CES 2016: Konsept van Volkswagen Budd-e ile tanışın

0

volkswagen2015 sonunda aracın ön kısmına dair çok da net olmayan bir görselle yarım da olsa duyurulan Volkswagen Budd-e, ABD’de düzenlenen teknoloji fuarı CES 2016’da görücüye çıktı.

Ekran_Resmi_2016-01-06_19_04_14Elektrikli van, şimdilik bir konsept formunda, yani seri üretime geçilmesi konusunda henüz kesinlik bulunmuyor. Bununla birlikte ilk yorumlar ve bazı otoritelere göre 10 sene içinde tüketici nezdinde satışlarına başlanabileceği belirtiliyor. Elektrikle çalışıyor ve gerek tasarımı gerekse teknolojisi ile dikkat çekiyor.

Model, özellikle iç tasarımı ile başdöndürücü. Ferah ve oldukça fütüristik bir kokpite sahip olduğunu inkar etmek mümkün değil. Öte yandan mavi ışıklarla çevrili ön ızgarası, arkasına doğru uzanarak adeta bir tür video oyunundaymışsınız hissi uyandırıyor. İddialı lastikleri, yana doğru açılan kapılar, estetik hatları ve teknolojisi ile heyecan verici görünüyor. Ekran_Resmi_2016-01-06_19_04_19

Budd-e, tek şarjla 480 km katetebildiği belirtiliyor. İç kısmındaki dev ekranı ile size sanki bir uzay mekiğindeymişsiniz hissini de yaşattığını düşünebilmek olası. Alman otomobil şirketinin 2015’te emisyon skandalı nedeniyle ağrıyan başı, söz konusu modelin tanıtımı ile hafif bir ağrı kesici etkisine merhaba dedi. Modelin ilgi gördüğü, küresel basın üzerinden de yoğun olarak haberleştirildiği dikkatlerden kaçmadı. Ekran_Resmi_2016-01-06_19_04_42Chevy Bolt ve Tesla Model 3 gibi rakiplerinin şimdiden hazırda beklediğinin altını çizelim; elektrikli otomobil, hatta minibus, kamyon formlarına yavaş yavaş alışmak gerekiyor. Bu taşıtlar, gerek artırılan menzilleri, gerekse fiyat anlamında genel potansiyel kullanıcının yüzünü güldürecek gelişmelerle gelecek gibi görünüyorlar.

Elektrikli otomobil dünyasına ilişkin gelişmeleri önümüzdeki zamanlarda da aktarmayı sürdüreceğiz. Takipte kalın…

Cevap bırakın