Çin’de 500 megapiksellik güvenlik kamerası geliştirildi

0

Çin’deki Uluslararası Endüstri Fuarı’nda tanıtılan 500 MP çözünürlük sunan güvenlik kamerası yapay zeka desteğiyle geliyor.

Kameralar yüzleri tanıyabilir, ancak belli bir kalabalığın içerisindeyseniz bazı donanımsal gereklilikler söz konusu. Sizi izleyecek kameranın yaklaşık 500 MP çözünürlüklü görüntü sunabilmesi gibi. İşte bu noktada Çin’in Şanghay şehrindeki Fudan Üniversitesi ve Changchun Optik adlı özel bir şirketin de aralarında bulunduğu kuruluşlardan bir grup araştırmacının ortak çalışması ile 10 binlerce insan içinde belirli yüzlerin seçilebilmesine olanak tanıyan 500 MP’lik güvenlik kamerası üretildiği açıklandı.

Çin’deki Uluslararası Endüstri Fuarı’nda tanıtılan kamera, yapay zeka desteğiyle geliyor. Gerçek zamanlı olarak büyük kalabalıklarda belli insanların yüz takibini gerçekleştiriyor. Kamera yapısı hakkında pek fazla detay paylaşılmadı, ancak cihazın bir dizi senkronize kamera gibi göründüğü aşikar.

Güvenlik kameraları açısından önemli bir adım

Kameranın henüz resmi bir model ismine sahip olmadığı, ancak bariz sebeplerden dolayı ‘süper kamera’ şeklinde adlandırıldığı kaydedilirken sahip olduğu çözünürlük değeri ile güvenlik kameraları açısından önemli bir inovasyon olduğu belirtiliyor.

Diğer yandan 500 MP’lik kamera görüntüleri bariz bir soruyu da açığa çıkarıyor. Görüntülerin buluta gönderilmesi söz konusu ve bu kadar yüksek dosya boyutuna sahip verinin işlenmesi doğal olarak kısa süreli olmayacak.

Son olarak da kameranın mahremiyetle ilgili soruları gündeme getirdiğini belirtelim. Kamera kullanımının mutlak suretle hukuki olarak düzenlenmesi gereken bir konu olacağı ifade ediliyor.

Cevap bırakın