Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraCep telefonu kamerası yedekleme servisleri

  Cep telefonu kamerası yedekleme servisleri

  telefon_foto

  Günümüzde fotoğraf ve video için en fazla kullanılan cihazlar cep telefonları haline geldi. Birçoğumuzun fotoğraf makinesi bile yokken bütün anılarımızı sürekli yanımızda taşıdığımız cep telefonlarına kayıt ediyoruz.

  Ancak telefonlar pahalı, hassas ve dış etkenlere açık cihazlar olduğundan bozulma, düşme, kırılma ve hatta çalınma gibi durumlarda fotoğraf ve video gibi anılarımız da kaybolabiliyor. 

  Cep telefonlarımızdaki bilgileri yedeklemenin birçok yolu var. Bazı uygulamalar ve servisler telefonumuzdaki her türlü bilgiyi hızlı bir şekilde yedekleme imkanı sunuyor. Bunlara ek olarak gerçek zamanlı olarak fotoğraf ve videoları yedekleyebilecek servis ve yöntemler de var. Bunların tamamı bulut yani Cloud adı verilen internette yer alan sunucular üzerinden çalışan sistemler. 

  Bu servislerin çalışma prensibi genelde aynıdır: Servise üye olan kullanıcı bir uygulama yükler ve telefonunda gerekli ayarları yaptıktan sonra fotoğraf ve videolar otomatik olarak yedeklenir. Bu sayede telefonunuzun başına bir iş gelse de fotoğraf ve videolarınızı bu servislere yedeklediğiniz için kurtarabiliyorsunuz. 

  Veriye dikkat

  Bu tip çözümler internet bağlantısına ihtiyaç duyduğundan kullanmadan önce hattınızın data planına göz atmanız da fayda var. Fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz 2 ya da 4 GB’lık data paketinizi birkaç gün içinde bu tip bir serviste yedekleme yaparken doldurabileceğinizi unutmayın. 

  Bu tip servislerin birçoğunda ‘sadece Wi-Fi ile yedekleme yap’ seçeneği bulunur. Bunu kullanmaya çalışın. Aksi taktirde normalde 1 ay kullandığınız data paketiniz birkaç gün içinde bitebilir. 

  iCloud

  Apple’ın sadece kendi ürünleriyle çalışan depolama servisi iCloud fotoğraf ve videolar için faydalı çözümlerden biri. Sadece fotoğraf ve video değil aynı zamanda mobil cihazdaki birçok bilgiyi de yedekleyebilen serviste bir kez ayar yapıldıktan sonra otomatik olarak yedekleme yapılıyor. 

  Sadece 5 GB ücretsiz depolama alanı sunan iCloud’da ek kapasiteler için ödeme yapmak gerekiyor. Pratik ve kullanışlı olan servisin en önemli dezavantajı sadece Apple ürünleriyle kullanılabiliyor olması. 

  Google Photos

  Kısa bir süre önce ismi Google+ Photos’tan Google Photos’a değişen servis, mobil cihazlar üzerinden fotoğraf ve videoları otomatik olarak yedekleme imkanı sunuyor. Sadece fotoğraf ve videolar için sınırsız yedekleme alanı sunan serviste maksimum fotoğraf çözünürlüğü 16 Megapiksel ile sınırlı. 

  Google’ın diğer servisleriyle uyumlu olarak çalışabilen Google Photos, Windows, Mac, iOS ve Android uyumlu bir servis. Ücretsiz olarak kullanılabilen hizmette zaten sınırsız alan verildiği için ek depolama kapasitesi satın alma seçeneği bulunmuyor.

  Dropbox

  En popüler bulut çözümlerinden biri olan Dropbox da cep telefonları üzerinden fotoğraf ve video yedekleme hizmeti veriyor. Mobil cihaza yüklenecek küçük bir uygulama ile sağlanan hizmette bütün fotoğraf ve videoları servise yüklemek mümkün. 

  2 GB gibi küçük bir depolama alanını ücretsiz olarak veren Dropbox, ek 1 TB alan için ayda 10 dolar talep ediyor. 

  camera_foto02

  OneDrive

  Eski adı SkyDrive olan Microsoft’un depolama çözümü OneDrive da diğer servisler gibi mobil cihaz üzerinden fotoğraf ve video yedekleme hizmeti sunuyor. Ücretsiz depolama alanı 15 GB olan servis, ek alanlar için farklı fiyatlandırma seçeneklerine de sahip. 

  iOS, Android ve Windows Phone desteği sunan uygulamaları bulunan OneDrive da önemli bulut depolama çözümlerinden biri. 

  Bu çözümler dışında Türkiye’de bazı operatörlerin sunduğu depolama servisleri de benzer imkanlar sunuyor. Onları da kullanarak fotoğraf ve video gibi dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz. 

  Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın kişisel ya da özel fotoğraf ve videolarınızı bu tip servislere yüklememeye özen gösterin. Ayrıca bu servislerin internet paketinizi kullandığını da unutmayın. 

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN