Cepte 8 savaşları: Samsung Galaxy S8 ve iPhone 8’in beklenen özellikleri

2

Akıllı telefon pazarında teknoloji devleri arasındaki kıyasıya rekabet sürüyor. Son dönemde Samsung’un Galaxy S8, Apple’ın ise iPhone 8 modelleriyle ilgili olası özellikler çok konuşuluyor. Samsung Galaxy S8 ve Apple iPhone 8’in beklenen özelliklerini yazdım.

sam8

Akıllı telefon pazarında Amerikalı Apple lider durumda. Güney Koreli Samsung ise ikinci sırada ve son yıllarda geliştirdiği yenilikçi ürünleriyle lideri zorluyor. İki devin rekabetinde son perde merakla beklenen Samsung’un Galaxy S8 ve Apple’ın iPhone 8 akıllı telefonları üzerinde sahneleniyor. Henüz bir kesinlik kazanmasa da, her iki şirketin yeni ürünleriyle ilgili sızıntılar devam ediyor.

GALAXY S8’DE SANAL ‘HOME’ TUŞU DİKKAT ÇEKİYOR

Samsung’un Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus adlı iyi yeni akıllı telefon modelinin bu sene içinde pazara sunulmuş olması bekleniyor. Galaxy S8 modelinin 5.8 inç ve QHD çözünürlükte ekrana sahip olacağı ifade ediliyor. Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S8’in tasarımıyla ilgili bazı görseller şimdiden sızmış durumda. Tasarımda en dikkat çekici özellik, mekanik ‘home’ tuşunun yerini, sanal ‘home’ tuşunun alması. Ayrıca henüz doğrulanmayan tasarımlarda arka yüzde parmak izi tarayıcısı konulduğu fark ediliyor.

GALAXY S8 PLUS’IN EKRANI 6.2 İNÇ

Galaxy S8 Plus’ın serinin bugüne kadarki en büyük akıllı telefonu olması ve 6.2 inç ekranla gelmesi bekleniyor. Muhtemelen bu ekran ‘QHD+’ çözünürlüğe sahip olacak. Ekran en-boy oranının ise 16:9’dan daha uzun, 18:9’a daha yakın olacağı tahmin ediliyor. Bu arada hatırlatmak gerekir ki, şirketin daha önceki amiral gemisi Galaxy Note 7’nin ekranı 5.7 inçti. Galaxy S8 Plus’ın ayrıca 4GB bellek ve 64GB depolama alanına sahip olduğu sızan haberler arasında.

Samsung-Exynos-8895

AMİRAL GEMİLERİNİN İŞLEMCİSİ SAMSUNG EXYNOS 8895

Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus’ın Samsung Exynos 8895 işlemcisi ile gelmesi bekleniyor. 8 çekirdekli ve 64 bit olan Exynos 8895 işlemcinin önceki modellere göre yüzde 40 daha az enerji tükettiği ve yüzde 27 daha performanslı çalıştığı ifade ediliyor. Exynos 8895 işlemci, beş taşıyıcı kümesini (5CA) destekleyen bir gigabit LTE modeminin yer aldığı türünün ilk işlemcisi. Bu sayede, 5CA ile maksimum 1 Gbps (Cat.16) hızında indirme ve 2CA ile 150Mbps (Cat.13) hızında yükleme vaad ediyor.

ÖN VE ARKADA 28MP KAMERA İLE 4K 120FPS DENEYİMİ

Exynos 8895 işlemci, 28MP arka ve 28MP ön ile 28MP arka 16MP ön çift arka kamera desteği seçenekleriyle geliyor. 4K UHD ve 120fps desteği de işlemcinin önemli avantajları arasında. Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus’ın renk seçenekleri içinse siyah, altın ve orkide grisi olabileceği sızıntıları mevcut.

GALAXY S8 SERİSİ MART AYI İÇİNDE TANITILABİLİR

Samsung’un yeni amiral gemilerini, Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2017) tanıtması bekleniyordu. Ancak bu beklenti gerçekleşmeyecek. Daha önce 27 Şubat olarak belirlenen yeni ürünlerin tanıtımlarının, Mart ayı içinde, muhtemelen 29 Mart’ta yapılması bekleniyor.

samsung-dex-galaxy-s8

WINDOWS CONTINUUM GİBİ DEX DOCK 

Samsung cephesinden bir başka sızıntı ise akıllı telefonları HDMI üzerinden büyük ekrana bağlamayı sağlayan ‘DeX dock’ adlı cihaz. ‘DeX dock’un Microsoft’un Windows Continuum ürününe benzer işlevde olması bekleniyor. ‘DeX dock’ ile Galaxy S8 akıllı telefonların ekranını, bilgisayara yansıtp, kişisel bilgisayar gibi kullanmak mümkün olacak.

