Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürÇevrimiçi flört edenlerin yaklaşık dörtte biri dijital takibe maruz kalıyor

  Çevrimiçi flört edenlerin yaklaşık dörtte biri dijital takibe maruz kalıyor

  Kaspersky tarafından dünya genelinde 21 bin kişiyle yapılan yeni anket, dijital istismarın boyutları hakkında şok edici veriler ortaya koydu. Katılımcıların neredeyse dörtte biri (%23) yeni çıkmaya başladıkları kişi tarafından çevrimiçi takibe maruz kaldı. Katılımcıların üçte biri (%34), çıkmaya başladığınız kişinin sosyal medya hesaplarını Google’da aramanın veya kontrol etmenin kabul edilebilir olduğuna inanıyor ve %41’i biriyle çıkmaya başladığında bunu yaptığını itiraf ediyor.

  Dünya genelinde 21 ülkede 1.000 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmaya göre, online randevuyla tanışanlar aşk arayışında kendilerini korumak için adımlar atma konusunda istekli. Bununla birlikte bireyler Sevgililer Günü’nde konum ayarları, veri gizliliği ve aşırı paylaşımdan kaynaklanan riskler nedeniyle takip ve istismarın endişe verici artışına karşı halen savunmasız durumda.

  İstismar türleri de çeşitlilik gösteriyor. Katılımcıların üçte birinden fazlası (%39) mevcut veya önceki partnerlerinden bir tür şiddet veya istismar gördüğünü bildirdi. Katılımcıların %16’sına istenmeyen e-postalar veya mesajlar gönderilirken, belki de en endişe verici olanı %13’ünün rızası olmadan filme alınması veya fotoğrafı çekilmesi oldu. Katılımcıların %10’u konumlarının izlendiğini, %10’u sosyal medya hesaplarının veya e-postalarının ele geçirildiğini ve %7’si rızaları olmadan cihazlarına takip yazılımı yüklendiğini itiraf etti.

  Erkek katılımcılara kıyasla oransal olarak daha fazla kadın katılımcı şiddet veya istismara maruz kaldı (%42’ye karşı %36). Uzun süreli ilişkisi olanlara kıyasla yeni flört edenler daha fazla şiddet veya istismara maruz kaldı (%48’e karşı %37). Katılımcıların %34’ü internette takip edilme ihtimalinden endişe duyduklarını belirtiyor ve kadın katılımcılar bu ihtimalden erkeklere kıyasla daha fazla endişe duyuyor (erkek katılımcıların %31’ine kıyasla erkeklerin %36’sı bu konuda endişe duyuyor).

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN