Cepte zoom kabiliyeti artıyor!

0

Cep telefonlarında bulunan kameraların artık giderek daha fazla zoom özelliği ile donatılmaya başlandı.

Cep telefonları ortalamanın üzerinde fotoğraf çekmeye başladığından bu yana köprünün altından çok su aktı. Yıllar içinde çözünürlüklerini artıran cep telefonu kameraları günümüzde çok daha kabiliyetli ve farklı özelliklere sahipler.

Bu kabiliyetler arasında gece çekimlerinde gelişmiş performanstan, panorama moduna, portre çekimlerinden  yakınlaştırma özelliklerine kadar bir dizi özellik yer alıyor.

Cepte zoom kabiliyeti artıyor!

Son aylarda ise cep telefonlarında en çok öne çıkan özellik zoom yani yakınlaştırma kabiliyeti oldu. Diğer alanlarda belli bir doygunluğa ulaşan cep telefonu kameraları çoklu kamera modüllerinin ortaya çıkmasıyla beraber giderek daha fazla zoom özelliği sunmaya başladı. Zira bu çoklu kamera modüllerinden biri artık neredeyse standart olarak telefoto yani zoom özelliği bulunan kameralar olmaya başladı.

Cepte zoom kabiliyeti artıyor!

İlk zamanlarda genelde 2X yakınlaştırma yapan bu kamera modüllerinde çıta 5X optik yakınlaştırmaya kadar yükseldi. Geçtiğimiz aylarda satışa sunulan Huawei P30 Pro ve onun ardından duyurulan OPPO Reno Zoom 5X optik zoom teknolojisini cep telefonlarına getiren modeller oldu.

Bu sayede cep telefonu kullanıcıları da kameralarını aynen profesyonel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi yakınlaştırma işlevi için de daha rahat bir şekilde kullanmaya başladılar. Ayrıca her iki cep telefonu da sunduğu 10X hibrit zoom (dijital + optik) özelliği ile gayet iyi fotoğraf ve videolar çekmeyi sağlıyor.

Cepte zoom kabiliyeti artıyor!

Tum bunlar yetmiyorsa Huawei P30 Pro’da bulunan dijital yakınlaştırma özelliği ile 50X’e kadar dijital zoom da yapabiliyorsun. Elbette bu yakınlaştırma özelliğini sonuna kadar kullandığınızda görüntü çok bozuluyor. Ama günü kurtarmak için mecbur kaldığımızda uygulayabileceğimiz bir yöntem olduğunu belirteyim.

Her ne kadar şimdilik iki örnek olsa da önümüzdeki dönemde bu kameraların diğer marka ve modeller tarafından da kullanılmaya başlayacağını beklediğimi de belirteyim. Yani cep telefonu kameraları artık yeni bir çağa doğru ilerliyor. Çok keskin ve hızlı olmayan bu ilerleme cep telefonu kameralarının çok daha iyi olacağı bir noktaya doğru ilerliyor.

Cepte zoom kabiliyeti artıyor!

Kameraların yakınlaştırma kabiliyetlerinin artması beraberinde daha iyi ve farklı fotoğrafların da ortaya çıkması anlamına geliyor. Daha önce profesyonel ekipmanlarla alınabilen kareler artık cep telefonları ile de hayata geçirilebilecek ki bu güzel bir gelişme.

Elbette kameraların yakınlaştırma kabiliyetleri artarken aynı zamanda görüntü kalitesi ve benzeri özellikleri de geliştirildiği için eskisine oranla çok iyi kareler bizleri bekliyor.

Bir zamanlar sadece sesli iletişim için kullandığımız cep telefonlarının en yoğun kullanım alanı kameralar oldu. Hal böyle olunca üreticiler de kameraları daha iyi hale getirmek için her yolu deniyor. Bakalım daha neler göreceğiz.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın