Çeviri yazılımları gelişiyor

0

Son yıllarda çeviri yazılımları teknolojinin de gelişmesiyle birlikte çok önemli gelişmeler kaydetti. Başlangıçta sadece bir kelimenin başka bir dildeki anlamını görebilmemizi sağlayan kısacası sözlük olarak tabir edebileceğimiz yazılımlardan artık anında çeviri yapabilen, hatta sizin konuşmanızı aynı anda karşı tarafa sesli bir şekilde çevirerek aktaran yazılımlar dahi var.

Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi gibi bilim kurgu filmlerine meraklıysanız kesinlikle dikkatinizi çekmiştir, uzaydaki en faydalı şey bu anlık çeviri yapabilen cihazlardır. Gerçi daha bu kadar iyi çeviri yapabilen yazılım yok ama günlük hayatta birçok şeyi anlayabilmemizi ya da karşı tarafa ifade edebilmemizi sağlayan yazılımlar mevcut. Profesyonel anlamda baktığımızda ise çeviri hafızaları gibi çeşitli yöntemlerle oldukça doğru çeviri yapabilen yazılımlar da mevcut. Fakat bu tarz profesyonel çeviri yazılımları şimdilik bizim konumuz değil. Daha çok günlük hayatta işimize yarayabilecek kendimizi ifade edebilmemizi sağlayacak yazılımlardan sizlere bahsetmek istiyorum.

Biraz önce de bahsettiğim gibi şu an kullanılan birçok yazılım, özellikle sosyal medya ve sohbet yazılımları hem mobil hem de diğer cihazlara anında çeviri özelliğini ekliyor. Instagram, Skype, Google Translate bunlara aslında çok güzel bir örnek. Çevirileri her ne kadar mükemmel olmasa da iki tarafın birbirini anlamasına yetiyor. Hatta bu yazılımları kullanıp ticaret yapan küçük ve orta ölçekli şirketler mevcut. Gelelim akıllı telefonumuzda, tabletimizde ve bilgisayarımızda kullanabileceğimiz uygulamalara.

 

 

Google Çeviri

Benim özellikle Rusya, Yunanistan ya da Arap ülkeleri gibi alfabesini bilmediğim ülkelere gittiğimde en çok kullandığım yazılımlardan birisi Google Çeviri. Uygulamayı telefonunuzdan açıp, kamerasıyla tabelaya gösterdiğinizde çeviriyi görebiliyorsunuz. Bu da işinizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Ya da herhangi bir metni girdiğinizde size anında çeviri yapabiliyor. En güzel özelliği ise çevrimdışı çalışabilmesi. Yazılım 103 dilde çeviriyi destekliyor. İnternet bağlantısı olmadan 52 dilde çeviri yapılabiliyor. Anında kamera çevirisi 29 dili destekliyor. 32 dilde de çift yönlü konuşma çevirisi yapabiliyor.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.translate&hl=tr

iOS için: https://itunes.apple.com/us/app/google-translate/id414706506?mt=8c

Vocre

30’un üzerinde dilde çeviri yapabilen bir uygulama olan Vocre, hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabiliyor. Vocre’nin desteklediği diller arasında Türkçe de var. Uygulamanın çalışabilmesi için internet bağlantısı gerekiyor.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Vocre.Translate&hl=tr

iOS için: https://itunes.apple.com/us/app/vocre-translate-voice-text/id454405637?mt=8

iTranslate

Anında çeviri ve konuşma çevirisi yeteneğine sahip olan yazılım 90’ın üzerinde dili destekliyor. Farklı diyalektlerin de desteklediği yazılım çevri yapabilmek için internet bağlantısı gerektiriyor. Uygulama farklı karakterlere sahip dillerin latin karakterleriyle gösterilebilmesini ya da tam tersini sağlayabiliyor.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=at.nk.tools.iTranslate&hl=tr

iOS için: https://itunes.apple.com/us/app/itranslate-free-translator/id288113403?mt=8

Voice Translator

Android cihazlarda çalışabilen uygulama iki ya da birden fazla dilde aynı anda çeviri yapabilme yeteneğine sahip. Uygulamayı açıp konuşuyorsunuz uygulama sizin konuştuklarınızı istediğiniz dile çeviriyor. Uygulamanın Türkçe desteği var. Çeviri yapabilmesi için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.axis.mobile.chapters.trans&hl=tr

MeetPilot

Son olarak sizlere henüz daha proje aşamasında olan bir kulaklıktan bahsetmek istiyorum. Bu kulaklık, bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz gibi farklı dilleri çevirebilme yeteneğine sahip olacak. Cihazın çalışma şekli aslında oldukça basit. İki kişi kulaklığı takıyor ve biri konuştuğunda diğeri kulaklığından çeviriyi dinliyor. Böylece iki kişi farklı dilde birbirleriyle anlaşabiliyor. Cihazın geliştirilmesi için şu an kitlesel fonlama aşamasında. Projeye 10 dolarla destek verebiliyor ya da 199 dolar vererek ürünü ilk alanlardan birisi olabiliyorsunuz. Cihazın 2017 Mayıs ayında tamamlanması bekleniyor. Cihaz için şu ana kadar 2 milyon doların üzerinde bir para toplanmış. Açıkçası böyle bir cihaza ihtiyaç duyan oldukça çok insan varmış ve çok iyi bir destek almış.

MeetPilot hakkında bilgi için: https://www.indiegogo.com/projects/meet-the-pilot-smart-earpiece-language-translator–2

meetpilot

Cevap bırakın