Çevre Dostu Elektronik Ürünler İle Daha Temiz Bir Doğa

0

Çevre Dostu Elektronik Ürünler hayatımızda gittikçe daha fazla yer kaplıyor. Bunun en büyük sebebi de dünyamızın ve doğanın her geçen gün hızla kirlenmesinden ötürü doğa kirliliğine daha az yol açacak ürünlere insanoğlunun ihtiyaç duyması. Aslında çevre kirliliğinin azaltılması insanların elinde olan bir durum. İşte bu yüzden satın alacağımız elektronik ürünleri çevreye zarar vermeyen teknoloji içeren ürünlerden seçersek doğal kaynakların kirlenmesine engel olabiliriz.

Çevre Dostu Elektronik Ürünler İle Sağlıklı Yaşam Alanları

Çevre kirliliğini engellemek için çevre dostu ürünlere hayatımızın akışında daha fazla yer vermemiz gerekiyor. Hatta üreticiler bile karbon ayak izini daha düşük seviyelere indirmek için sürekli çalışıyorlar. Başka bir deyişle, satın alınan ürünlerin kullanılması aşamasında enerji tüketilirken atmosfere salınan karbon gazı miktarının mümkün olduğunca düşük tutmayı hedefliyorlar.

Son yıllarda özellikle de beyaz eşya sektöründe satılan ürünlerinde yüksek enerji tasarrufu sağlayan ve doğaya mümkün olduğunca az zarar veren ürünler tercih ediyor. Yakın zamana kadar markaların ürün listelerinde sadece birkaç çevre dostu ürün bulunurken artık üretimlerin büyük çoğunluğu A ve A+ olarak bilinen enerji tasarrufu sağlayan ürünlerden oluşuyor.

Çok Fonksiyonlu Elektronik Cihazları Tercih Edin

Yeni bir elektronik cihaz satın almaya karar verdiğinizde seçim yaparken tercihiniz mutlaka çok fonksiyonlu cihazlar tarafında olsun. Örnek vermek gerekirse; 4 ayrı işi 4 ayrı elektronik cihaz ile yapmak yerine çok fonksiyonlu tek bir cihaz ile yapmak daha çevreci bir yaklaşım olacaktır. Yani bir fotokopi makinesi ve yazıcı almak yerine çok fonksiyonlu bir cihaz satın alarak aynı cihaz üzerinde hem yazıcıya, hem tarayıcıya hem de fotokopi makinesine aynı anda sahip olabilirsiniz.

Aldığınız Ürün Çalışırken Daha Az Enerji Kullanıyor mu?

Satın alacağınız ürünün enerji sınıfı hakkında bilgi sahibi olmak da oldukça önemli. Çünkü bu aşamada kararınızı etkileyebilecek 10 farklı enerji sınıfı bulunuyor. Bu sınıflar G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++’dan oluşuyor. Sınıflar arasında A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünleri temsil ederken, G sınıfına doğru gidildikçe enerji tasarrufu sağlamayan hatta çok yüksek oranda enerji harcayan ürünler temsil ediliyor. Günümüzde tekno marketlerde B sınıfı ürünlerden daha düşük sınıfta ürünlerinin satıldığını artık görmüyoruz. Çoğunlukla satılan ürünler A+ ve A++ enerji sınıfındaki ürünlerden oluşuyor.

Doğa Bilinci Aileden Başlar

Çevreye ve doğaya saygılı bilinçli tüketim için öncelikli olarak ailelerin ve özellikle de çocukların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Çevre dostu ürünlerin kullanılmasının teşvik edilmesi için çocukların bilinçlendirilmesi gelecekteki daha temiz bir dünya için hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir konu. Her aile bu bilince sahip olduğunda hem  doğal kaynakları korumuş hem de enerjiden tasarruf yapmış olacağız.

Satın alacağınız ürünlerin zehirli veya atık bir madde içermediğinden emin olduğumuzda ve üründe kullanılan malzemelerin geri dönüşüm imkanına sahip olduğunu bildiğimizde bizleri çok daha temiz bir çevre bekliyor olacak. .

Cevap bırakın