Chrome’da beklenmedik gelişme

0

Küresel ölçekte en çok kullanılan web tarayıcılardan biri olan Google Chrome’la ilgili bu sürpriz gelişme çoğu kullanıcıyı üzebilir. İşte detaylar…

Google’ın popüler web tarayıcısı Chrome’la ilgili olarak stratejik bir karar alındığı ortaya çıktı. Buna göre kısa süre içerisinde 30 milyonu aşkın Android cihazda Google Chrome kullanımı son bulacak. Minimum API seviyesinin Android 4.1’den 4.4’e çıkarılması sonrasında 4.4 altında Android versiyonu kullanan cihazlarda söz konusu tarayıcı aktifliğini yitirecek.

Android Jelly Bean gibi hala sıkı bir kullanıcı kesimi tarafından deneyimlenmeye devam eden yazılımın Chrome desteğinin dışında kalacak olması dikkat çekici detay durumunda. Google verileri, aktif Android cihazlarının yaklaşık yüzde 3,2’lik kesiminin Android 4.3-4.1 arası bir kesim tarafından kullanıldığına işaret ediyor.

Öte yandan Jelly Bean, 6 senedir kullanımda. Bu noktada dijital teknolojinin hızı düşünüldüğünde bu ayrıntı ile birlikte alınan Chrome kararına çok da şaşırtmamak gerekiyor.

Aynı dönemde çıkmışlardı…

Bir diğer detay da Google Chrome ve Android 4.1 sürümlerinin çıkış tarihleriyle ilgili. İlginç ama Android 4.1 Jelly Bean, 10 Temmuz 2012’de, Chrome ise ilk kez sadece iki hafta öncesinde, 27 Haziran 2012’de yayınlanmıştı.

İlginizi çekebilir: Huawei Mate 20 Pro ve Mate 20 tanıtıldı! İşte tüm özellikleri…

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın