Chrome Web Mağazası’nın fişi çekiliyor

0

Ekran Resmi 2016-08-22 02.36.07

Google, popüler web tarayıcısı Chrome’la ilgili yeni bir hamle atmak üzere. Şirketin adımı Chrome uygulamalarıyla ilgili ve özetle kullanıcıların yüzde 1’lik kesiminin bu yazılımları aygıtlarına yüklemesi temel alınarak platformun aşamalı olarak sonlandırılmasına karar verilmesi şeklinde.

Buna göre Chrome Web Mağazası, 2017’nin ikinci yarısından itibaren Windows, Mac ve Linux’tan indirilebilir özellikte yeni uygulama kabul etmeyecek. Mevcut uygulamalar ise indirilebilmeye devam edilecek. Ayrıca uzantı ve temalar da sunulacak. Öte yandan dünya genelinde yüzde 1’in altında kullanım oranına sahip ChromeOS yüklü cihazlar üzerinden Chrome Web Mağazası’nın yeni uygulama desteğini sunmaya devam edeceği kaydedildi. Böylelikle Chrome internet tarayıcısı kullanıcıları, önümüzdeki yıldan itibaren bilgisayar ya da mobil cihazlarına yeni Chrome uygulamaları yükleyemeyecekler. Peki bu ne anlama geliyor? Google cephesinde Chrome’a dair hedef ne?

Nedeni talep görmemesi

Google, Chrome uygulamalarının geleceğine dair önemli bir karar almış oluyor. Başta da belirttiğimiz gibi bunun nedeni yeterli ilginin gösterilmemesi. Elbette bunun da bir nedeni var; kullanıcılar, Chrome uygulamalarına gerek duymuyor. Öte yandan söz konusu adım, günümüz için önemli bir platform olmayı başaramayan ChromeOS’in gelecekte daha etkili bir yapı sunması yönünde de görülebilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın