Çevrimiçi randevu ile sürücü belgesi yenilemek

0

2016_mart_01

Cebinizdeki sürücü belgenizi alalı kaç yıl oldu bilmiyorum ama artık bildiğim bir şey var ki,  o  da sürücü belgenizi bir kere alarak ömrünüz boyunca kullanma dönemi sona erdi.  Gerçi 2020 yılının sonuna kadar zamanınız var fakat yeni tip sürücü belgenizi bir an önce değiştirmek, yenilemek veya yoksa sıfırdan almak istiyorsanız sizi biraz zorlayacağını düşündüğüm bir süreç bekliyor olacak.

Diyelim bir sürücü belgesine sahipsiniz ve yenilemek istiyorsunuz. İlk yapmanız size en yakın ilçe emniyet müdürlüğünden çevrimiçi randevu almak olacak. Vatandaşlar 1 Ocak 2016  tarihinden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden randevularını alarak resmi başvuru yapabiliyorlar.

Süreç Nasıl İşliyor?

Bir kez daha belirtmekte fayda var. Acele etmenize çok fazla gerek olmasa da eski tip sürücü belgelerinin yenileme işlemleri 01/01/2016 tarihinde başladı ve 31/12/2020 tarihine kadar sürecek. Sürücü belgenizi önce davranıp erkenden alırsanız Avrupa ülkeleri dahil toplam 80 ülkede geçerli bir sürücü belgeniz hazır olacak. Özellikle yurtdışında sıklıkla araç kullanıyorsanız büyük bir avantaja herkesten önce sahip olacaksınız.

Çevrimiçi randevunuzu aldıktan sonra ne tür gereksimlerinizin olacağını ve yeni tip sürücü belgesinin yenileme işlemleri sırasında başınıza neler gelebileceğini anlatmaya çalışacağım. Özellikle belirtmeliyim ki, çevrimiçi randevu almak bazen hiç de kolay olmuyor. Çünkü yoğunluktan ötürü size yakın emniyet müdürlüklerinde boş randevu ve size uygun saat bulmak bazen mümkün olmuyor.

Dilekçeniz Hazır Olsun

Bu aşamada hazırlamanız gereken ilk belge dilekçeniz olacak. Dilekçenizi başvuru yapacağınız emniyet müdürlüğüne hitaben yazarak ne yapmak istediğinizi açıklamanız gerekiyor.

Gerekli Kimlerler: Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

Başvuru esnasında sorun yaşamamak için yanınızda yukarıda belirtilen kimliklerden en az bir tanesinin hazır olması gerekiyor.

Sürücü Sağlık Raporu

İster sürücü belgenizi yenileyin, isterse yeni alın sizi en çok zorlayacak ve uğraştıracak belge sanırım sağlık raporu olacak. Sağlık raporu almak için ilk olarak Aile Hekimine başvurmanız gerekiyor. O da sizi gerek gördüğü takdirde göz doktoruna veya gerekli gördüğü diğer sağlık birine muayene için gönderiyor. En son tüm muayeneleriniz bittikten sonra tekrar Aile Hekimi’ne gelip sağlık raporunuzu alıyorsunuz. Veya gelmenize gerek de kalmayabiliyor. Aile Hekiminiz ne derse o oluyor.

Banka Ödemesi (Kağıt Bedeli ve Vakıf Payı)

Sürücü belgesi için tahmin edeceğiniz üzere ufak bir ödeme de yapılması gerekiyor. Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıp makbuzlarıyla başvuru yapıyorsunuz. 13TL + 2TL yani toplamda 15TL bir ödeme yapılıyor

2 Adet Fotoğraf

Sizden sürücü belgesi başvurusunda 2 adet biyometrik fotoğraf isteniyor. 5×6 cm ebadında ve arka fon beyaz olacak şekilde istenen fotoğrafları sağlık raporunuzu aldıktan sonra çektirmenizi öneriyorum. Çünkü gözlükle araç kullanacaksanız fotoğrafınızın gözlükle çekilmiş olması gerekiyor.

Mevcut Sürücü Belgenizi Alıyorlar

Mevcut sürücü belgeniz eğer kayıp değilse başvuru esnasında sizden teslim alınıyor. Bunun karşılığında size 15 gün geçerli olacak sürücü belgesi yerine geçecek olan geçici bir belge veriyorlar. Sürücü belgeniz bir terslik olmazsa size 15 gün içinde PTT yolu ile belirttiğiniz adrese yollanıyor ve belgeniz ulaşmadan önce gönderiyi takip edebilmeniz açısından cep telefonunuza bir barkod gönderiliyor. Yoğunluktan teslim süreci 15 günü aşabiliyor.

Önemli Uyarı

Başvuru yaparken randevu saatinizden 15 dk. önce hazır bulunun. Son 5 yıl içerisinde parmak izi verdinizse önce parmak izi dosyanızın bir kopyasını almak için Parmak İzi Bölümü’ne uğrayı unutmayın. Şimdiden yeni sürücü belgeniz hayırlı olsun. Kazasız belasız keyifli sürüşler…

 

Cevap bırakın