Cep Telefonundaki Videolar Akıllı TV’de Nasıl İzlenir?

      Akıllı televizyondan video izlemek artık hayatın vazgeçilmezlerinden. Akıllı televizyon ve cep telefonlarının aynı kablosuz ağda bulunmasıyla cep telefonundaki içeriklerin akıllı televizyondan izlenme oranı da giderek artıyor. Günümüzde satılan neredeyse bütün akıllı televizyonlarda uygulamalar sayesinde cep telefonundaki içeriklerin kolayca izlenmesi mümkün olabiliyor. Diğer taraftan, akıllı televizyonların eski versiyonlarında, akıllı telefonlar ile tam entegre çalışamama sorunları bulunuyor. Bu haftaki ” Cep Telefonundaki Videolar Akıllı TV’de Nasıl İzlenir? ” başlıklı yazımda, akıllı televizyon eski dahi olsa cep telefonlarından izlenilen film ya da dizilerin akıllı televizyonda herhangi bir uygulama kullanmadan nasıl izlenebileceğini anlatacağım.

Tubio Uygulaması

Credit: tubioapp.com/

     Cep telefonunda kullanılan servislerin birçoğunda izlenilen videoların akıllı telefon izlenmesi söz konusu. Örneğin, Netflix veya YouTube üzerindeki videoları “yayınla”  düğmesi ile akıllı telefonda izleme seçeneği bulunuyor. Bu servislerde kullanılan “yayınla” özelliği, her zaman sorunsuz çalışmayabiliyor. Diğer taraftan, cep telefonunda bulunan videoların akıllı telefonda izlenilebilmesi için de yine akıllı televizyona uygulama yüklenmesi gerekiyor. 

      Tubio uygulaması ile akıllı televizyona herhangi bir uygulama yüklemden, cep telefonundaki videolar akıllı televizyonda sorunsuz şekilde izlenebiliyor. Aynı zamanda, Tubio uygulamasının web tarayıcısı sayesinde, internette bulunan film, müzik vs gibi içerikleri de akıllı televizyondan izleme şansı bulunuyor. Bu işlem için cep telefonunun ve akıllı televizyonun aynı kablosuz ağ üzerinde bulunması yeterli oluyor. Ayrıca, Tubio uygulaması üzerinden video izlenirken, telefonda başka işlemler de yapalabiliyor. 

Tubio Uygulaması Nasıl Kullanılıyor?

      Tubio uygulamasının Android ve iOS versiyonları bulunuyor. Uygulama açıldığında video izleme servislerinden bazıları kısayol olarak geliyor. Eğer istenirse bu listeye kendi kısayolunuzu da ekleyebiliyorsunuz. 

      Sağ alt tarafta bulunan TV seçme butonuna basıldığında, aynı kablosuz alanda bulunan cihazların listesi geliyor.

      Bu listeden aynı ağda bulunan akıllı televizyonun adını seçerek Tubio uygulaması ile cep telefonunuzu eşleştiriyorsunuz. Bu uygulamada önceden eklenen kısayollardaki video izleme servislerindeki bütün içerikleri akıllı televizyondan izleme şansınız bulunuyor. Ayrıca, eğer isterseniz farklı video ya da dizi izleme platformlarını uygulamaya kısayol olarak ekleyerek, eklenen sitelerdeki içerikleri de akıllı televizyondan izleyebiliyorsunuz. Bu işlem için akıllı televizyonda herhangi bir uygulamanın çalışmasına gerek duyulmuyor. Bu işlem esnasında akıllı televizyondaki yerleşik chromecast servisi kullanılıyor.

      Ayrıca, cep telefonunda bulunan videolarınızın da Tubio uygulaması ile akıllı televizyonda izleme şansınız bulunuyor. Bu işlem için uygulamanın ana ekranının sağ üst kısmında bulunan üç çizgiye basıldığında gelen ekrandan,

      ” Yerel medya dosyasını oynat “ seçildiğinde, cep telefonunda bulunan videoları da akıllı televizyondan izlemeye başlıyorsunuz. 

      Tubio uygulaması ile cep telefonunda bulunan video veya fotoğrafları akıllı televizyona takılan chromecast ve Airplay servisleri destekleyen cihazlar üzerinden de  izleyebiliyorsunuz. 

      iPhone veya iPad ekranını akıllı televizyona nasıl yansıtabileceğinizi anlattığım yazıyı bu linkten okuyabilirsiniz.

      Bu uygulamayı kullanmadan önce ürün hakkındaki yorumları okuyarak, olası sorunlar hakkında dikkatli olmakta yarar var.

      Twitter takip için @salihertugrul  YouTube kanal YouTube

 

 

Cevap bırakın