CES 2018 teknoloji trendlerini belirledi

0

Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektronik Fuarı CES 2018, yeni yılın ve geleceğin teknolojilerine ışık tutacak olan gelişmelere ev sahipliği yaptı. Çok sayıda farklı alanda duyurusu yapılan ürün ve teknolojiler ile CES 2018 son derece dolu geçti. Dilerseniz fuarın dikkat çeken ürünlerine yakından bakalım.

Vivo

Akıllı telefon dünyası, 2017 yılında çerçevesiz tasarımların başlangıç noktası oldu. Bu tasarım geçişinde ise parmak izi okuyucuların da ortadan kalkması gerekiyordu. İşte bu noktada, CES 2018 fuarında tanıtımı yapılan Vivo’nun akıllı telefonu bir başlangıç oldu. Dünyada ilk kez, parmak izi sensörünün ekrana gömülü olduğu bir telefon tanıtıldı. Vivo’nun Synaptics Clear ID FS9500 sensörünü kullandığı telefon bu konuda bir ilk olma özelliği taşıyor. Henüz prototip olan bu telefon, hem 2018 yılının hem de ilerleyen yılların habericisi oldu diyebiliriz. 2018 yılının ikinci yarısı ve diğer yıllarda bu formatta çok sayıda telefon modeli görmemiz muhtemel.

Sanal gerçeklik ürünler konusunda gelmiş en başarılı modellerinden başında HTC Vive geliyordu. CES 2018 ise HTC Vive Pro modeline ev sahipliği yaptı. Çok daha gelişmiş özelliklere sahip olan sanal gerçeklik gözlüğü, tasarım anlamında da çok daha agresif çizgilere ve kolay bir kullanım deneyimine sahip olacak. 3 boyutlu ses, 2880 x 1600 çözünürlük sunan OLED ekranlar, inç başında 615 piksel yoğunluğu gibi özelliklerle Vive Pro artık çok daha iyi bir sanal gerçeklik deneyimi sunacak.

Lenovo’nun tanıttığı Mirage Solo sanal gerçeklik gözlüğü ise telefon ve bilgisayara bağlı kalmak istemeyenler için harika bir çözüm sunuyor. Daydream platformu için hazırlanan Mirage Solo, Snapdragon 835 işlemci, 4 GB RAM, hafıza kartı desteği ve 7 saate varan pil ömrü ile sanal gerçekliği tamamen bağımsız hale getirecek. 2018 yılı sanal gerçeklik için büyük adımların atılacağı bir yıl olacak dersek hiç de yanlış olmaz.

Sosyal medyanın gücü, 2018 yılında daha fazla olacak. Özellikle akıllı telefonları ile video çekenler için bu yılın çok daha verimli geçeceği belli oldu. CES 2018’de tanıtımı yapılan DJI Osmo Mobile 2, telefon ile video çekenler için vazgeçilmez bir donanım olacak. İlk modelde eleştirilen tüm detaylardan arındırılan Osmo Mobile 2, çok daha ergonomik bir tasarım, daha fazla kontrol mekanizması ve daha uzun bir pil ömrü sunuyor. Yeni yılın ve geleceğin trendlerinden biri olması muhtemel olan vlogger kariyerinde bu tip cihazların önemi oldukça büyük.

Her yıl gelişen televizyon teknolojileri bu yıl da kendini net bir şekilde gösterdi. CES 2018’de Samsung tarafından tanıtılan The Wall isimli televizyon konsepti, hem tasarım hem de teknik özellik anlamıda fuarın en dikkat çeken ürünlerinden oldu. Tam 146 inç boyutunda bu harika televizyon microLED adı verilen bir teknolojiye sahip. QLED tabanlı olan bu teknoloji, görüntülerin çok daha keskin, net ve parlak görünmesini sağlayacak. Farklı bir deneyim arayanlar için harika bir model olan The Wall, fuarın tek dikkat çeken televizyon ürünü olmadı. Bir dikkat çeken model de bir diğer Kore merkezli şirket olan LG’den geldi!

LG’nin katlanabilir yapıya sahip olan televizyonu, dekorasyon ve yenilikçiliği tek modelde arayanlar için harika bir örnek niteliği taşıyor. Katlanabilir yapıda OLED panele sahip olan televizyon 65 inç ekran boyutuna ve 4K çözünürlüğe sahip. Kullanmadığınız zaman ortadan kaldırabileceğiniz bir televizyona sahip olmak güzel olmaz mı?

Doğa dostu enerji kavramı otomobil üreticileri ve otomotiv sektörünün göz bebeği haline geldi. Çok sayıda firma bu konuda çalışmalar yaparken, Hyundai Nexo modeli bu modeller arasında boy gösteren en şık modellerden biri olmayı başardı. Tamamen çevre dostu bir yapıya sahip olan Nexo, yakıt ihtiyacını hidrojen ile karşılarken, otomobilin enerji ihtiyacı ise elektrik enerjisi ile karşılanıyor. Tam şarjla 800 km’ye kadar menzil sunan Hyundai Nexo, geleceğin otomobillerinin nasıl olacağını açık bir şekilde ortaya koyuyor.

2si1 arada bilgisayar modelleri, CES 2018 öncesine kadar yüksek performans ihtiyacını tam anlamıyla karşılamıyordu. Fuarda tanıtılan yeni modeller ise bu açığı kapatacak. Dell’in yeni nesil XPS 15 2in1 modeli, dizüstü bilgisayar ve tablet deneyimini yüksek performans ile buluşturuyor. 8. nesil Intel işlemci, AMD RX Vega M grafik yongası, dokunmatik yapıda 4K ekran çözünürlüğü, ultra ince çerçeveli ekran tasarımı ve 15 saate kadar pil ömrü ile önümüzdeki yılların habercisi olan XPS 15 2in1 modeli, bu yılın en dikkat çeken trendleri arasında yer alabilir.

Merakla beklenen robot teknolojisi, çeşitli yapılarda karşımıza çıkıyor. Sony’nin tanıtmış olduğu Aibo isimli robot köpek, bu türün en dikkat çeken ve en sevimli örneklerinden biri. Öğrenme ve kendini geliştirme yetenekleri ile dikkat çekiyor. İnsanlar ve robotlar arasındaki iletişim önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun bir şekilde yaşanacak. Aibo ise bunun en büyük örneklerinden biri olan CES 2018’deki yerini aldı.

Cevap bırakın