Chrome’da Web Sitesi Bildirimleri Artık Daha Az Rahatsız Edecek

0

XDA geliştiriciler forumunda yer alan bir raporda Google Chrome tarayıcısında hem masaüstü hem Android versiyonunda güncellemeler yapacak.

Masaüstü ve mobil tarayıcılarda son dönemde kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen web sitesi bildirimleri artık daha az rahatsız edici hale gelecek. Chrome yeni sürümünde yapılması beklenen güncelleme ile bildirimler daha az yer kaplayacak. İnternet kullanıcıların girdikleri her sitede karşılarına çıkan ve büyük bir alan kaplayan bildirim isteği kutucuğu sinir bozucu bir hale gelebiliyordu. Kullanıcı isteklerini dinleyen Chrome geliştiricileri yeni sürümde bu soruna çözüm getiriyor.

Chrome bildirim isteği kutucuğunu engelleyecek

XDA geliştiriciler forumunda yer alan bir raporda Google Chrome tarayıcısında hem masaüstü hem Android versiyonunda güncellemeler yapacak. Bunlardan birisi de bildirim isteğinin büyük pencereler şeklinde değil, küçük bir kutucuk içerisinde sadece metin ile yer alması olacak. Chrome Android versiyonunda daha minimal bir hale gelmesi beklenen bildirim isteklerinin masaüstü versiyonunda ise tamamen kaldırılabileceği belirtiliyor. Kullanıcı tarafından izin verilen siteler dışındaki tüm siteler bildirim gönderemeyecek.

Chrome geliştiricileri kullanıcı deneyimini en üste çıkarmak için bildirim isteklerinin birkaç ek engellenmesi durumunda tüm isteklerin otomatik olarak engellemesini sağlayacak. Farklı özelliklerinde yer alması beklenen tüm bu özelliklerin kullanıcılara ne zaman ve hangi sürümde sunulacağı henüz netlik kazanmış durumda değil.

Cevap bırakın