CES 2017’de tanıtılan fotoğraf ürünleri

0

ces_panasonic01

Her yıl ABD’nin Las Vegas şehrinde gerçekleştirilen CES (Consumer Electronics Show – Tüketici Elektroniği Fuarı) bu yıl 5-8 Ocak tarihleri arasında düzenlendi. Fuarda sayıları fazla olmasa da yeni fotoğraf ürünleri de duyuruldu. Yazımda bu yeni ürünlere değiniyorum.

2016 yılının son günlerde MediaTrend için kaleme aldığım 2017’de bizi bekleyen fotoğraf teknolojileri yazısında da belirttiğim gibi bu yıl yeni model açısından çok bereketli olmayacak. Bunun en önemli sebebi ise Eylül ayında yapılan ve birçok üreticinin yeni modellerini duyurmak için tercih ettiği Photokina fuarı. Yine de bazı markalar yeni modellerini çeşitli etkinliklerde piyasaya sürmeye devam ediyorlar. Bu etkinliklerden biri de her yıl ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen CES fuarı.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan ve Ocak ayının ilk günlerinde düzenlenen etkinlik adeta o yıla damgasını vuracak teknolojilerin sergilendiği bir arenaya dönüşüyor. 2015 ve 2016 yıllarında bizzat yerinde takip ettiğim fuarla ilgili olarak siz MediaTrend okurlarını bilgilendirici video ve haberleri iletmiştim.

Fuarın ana teması olmasa da tüketici elektroniği dendiğinde fotoğraf da bu alana giriyor. Canon ve Nikon gibi ana üreticilerin yanısıra Panasonic, Fujifilm gibi markaların da katıldığı fuarda az sayıda yeni model de görücüye çıkıyor. Bu yıl da birkaç yeni model tüketicilerle buluştu. Bazıları daha önce duyurulan, bazıları ile dedikoduların yayıldığı, bazılarınınsa dünyanın başka ülkelerinde satışa çıktığı modeller CES 2017’de sergilendi. Gelin şimdi bu modellere göz atalım:

Panasonic Lumix DC-GH5

Panasonic’in özellikle video işişle uğraşanların tercih ettiği ve efsane haline gelen GH4 modelinin yeni sürümü GH5, CES 2017’de resmi olarak tanıtıldı. Micro Four Trirds teknolojisini kullanan aynasız bu yeni modelle ilgili bazı detaylar Photokina fuarında duyurulmuştu. Ancak o fuarda özellikler ve teknik bilgiler açıklanmamıştı. CES 2017’de resmi olarak tanıtılan GH5, 20 Megapiksel çözünürlük, 5 eksenli titreşim engelleme, 4K 60 fps video, saniyede 9 kare seri çekim, çift UHS II bellek kartı yuvası, Advanced DFD Otomatik netleme özelliği, 802.11 ac (bir fotoğraf makinesinde ilk kez kullanılıyor), NFC ve Bluetooth gibi özelliklere sahip.

ces_panasonic02

Özellikle video profesyonelleri için ileri seviye bazı özellikleri de bulunan GH5, Mart ayından itibaren sadece gövdesinin fiyatı 2000 dolar olarak satın alınabilecek. Kendi alanında çığır açan bir model olan GH4 artık görevini GH5’e bırakıyor. Video anlamında çok başarılı olan modelin bu özelliğini devam ettireceğini söylemek mümkün.

Panasonic bu yeni modele ek olarak 4K video desteği sunan Lumix DC-FZ80/FZ82 fotoğraf makinelerini de tanıttı. Her iki modelde de 60X optik zoom özelliği bulunuyor. Fuarda adeta şov yapan Panasonic yeni ultra küçük aynasız modelleri olan Lumix DC-GX850/GX800/GF9 ailesini de duyurdu. Özellikle günlük kullanıcıları hedefleyen yeni modeller 4K desteği de sunuyor.

ces_panasonic03

Canon PowerShot G9 X Mark II

Canon’un fuarda tanıttığı yeni modeli ise ileri seviye kompakt olarak tanımlanabilecek PowerShot G9 X Mark II oldu. 1 inç boyutunda 20.2 Megapiksel sensör kullanan fotoğraf makinesinde, DIGIC 7 imaj işlemcisi, Wi-Fi, NFC ve Bluetooth (bu yıl sıkça karşımıza çıkacak bir özellik), 3 inç dokunmatik ekran, 28-84 mm f 2.0 – 14.9 diyaframlı objektif, Full HD video kayıt ve saniyede 8.2 kare seri çekim hızı gibi özellikler bulunuyor.

ces_canon_

Beklentisi ve bilgisi yüksek kullanıcılara hitap eden bu tarz modellerden birçok üreticide bulunuyor. Canon ise birden fazla bu tarz model üretiyor. Bu modeller için en makulu olan PowerShot G9 X Mark II, Şubat ayından itibaren 529 Dolar fiyat etiketi ile satışa sunulacak.

