Cep Telefonunda IMEI Numarası Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde kullanılır?

0

IMEI numarası (International Mobile Equipment Identity), her bir cep telefonunu benzersiz yapan bir tanımlayıcıdır. IMEI, 15 haneli numaradan oluşur ve cep telefonunun bir çeşit kimliğidir. Telefon kaybolur veya çalınırsa bu numara telefonun bulmalarına yardımcı olur. Ayrıca diğer bir yararı da telefonun yasal sahipliğini ve uyumluluğunu kontrol etmek içindir. Aşağıda IMEI numarasının tam olarak ne olduğunu ne işe yaradığını ve nerelerde kullanıldığını anlatacağım.

IMEI Numarası Benzersizdir

Benzersiz bir kimliğini temsil eden IMEI numarası aslında o telefonun üreticisi, modeli ve üretim yeri gibi bilgilerini içerir. IMEI numarasını genel olarak telefonun pil yuvasının altında bulabilirsiniz. Bulmanın bir başka yolu ise ayarlar menüsüne girerek arama kısmına IMEI yazıp çıkan sonuçlara göz atmaktır. Ayrıca, “*#06#” tuşlarına tıklayarak da IMEI numarasını ekranda görebilirsiniz. Bütün bunların dışında telefonun kutusunda veya SIM kartı tepsinizi kontrol ettiğinizde de IMEI numarasına ulaşabilirsiniz.

Çalıntı veya Kayıp Durumlarında Çok İşe Yarar

IMEI numarasının en önemli işlevi telefonunuz çalındığında veya kaybettiğinizde bulunmasına yardımcı olur. Telefonun IMEI numarası, GSM operatörü ve yerel kolluk kuvvetlerinin veritabanlarına kaydedilir. Böylece bu numara kaydı yoluyla çalınan veya kayıp telefonlar izlenir. Bir diğer deyişle eğer telefonunuz çalınırsa telefonunuzun IMEI numarasını bildirerek kısa zamanda yerinin tespitine yardımcı olursunuz. Kolluk kuvvetleri telefonunuzun IMEI numarasını kullanarak cihazın yetkisiz kullanılmasını engelleyebilirler.

IMEI Numarası Yasal Sahipliğinizi Onaylar

Ayrıca IMEI numarasının adınıza kayıt edilmesiyle telefonun yasal sahibi olduğunuz resmiyet kazanır. Özellikle 2. el bir cep telefonu satın almak istediğinizde veya telefonunuzu satarken IMEI numarası önem kazanır. Bu numarayı kullanarak telefonun çalıntı veya kayıp olduğunu kontrol edebilirsiniz. Ek olarak operatörün bu numarayı engellenip engellenmediğini de öğrenebilirsiniz.

Teknik Servis ve Garanti İşlemlerinde Önemlidir

Telefonunuzu teknik servise götürdüğünüzde tamire girerken ve garanti işlemlerinde de sizden istenen IMEI numarasıdır. Servisin bu numarayı isteme sebebi telefonunuzun garanti süresinin geçip geçmediğini anlamak içindir. Lakin teknik servis işlemleri yapılırken telefonun kimliğini doğrulamak için IMEI numarası gerekir.

Yasaya Uyumluluk İçin

Dünyanın birçok ülkesinde cep telefonlarını kayıt altına almak için kullanılan yöntem IMEI numarasıdır. Böylece yasa yapıcı düzenlemelerin uygunluğunu kontrol için bu yöntemi kullanır.

Özetle

Konuyu özetlersek, IMEI numarası cep telefonlarının benzersiz kimliğini temsil eder ve farklı amaçlara hizmet için kullanılır. Telefonun çalınması veya kaybolması durumunda polis tarafından izinin takip edilmesini sağlar. Yasal sahipliğin doğrulanması için işlem gördüğü gibi teknik servis ve garanti işlemlerinde de kullanılır. Bundan dolayı telefonun IMEI numarasını bir yere kaydedip saklamak çok önemlidir. Telefonunuzla ilgili olarak yapacağınız hemen her başvuru ve resmi işlemde IMEI numarası istenir. Bu numarayı kaybetmemeye özen gösterin. Dahası mobil cihazlarınızın IMEI numaralarını iyi bir şekilde saklayın. Yasal bir IMEI numarasına sahip olmanız demek telefonunuzu yasal olarak sorunsuz kullanabileceğinizi işaret eder.

www.mediamarkt.com.tr

Cevap bırakın