Görsel: The Verge
Görsel: The Verge

APPLE CEPHESİNDEN iPHONE 8’LE İLGİLİ SON SIZINTILAR

Apple cephesinde ise iPhone 8 beklentisi var. Her zaman olduğu gibi yeni ürünün özellikleri kimi zaman kontrollü, kimi zaman da kontrolsüz sızıntılarla, merak uyandıracak şekilde kamuoyunda gündeme geliyor. Henüz kesinlik kazanmasa da, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus şeklinde iki model beklentisi var.

iPHONE 8 4.7, iPHONE 8 PLUS 5.8 İNÇ EKRANLA GELEBİLİR

iPhone 8’lerde başlangıç opsiyonu olarak 3GB RAM ve 64 GB hafıza seçeneği bekleniyor. Hafıza kapasitesinde 256 GB’a kadar seçenekler olacak. iPhone 8’in 4.7 inç, iPhone 8 Plus’ın ise 5.8 inçlik OLED bir ekranı bulunması bekleniyor. Ancak kavisli ekrana heves edenler için pek iyi haberler yok. Şirketin kırılma endişesi nedeniyle kavisli ekran seçeneğini ihtimaller arasından çıkardığı (belki de hiç almadığı) söylenebilir. Yeni iPhone’ların henüz doğrulanmamış olsa da çerçevesiz bir tasarımla beklendiğini de not edelim. iPhone 8’lerde 4GB RAM, dört çekirdekli Apple A11 işlemci, çift 12MP arka kamera, 7MP yüz tanıma özellikli ön kamera özellikleri olması bekleniyor.

AssistiveTouch

SANAL HOME BUTONU GELİRSE ASSISTIVETOUCH’A GEREK KALMAZ

Sızıntılara göre, Apple, bugüne kadar kullanıcıların kâbusu olan, fiziksel ana ekran butonunu nihayet kaldırma ve yerine sanal buton getirme planı yapıyor. Fiziksel ana ekran (home) butonunun arızalanması, temassızlık yapması, iPhone kullanıcılarının adeta kâbusu durumunda. Bu nedenle ‘home’ butonu temassızlık yapan pek çok iPhone kullanıcısının, bir nevi ‘sanal buton’ işlevi gören, ‘AssistiveTouch’ özelliğini aktif ettiğini görüyoruz. Böylece bu sorun da ortadan kalkmış olacak.

PARMAK İZİ YERİNE YÜZ TANIMA TEKNOLOJİSİ

Apple’ın parmak izi tanıma sistemi Touch ID teknolojisini bırakacağı ve iPhone 8 serisinde yüz tanıma teknolojisine geçebileceği bilgisi var. Ayrıca 3D algılama özellikleriyle yüz tanımanın yanında artırılmış gerçeklik uygulamalarında daha farklı deneyimlerin hayatımıza girebileceği şimdiden söylenebilir.

iPHONE 8 APPLE’IN FİYATI EN YÜKSEK TELEFONU

iPhone 8’le ilgili gelen bilgiler arasında en dikkat çekici olanlardan biri de fiyatı. Çünkü tasarımında çelik ve camın öne çıkması beklenen ürünün, Apple’ın bugüne kadar piyasaya sunacağı en yüksek fiyatlı akıllı telefon olacağı tahmini yapılıyor. iPhone 8 için fiyat beklentisi ise 1000 dolar (ya da daha üstü) civarında. Bugüne kadar hiçbir iPhone cihazı (ABD fiyatını baz alırsak) bu seviyeyi geçmiş değil. Örneğin bu yazıyı yazarken, Apple’ın ABD sitesinde 256 GB’lık iPhone 7 Plus’ın fiyatı 969 dolardı.

iphone7-00

iPHONE 7S VE iPHONE 7S PLUS DA BEKLENENLER ARASINDA

Apple cephesinde iPhone 8’in yanı sıra iPhone 7S ve iPhone 7S Plus adlı iki akıllı telefon seçeneği de bekleniyor. Bu ürünlerin fiyatı 1000 doları geçmesi beklenen 5.8 inç ekranlı iPhone 8’den daha ekonomik seviyede olacağı yorumları yapılıyor. iPhone 7S’in 4.7, iPhone 7S Plus’ın ise 5.5 inç boyutlu ekranla gelmesi bekleniyor. Fiyat beklentisi olarak ise iPhone 7 serisine yakın olabileceğini şimdiden söyleyebiliriz.

APPLE KABLOSUZ ŞARJA GEÇECEK Mİ?

Son olarak, Apple’ın kablosuz şarj özelliği sunabileceğinin de seçenekler arasında olduğunu belirtelim. Kablosuz şarj teknolojisi, bugün sektörde bir çok akıllı telefon markası ve bağımsız donanım üreticileri tarafından aksesuar olarak kullanıcılara sunuluyor. Gelen haberler doğruysa, yeni iPhone serisiyle birlikte Apple severler de kablosuz şarj özelliğine kavuşmuş, geç de olsa bu teknolojiyle tanışmış olacak.

Cevap bırakın