Chrome ücretli eklentileri dolandırıcılık nedeniyle askıya alındı

0

Google, Chrome ücretli eklentilerini dolandırıcılık nedeniyle askıya aldığını duyurdu. İşte detaylar…

Google tarafından üretilen internet tarayıcısı Chrome’a ek özellikler kazandıran ücretli eklentiler dolandırıcılık olaylarındaki artış neden gösterilerek askıya alındı. Bu kapsamda Chrome Web Mağazası’nda yer alan ücretli eklentilerin yayınlanması ve güncellenmesi belirli bir süre için durduruldu.

Google tarafından yapılan açıklamada, ücretli eklentilerde dolandırıcılık vakalarında çok fazla artış kaydedildiği ve mevcut durumun önüne geçilmesi amacıyla -acil bir çözüm olarak- söz konusu kararın alındığına işaret edildi. Ayrıca eklenti üreticilerinin herhangi bir güncelleme yayınlayamayacağı kaydedildi.

Ücretli eklenti satışı durduruldu

Google, bazı eklenti üreticilerinin hangi türde dolandırıcılık faaliyetlerini esas aldıkları konusunda herhangi bir açıklama yapmazken durumdan çok sayıda kullanıcıya sahip eklentilerin de etkilendiği belirtiliyor. Bunların arasında şifre yöneticisi Dashlane ve toplantı planlamayı kolaylaştıran Comeet eklentileri de bulunuyor.

Chrome Web Mağazası’nda ücretli eklentilerin askıya alma işleminin ne kadar süreceği henüz belli olmazken yapılan yorumlarda yaşanan dolandırıcılık olaylarının kullanıcıları istismar eden eklenti geliştiricileri tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Cevap bırakın