Cep telefonu kameralarında çözünürlük artıyor!

0

Cep telefonu kameralarında çözünürlük son yıllarda katlanarak artıyor.

İlk çıktıkları yıllarda 1-2 MP seviyesinde olan cep telefonu kameraları son yıllarda özellikle Çin merkezli üreticilerin cesaretli adımlarıyla giderek daha yüksek çözünürlük sunmaya başladı.

Cep telefonu kameralarında çözünürlük artıyor!

Birkaç yıl öncesine kadar 12 MP civarında olan en yüksek cep telefonu kamera çözünürlüğü yeni sensörler ve bu alanda yapılan yatırımlar neticesinde önce 20 ardından 40 ve son olarak da 48 MP seviyesine yükseldi.

Bu alanda öncü markayı Sony olarak görebiliriz. Zira fotoğraf alanında hatırı sayılır bir başarı elde eden marka pek bilhinmeyen bir özelliği ile cep telefonu kameralarının ardındaki gizli kahraman. Sony dünyanın en büyük kamera sensörü üreticilerinden biri. Günümüzde kullanılan cep telefonlarının yüzde 70’inde Sony sensör bulunuyor. Hal böyle olunca kameralarda çözünürlük artışı da biraz bu markaya bağlı. Ayrıca Samsung’un da benzer bir çözünürlük sunan bir sensörü var fakat o Sony kadar yaygın olarak kullanılmıyor.

En yaygın çözünürlük 48 MP

Sony’nin geçtiğimiz yıllarda ürettiği 48 MP çözünürlük sunan IMX582 ve IMX586 sensörleri yaygın olarak kullanılıyor. Bu sensörler aslında 12 MP çözünürlük sunuyor. Sony yaptığı bir geliştirme ile sensör seviyesinde bir yükseltme ile bu sensörlerin çözünürlüğünü 48 MP’e çıkardı.

Cep telefonu kameralarında çözünürlük artıyor!

Bu yazıyı hazırladığım tarihte başta OPPO Reno 10X Zoom, Xiaomi Mi 9, OPPO Reno 2, Realme Q, Asus Zenfone 6, Realme 5 Pro ve Xiaomi Black Shark 2 Pro olmak üzere 41 farkıl cep telefonu modelinde bu sensör kullanılıyor. Listeden de anladığınız gibi genelde Çin merkezli üreticiler bu sensörü çok seviyor.

Öte yandan hem Sony hem Samsung’un 64 MP çözünürlük sunan cep telefonu kamera sensörleri de bulunuyor. Ancak bu iki sensör çok yaygın olarak kullanılmadı ve cep telefonlarında bu sensörleri fazla görmedik.

Çıta 108 MP’ye çıkıyor

Cep telefonu kameralarında üst çıtanın bugünlerdeki sınırı 108 MP çözünürlük olarak belirlenmiş durumda. Ama 48 MP çözünürlükte Sony’nin hakim olduğu pazarda (şimdilik) 108 MP için Samsung’un hakimiyetinin olduğu görülüyor. Halen satışta olan 108 MP çözünürlük sunan cep telefonlarında ağırlıklı olarak Samsung tarafından geliştirilen ISOCELL Bright HMX sensörü kullanılıyor. Bu sensörün gerçek çözünürlüğü 27 MP. Fakat aynen Sony’nin yaptığı da gibi Samsung da burada sensör seviyesinde bir çözünürlük artışı yapıyor ve çözünürlüğü 108 MP’ye çıkarıyor.

Cep telefonu kameralarında çözünürlük artıyor!

Şimdilik 108 MP çözünürlüğu bulunan cep telefonu kamerası sayısının az olduğunu belirteyim. İlk göze çarpanlar arasında ülkemizde de satılan Xiaomi Mi Note 10 yer alıyor. Onu diğer Xiaomi ürünleri takip ediyor. Xiaomi Mi Mix Alpha, Xiaomi Mi CC9 Pro, Xiaomi Mi Note 10 Pro ve Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Editon bu kameraya sahip modeller.

Bu arada Sony’nin de 108 MP çözünürlük sunan IMX686 sensörü bulunuyor. Ancak biz bu yazıyı hazırladığımızda yaygın olarak kullanılan bir kamera sensörü değildi. Ancak yaygınlaştığında Samsung’un tahtını elinden alabilecek bir sensör olduğunu da belirteyim.

Cep telefonu kameraralarında çözünürlük neden önemli?

Çekilen fotoğrafların yüksek çözünürlüklü olması onları kadrajlayarak kullandığımızda bile yüksek çözünürlük sonuçlar alabileceğimiz için önemli bir konu. Bu sayede zoom ile uğraşmadan (ki optik olanları iyidir ama dijital olanlar kötü sonuç veriyor) çok daha kaliteli fotoğraflar çekebileceğimiz anlamına geliyor. Bu bakımdan çözünürlüğün artması önemli.

Bu haftaki yazımda sizlere cep telefonu kameralarında çözünürlük yarışını anlatmaya çalıştım. Haftaya yeni bir yazıda buluşmak üzere hoşçakalın.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın