Chrome OS geliştirici dostu özellikleri ile öne çıkıyor

0

“Google yeni işletim sistemi Chrome OS, hedef kullanıcı kitlesini Android uygulama geliştiriciler olarak belirledi. İşte en son yenilikler…”

Google’ın piyasaya sunduğu yeni işletim sistemi Chrome OS, bu defa geliştirici dostu özellikleriyle karşımıza çıkıyor. Uzun zamandır Android’in gölgesi altında kalan Chrome OS için geleceğin neler getireceği tartışılırken, Google bu konuda önemli bir adım atarak Android uygulamaların Chrome OS üzerinde geliştirilebilmesine olanak sağlayan bir dizi yardımcı özelliği hayata geçiriyor.

İddiaya göre Google’ın Chrome OS için geliştiricilere yönelik yenilikler sunmasında en önemli etken, Chromebook sahibi olan kullanıcıların günden güne artması. Sektörde yapılan araştırmalar, Chromebook satışlarının bir önceki yılla kıyaslandığında iki katını aştığını gösteriyor. Bu durumu fark eden Google, Chrome OS üzerinde Android uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştırmak ve işletim sisteminin kullanışlılığını arttırmak istiyor. İlk olarak ChromeOS.dev isimli web sitesini açan firma, burada geliştiriciler için önemli haberlerin, kaynakların ve teknik dokümanların paylaşımında bulunacak. Maalesef şimdilik sadece İngilizce ve İspanyolca dillerinde hizmet sunan web sitesinin ilerleyen dönemde başka dillere de destek sunacağı belirtiliyor. Google ayrıca bu web sitesi üzerinden ürün duyuruları, kod örnekleri ve daha fazlasını da geliştiricilere sunmayı amaçlıyor.

Google’ın plânları elbette bununla sınırlı değil… Chromebook üreten üreticilerle iş birliğine yönelen Google’ın, Android uygulamaların geliştirme sürecini daha da kolaylaştırmak için Android Emulator’ün tam sürümünü bazı Chromebook modellerinin çalıştırmasını sağlamayı amaçlıyor. Böylece geliştiriciler, herhangi bir ekstra donanıma ihtiyaç duymadan Android uygulamaları tek bir platformdan geliştirebilecek.

Cevap bırakın