Nikon D5600

Nikon’un D5600 modeli yeni bir ürün değil. Fakat Kasım ayında tanıtılan ve Avrupa ile Uzakdoğu’da satışa sunulan bu model ABD pazarına girmemişti. Anlaşılan Nikon CES 2017 ile beraber D5600’ü ABD’de satışa sunmaya karar verdi. Giriş seviyesinin DSLR modellerinin bir üst üyesi olarak görünen D5600, 24 Megapiksel çözünürlük, APS-C boyutunda sensör, 3.2 inçlik dokunmatik ekran, Wi-Fi ve Bluetooth gibi özelliklere sahip.

ces_nikon

Fujifilm Graphite X-Pro2 ve X-T2

Fujifilm daha önce duyurduğu ve halen satışta olan X-Pro2 ve X-T2 modellerinin Graphite adını verdiği versiyonlarını tanıttı. Özel bir gövde kaplamasına sahip olan modeller sadece görünüm olarak farklılar.

ces_fujifilm

Polaroid Pop

Anında fotoğraf baskısı veren ve bir döneme damgasını vuran fotoğraf teknolojileri markası Polaroid CES 2017’de Pop adını verdiği yazıcı/fotoğraf makinesi modelini tanıttı. Üzerinde 3.97 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekranı olan fotoğraf makinesi, aynı zamanda baskı özelliğine de sahip. Full HD video kayıt yapabilen Pop, klasik Polaroid kağıtları boyutunda baskılar alabiliyor. Fiyatı belli olmayan ürün önümüzdeki aylarda satışa sunulacak.

Xiaomi Yi 4K+

Ünlü Çinli üretici Xiamoi’nin telefondan aksiyon kamerasına, dronedan kablosuz kameraya kadar birçok farklı alanda ürünleri bulunuyor. Bu alanlardan biri de aksiyon kamerası. Firmanın Yi adını verdiği aksiyon kamerası ailesinin iki farklı modeli bulunuyor: Yi ve Yi 4K. Adından da anlaşılacağı gibi ikinci model 4K video desteği sunuyor. CES 2017’de tanıtılan 4K+ ise video çözünürlüğünü değiştirmese de kare sayısını artırıyor. Önceki modelde saniyede 30 kare olan değer 4K+’ta 60’a yükseltilmiş. Ambarella H2 SoC imaj işlemcisi kullanan yeni aksiyon kamerası elektronik imaj sabitleme sistemine de sahip. USB Type C bağlantısı kullanan yeni modelde bu bağlantı yuvası yardımı ile harici mikrofon da bağlanabiliyor. Fiyatı açıklanmasa da Xiaomi Yi 4K+’ın 350 Dolar civarında fiyat etiketiyle satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

ces_yi

Yi 4K+’ın 4K videoda saniyede 60 kare desteği sunan ilk aksiyon kamerası olacağını belirteyim. Bu alanda standartları belirleyen GoPro’yu bile zorlayan bir marka olan Xiaomi, 4K+ ile bu rekabeti bir adım öteye taşıyor. Hatta bu rekabet öyle bir noktaya gelmiş ki Yi 4K+’ta aynen GoPro Hero 5’te olduğu gibi sesli komut desteği bulunuyor. Yine GoPro’da olduğu gibi canlı yayın desteği de Yi 4K+ ile gelen özelliklerden biri.

Yazının başında da belirttiğim gibi bu yıl fotoğraf alanında çok fazla yeni modelin çıkması beklenmiyor. Ancak bu hiçbir model duyurulmayacak anlamına gelmiyor. Az da olsa yeni modellerin duyurulduğunu göreceğiz. Bu yeni modellerin ilk dalgasını CES ile gördük. Farklı kategorilerinde birkaç yeni model daha görebiliriz.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın