin 4G kullandığı anlamına geliyor. Ayrıca veri tüketiminin de yüzde 25’in üzerinde arttığı görülüyor. Çinli kullanıcılar ayda ortalama 1.28 GB veri kullanıyor, 2016’nın son çeyreğine göre artış tam olarak yüzde 28 seviyesinde.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında kırsal alanlara 2 milyon adet baz istasyonu daha kurulması planlanıyor. Dünyada en fazla 4G kullanıcısının olduğu ülkede hedefin çok daha da yukarısı olduğu açık.

Businessman Checking Data

Öte yandan Çin’deki sabit genişbant hattı kullanıcı sayısının 310 milyon olduğu, bunun yüzde 80’inin de fiber internet kullandığı kaydediliyor.

Asya ülkesi gerek internete bağlı kişi sayısı, gerekse bağlantıda mobilin rolü konularında dünya genelinde öncü konumda yer alıyor.

Cevap bırakın