Cep telefonuyla güzel fotoğraf çekmenin yolları

0

cep01

Bazı küçük ipuçlarıyla cep telefonunuz ile çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Belli kurallara uyar, bazı yöntemleri kullanırsanız bunu yapmanın o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

Günümüzde fotoğraf dendiğinde akla ilk gelen cihazlardan biri cep telefonları. Sürekli yanımızda olan, her anımızda bizi takip eden bu minik yardımcılarımız teknolojiyle beraber özelliklerini de geliştirdiler. Artık çok daha iyi fotoğraf çekebiliyorlar. Flaşları daha güçlü, sensörleri ışığa karşı daha hassas, panorama ve HDR gibi teknikleri kullanabiliyorlar ve her şeyden önemlisi çekilen fotoğrafları anında paylaşabiliyorlar.

Bu yazıda paylaşacağımız ipuçları ile cep telefonunuzla daha güzel fotoğraflar çekebileceksiniz. İşte cep telefonu fotoğrafçılığının ipuçları:

Telefonunuzun kamera özelliklerini öğrenin

Günümüzde cep telefonlarında 5 Megapiksel’den 20 Megapiksel’e kadar çözünürlük sunuluyor. Bu çözünürlüğün yanısıra telefon uygulamaları da farklı imkanlar sunuyor. Artık telefon kameralarında HDR, Panorama, hem ön hem arka kamerayı aynı anda kullanma, üst üste çekim, süreli çekim, video, efekt verebilme ve netlik noktasını sonradan değiştirme gibi özellikler bulunuyor.  Sahip olduğunuz telefonun kamerasının bu özelliklerden hangisi ya da hangilerini desteklediğini bilirseniz fotoğraf çekimlerinde önemli avantajlar elde edebilirsiniz.

Bu yüzden telefonunuzun bu tip özelliklerinin neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bilmediğiniz bir özelliği kullanamayacağınız için size bir fayda sağlamayacaktır.

Fotoğraf kurallarına dikkat edin

Her ne kadar cep telefonu ile fotoğraf çekiyor olsanız da fotoğrafın genel kuralları bu alanda da geçerlidir. Göze hoş görünen doğru pozlanmış fotoğraflar için bu kuralların en azından temel olanlarını bilmek önemlidir. Altın oran, ters ışık, beyaz ayarı, ISO gibi konularda sahip olacağınız bilgiler sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Işığı gözlemleyin

Fotoğrafın temeli ışıktır. Bu yüzden (istisnai durumlar dışında) ışık yoksa fotoğraf da yoktur. Işığın nerede olduğunu gözlemlemek iyi fotoğraflar için temel kuraldır. Bu konuda en temel yaklaşım fotoğrafçının ışığı arkasına almasıdır ki cep telefonu fotoğrafçılığında da geçerlidir bu durum. Ters ışık etkisini bilerek istediğiniz durumlar dışında ışığa dikkat etmenizi öneririz. Doğru ışık fotoğraflarınız daha güzel ve doğru pozlanmış görünmesini sağlar.

Güneşin ya da ışık konumunun durumuna göre siz de çekiminizi ayarlayın. Çok karanlık ortamlarda küçük sensörler yüzünden cep telefonları yüksek ISO kullanarak fotoğraf çekmeye çalışır. Bu da fotoğrafların aşırı grenli olmasına sebep olur. Bu gibi durumlardan mümkün mertebe uzak durmaya çalışın.

cep02

Konuya yakın olmaya çalışın

Cep telefonları genelde geniş açılışı tek bir objektife sahiptir. Büyük bir çoğunluğunda optik zoom olmadığı için kayıpsız olarak kaliteli bir şekilde konulara zoom giremezsiniz. Bu bakımdan konuya mümkün mertebe yakın olarak kadrajın içini doldurun. Uzaktan yapacağınız çekimlerde kadrajı yeniden oluştursanız (kroplama) bile kalitesi sizi memnun etmeyebilir.

En yüksek çözünürlükte çekin

‘Ben bunu internette kullanacağım’ deyip de 20 Megapiksel çözünürlüğü olan bir kameraya sahip cep telefonunda 640×480 piksel fotoğraf çekmeye çalışmayın. Düşük çözünürlük görüntü kalitesinin de kötü olmasına yol açar ve büyütme yapamazsınız. Bu sorunu sonradan düzeltmenin de bir yolu yoktur.

Alternatif kamera uygulamalarını deneyin

Cep telefonu üreticileri kameraları kendi geliştirdikleri uygulamalarla kullanıma sunarlar. Ancak sonradan yüklenen bazı kamera uygulamaları üreticilerin sunduklarından daha iyi özelliklere sahiptir. Bunları da deneyerek kameranızın özelliklerini geliştirebilirsiniz. Bunlar arasında Camera MX, Camera Zoom, DSLR Camera Pro, Google Camera, Pro Camera, Hipstamatic ve Snapseed gibi uygulamaları sayabiliriz. Siz deneme yanılma yoluyla beğendiğiniz bir ya da birkaç uygulamayı fotoğraf çekmek için kullanabilirsiniz.

Bol bol fotoğraf çekin

Cep telefonu ile daha güzel fotoğraflar çekmen yolu bol bol çekim yapmaktan geçiyor. Her bir çekim sizin cep telefonunu daha iyi tanımanıza, kameranın tepkilerini daha iyi anlamanıza ve sonuçta daha iyi fotoğraf çekmenize yardımcı olur.

Dijital zoom kullanmayın

Cep telefonların büyük bir çoğunluğunda dijital zoom yani dijital yakınlaştırma özelliği bulunur. Ancak çok mecbur kalmadıkça bu özelliği kullanmayın. Zira adından da anlaşılacağı üzeri dijital zoom elektronik olarak yapıldığından görüntü kalitesi çok kötü olur. Bu yüzden mecbur değilsiniz bu özelliği kesinlikle kullanmayın. Sonuçlardan siz de memnun kalmayacaksınız.

Cep telefonu ile iyi fotoğraf çekmek çok zor bir iş değil. Yukarıdaki kurallara dikkat ederseniz çektiğiniz fotoğrafların büyük bir kısmı güzel olacaktır.

Cevap bırakın