Chrome’daki uygulamaların fişi çekildi

0

Chrome uygulamaları uzun yıllardır milyonlarca kullanıcının hayatını kolaylaştırsa da her geçen gün daha az kullanıldıkları da bir gerçek. Önceki yıl Google tarafından resmi olarak verilen uygulamaların kaldırılması yönündeki işaretlerin ve en nihayetinde de Ağustos ayındaki bildirinin ardından beklenen adım geldi. Teknoloji şirketi, popüler web tarayıcısı için geliştirilen Chrome Web Mağazası içerisindeki Uygulamalar bölümünü kaldırdı.

Böylelikle Windows, Mac ve Linux platformlarında artık Chrome uygulamalarına erişilemeyecek. Diğer yandan web mağazası hala hayatta, Uzantılar ve Temalar bölümleri hizmet vermeye devam ediyor.

Bu arada 2018 yılı ortalarında Aşamalı Web Uygulamaları adı altında yeni bir platform söz konusu olacak. Detaylar için birkaç ay beklemek gerekli…

Yüzde 1 etkisi!

Google tarafından atılan adımın arkasında yatan neden ise Windows, macOS ve Linux platformlarında Chrome kullananların sadece yüzde 1’inin uygulamaları tercih etmesi. Elbette söz konusu gelişme belirtilen işletim sistemleri için, Google’ın kendi işletim sistemi Chrome OS yüklü aygıtlarda Uygulamalar bölümü canlı kalmaya devam edecek. Bu noktadaki altının çizilmesi gereken detay ise dünya genelinde Chrome OS yüklü cihaz sayısının oldukça az olması.

Nedeni neydi?

Chrome Uygulamaları arasında bazıları fonksiyonel yapılar taşısa da eleştiriler yeterince efektif olmaları noktasındaydı. Bununla birlikte Chrome’un halihazırda pratik bir kullanım sunması beraberinde Uygulamalar kısmında pek de ihtiyaç duyulmayan çok sayıda öğenin sunulduğu da yorumlar arasındaydı.

Cevap bırakın