Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürChat GPT-4o hayatımızı değiştirmeye geliyor

  Chat GPT-4o hayatımızı değiştirmeye geliyor

  Chat GPT-4o yapay zekanın geldiği noktayı gösteren güzel bir örnek olmuş. İşte yeni yapay zeka ile ilgili detaylar.

  Open AI firması son yıllarda yapay zekanın herkes tarafından merak edilen bir konu olmasını sağladı. İlk olarak Chat GPT ile hayatımıza giren firma geçtiğimiz günlerde bu yapay zekanın yeni sürümünü de tanıttı. Chat GPT-4o isimli yeni yapay zeka modülü görüntülü olarak kullanıcı ile etkileşime girip farklı konularda yardımcı olabiliyor.

  Chat GPT-4o

  Bu yeni yapay zeka modülünün en önemli özelliği artık daha hızlı geri dönüş yapabilmesi. Önceki sürümde ortalama 5.4 saniye olan yanıt süresi Chat GPT-4o’da 2.8 saniyeye düşürülmüş. Bu da sanki gerçek bir insanla konuşuyormuş hissine yakın bir his veriyor.

  Yeni modül ayrıca görüntülü olarak matematik problemleri çözme, gerçek zamanlı anlık çeviri yapma gibi işlemleri de yerine getirebiliyor. Ek olarak bu yeni yapay zeka 50 dili destekliyor ve bu diller arasında gerçek zamanlı çeviri yapabiliyor. Yazılımcılar için kod yazma gibi özelliklere de sahip olan Chat GPT-4o’nun en ilginç özelliklerinden biri ise yüzünüze bakarak (kamera yardımı ile) hislerinizi tahmin edebilmesi. Bu özellik sayesinde anlık duygularını yapay zeka tahmin edebilecek.

  Chat GPT-4o

  Bu yeni özellikler akla 2013 yılı yapımı Her filmini getiriyor. Yakın gelecekte geçen filmde bir adam Scarlet Johansson tarafından canlandırılan yapay zeka işletim sistemine aşık oluyordu. Bu olay sonucu gelişenleri konu edinen filmin Chat GPT-4o ile gerçek olacağı düşünülüyor. Bence işlerin bu duruma gelmesi için hala zaman var. Yine de işlerin gideceği nokta orası olacak o kesin.

  Bu tarz haberleri okuduğumuzda aklımıza gelen ‘yapay zeka işimizi elimizden alacak mı’ sorusuna ne yanıt vereceğimi merak edenler olabilir. Ben yapay zekanın işimizi elimizden alacağını düşünmüyorum. Onu kullanır ve vakit alacak işleri ona devredersek odaklanacağımız başka alanlar için zaman kazanmış olacağız. Yani yapay zekayı rakip değil bir iş ortağı olarak görürsek hayatımız daha kolaylaşacak. Benim düşüncem bu yönde.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN