Çerçevesiz Baskı Özelliğiyle Profesyonel Fotoğraf Baskısı Nasıl Alırım?

0

Çerçevesiz baskı alarak fotoğraf kalitenizi bir üst boyuta taşıyabilirsiniz. Anlatacağım yöntemle fotoğraflarınızı profesyonel bir şekilde baskı alıp seyir zevkinizi artırabilirsiniz. Aksi halde fotoğraflarınız kağıda tam oturmayacak ve kenarlarda boşluklar kalacaktır. Tabii bu sorunun üstesinden gelmek için ufak bir hazırlık gerekiyor. Şimdi adım adım bu maddeleri inceleyelim.

çerçevesiz baskı
Çerçevesiz baskı için fotoğraf kağıdı kullanmak daha iyi sonuç verecektir

Çerçevesiz baskı için fotoğraf kağıdı

Hemen belirtelim, fotoğraf kağıdı kullanmak baskı kalitenizi belirgin ölçüde artırır. Kağıdın gramı ve parlak yapısına bağlı olarak yazıcınız daha iyi performans sağlayacaktır. Bunun için standart fotoğraf kağıdı boyutu olan 10×15 santim için Canon’un ürününü tavsiye edebilirim. 50 adet kağıdın bulunduğun paket, 99 liraya bu adreste satılıyor. Daha büyük boyutta baskı almak için ikinci standart olan 13×18 santim boyutunu deneyebilirsiniz. Bunun için de yine Canon’un 69.9 liraya bu adreste satılan 50’li paketine göz atabilirsiniz.

Uyumlu yazıcı

Kağıt konusunu hallettiğimize göre şimdi yazıcımızın uyumluluğunu kontrol etmemiz gerekiyor. Bunun için yazıcınızın “çerçevesiz baskı” ya da İngilizce ismiyle “borderless printing” özelliğine sahip olması gerekiyor. Bu özelliğin olup olmadığından emin olmak için üretici markanın sitesini araştırmanızı tavsiye ederim. Örneğin HP Smart Tank 515 modeli bu özelliğe sahip. Ürünü daha detaylı incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Bir diğer seçenek için de CANON Megatank G3411’ i bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz. Eğer yazıcınız çerçevesiz baskı özelliğine sahip değilse, biraz daha zahmetli bir yöntem ile işinizi görebilirsiniz. Örneğin 10×15 baskı almak istiyor ve yazıcınız bunu istediğiniz gibi basamıyorsa 13×18 kağıt kullanıp 10×15 boyutunda baskı alabilirsiniz. Tabii daha sonra beyaz alanları düzgün bir cetvel ve maket bıçağı ile kesmelisiniz. Hiç yoktan iyi bir çözüm.

çerçevesiz baskı
Çerçevesiz baskı almak için fotoğraf ile kağıdınızın uyumlu hale gelmesi gerekiyor

Oran sorunu

Geldik son aşamaya. Çerçevesiz baskı için fotoğraf kağıdı ile fotoğrafınızın uyumlu olması gerekiyor. DSLR ya da aynasız makineler genellikle oran açısından uyumlu baskı alırken cep telefonlarında ne yazık ki oran çok değişiyor. Bunun için de 3:2 oranında kırpma yaparak fotoğrafı, kağıda tam olarak oturtmalısınız. Genellikle korkulan bu işlem için https://croppola.com/ adresini kullanabilirsiniz. Fotoğrafı buraya yükledikten sonra en boy oranını 3:2 olarak seçip fotoğrafınızda son ayarlamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın