Cepten İngilizce öğreten mobil uygulamalar

1

Türkiye’de yabancı dil öğrenmek en büyük sorun. İlköğretimden üniversiteye kadar yabancı dil derslerine girmemize rağmen, profesyonel iş hayatında kendisini ifade edebilecek beceriye ulaşabilme şansına sahip olabilenler maalesef fazla değil. Bu nedenle bir çok kişi kurslara başvurmak ya da yurtdışına dil eğitimine gitmek zorunda kalıyor.

ÖĞRENMENİN EN İYİ YOLU SÜREKLİ TEKRAR

Yabancı dil öğrenmenin kuşkusuz temel yolu, sürekli tekrardan ve öğrenilenleri hafızada diri tutmaktan geçiyor. İşte tam bu noktada, teknoloji imdadımıza koşuyor. Hiçbir zaman yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımıza yükleyeceğimiz mobil uygulamalar, yabancı dilimizi ilerletmemize yardımcı oluyor. Bu yazıda sizler için, akıllı telefonlarınızda kullanabileceğiniz yabancı dil pratiği yapma uygulamalarını inceliyorum.

doulingo

Duolingo

Benim favori uygulamam Duolingo. Hem ücretsiz oluşu hem de kullanışlı yapısıyla Duolingo, yabancı dil öğrenmek isteyenler için en önemli araç konumunda. Türkçe arayüzü sayesinde kolay anlaşılır bir tasarıma sahip olan Duolingo ile, İngilizce başta olmak üzere, Almanca, Rusça ve Fransızca öğrenmeye başlayabilirsiniz. Dil becerinizi ölçerek işe başlayabileceğiniz gibi, sıfırdan pratik yapmayı da tercih edebilirsiniz.

YABANCI DİL SEVİYENİZİ BELGELEYEBİLİRSİNİZ

Duolingo, siz dil pratiği yaptıkça, seviyenizi belirliyor, hatalar yaptıkça da daha önce geçtiğiniz bazı üniteleri tekrarlamanız için görsel olarak sizi bilgilendiriyor. Dilerseniz dil becerinizi kanıtlamak için Duolingo üzerinden sınava girebilir ve aldığınız sertifikayı iş başvurularınızda kullanabilirsiniz. Duolingo, 49 dolar ücret ödemeniz gereken bu sınavın TOEFL ve IELTS gibi diğer büyük değerlendirme sınavlarıyla aynı düzeyde olduğunu sitesinde ifade ediyor. Duolingo mobil uygulamasını, Android ve iOS platformları için akıllı telefonunuza ücretsiz indirebilirsiniz.

busuu

busuu

Duolingo’dan sonra en popüler dil öğrenme uygulaması olan busuu, ücretsiz indirilebiliyor. Uygulamada Duolingo’ya benzer şekilde, dersler halinde seçtiğiniz yabancı dili öğrenmek için çalışabilirsiniz. busuu’da Duolingo’dan farklı bir şekilde, daha fazla yabancı dili öğrenme seçeneği sunuluyor. Duolingo’da bulunmayan diller için busuu tercih edilebilir. Duolingo, temel olarak test çözme uygulaması gibi dururken, busuu konu ve kavramları açıklayıcı bilgilerle vermesi açısından daha profesyonel gözüküyor. Ancak uygulamayı yükledikten sonra açar açmaz “Premium’a yükseltin” uyarısıyla karşılaşmak açıkçası rahatsız edici. Uygulamanın Android ve iOS versiyonlarını akıllı telefonunuza ücretsiz yükleyebilirsiniz.

hinative

HiNative

Yabancı dil öğrenmek isteyen 120 dilden kullanıcıların birbirleriyle etkileşim halinde kendilerini geliştirmelerini hedefleyen Hinative uygulaması ücretsiz. Uygulamada temel olarak, size ilgilendiğiniz yabancı dilde sorular yöneltiyor ve bunların diğer kullanıcılar tarafından cevaplanmasını bekliyorsunuz. Yabancı dil dersleri, ipuçları ve eğitici oyunlar içeren uygulamada, daha fazla özellikten yararlanmak için Premium özelliğini de satın alabilirsiniz. Uygulamanın Android ve iOS versiyonları mevcut.

babbel

Babbel

Yabancı dil eğitimini başlangıçtaki bir kaç soru cevapladıktan sonra ücretli olarak vermeyi teklif eden Babbel, profesyonel dil kursları içeriyor. Dünya genelinde yaygın kullanıma sahip olan uygulama, yabancı dil eğitiminde istikrarlı olarak ilerleme azmindeyseniz, ücretli servislerine abone olarak denenebilir. Uygulamanın Android ve iOS versiyonları bulunuyor.

Voscreen

Voscreen

İngilizce öğrenmek isteyenlere filmlerden kısa sahneler izleten ve buradaki diyalogları soru olarak yönelten Voscreen, kullandığı farklı metotla dikkat çekiyor. Sinema filmlerinin yanı sıra, çizgi ve animasyon filmlerinden de ilgi çekici sahneler uygulamada karşımıza çıkıyor. İngilizce öğrenmek için temel uygulama olarak kullanılması güç olsa da, kendinizi sınamak için bu uygulamayı da deneyebilirsiniz. Android ve iOS versiyonları bulunan uygulamayı ücretsiz indirebilirsiniz.

memrise

memrise

Memrise uygulaması, görsel öğeler eşliğinde eğlenceli bir şekilde yabancı dil öğretmeyi amaçlıyor. Başlangıçta kelimeler ve cümleler üzerinden yöneltilen sorularla ilerleyen uygulamada, videolu sorular yoluyla da, dinleme ve cevaplama pratiği yapılarak, konuların pekiştirilmesi hedefleniyor. Uygulamada eğlenceli hikayeler kullanılarak, kullanıcıların konulara odaklanması sağlanıyor. Android ve iOS platformlarında kullanılabilen uygulamanın ücretsiz ve premium versiyonları mevcut.

Cevap bırakın