Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraCep telefonu kamera lensleri

  Cep telefonu kamera lensleri

  cep_lens01

  Cep telefonlarına klips şeklinde takılan ve kameranın özelliklerini geliştirmeyi sağlayan lens yani objektif aparatlarına göz atıyoruz.

  Mayıs ayında fotoğraf makinelerinin objektiflerinin önüne takılarak kullanılan dönüştürücüler konusunda bir yazı hazırlamıştım (Merak edenler buraya tıklayabilir). Sıradan bir objektifi geniş açı ya da makroya çeviren bu aksesuarların cep telefonları için olan sürümleri de çıktı. Bu aksesuarlar cep telefonu kameralarının önüne klips (bir nevi mandal sistemi) ile takılarak kullanılıyor. Aynen objektiflerde olduğu gibi ucuz ve basit bir yöntem olan cep telefonu kamera lenslerinin fiyatları 10-15 TL’den başlayıp özelliğine ve kalitesine göre 100-150 TL’ye kadar çıkıyor.

  cep_lens03

  Çok fazla seçenek var

  Bu tarz ürünler için birçok farklı seçenek bulunuyor: Makro, geniş açı, balık gözü, tele ve benzeri birçok cep telefonu kamera lensi bulunuyor. Genelde ikili ya da üçlü setler halinde satılan bu ürünlerde genelde makro ve geniş açı ya da makro, geniş açı, balık gözü şeklinde seçenekler yer alıyor.

  Mandal şeklinde bir mekanizma ile her türlü cep telefonu ile beraber kullanılabilen bu ürünlerde objektif mekanizması mandala döndürülerek takılır ve bu sayede bütün aksesuarlar sırayla kullanılabilir.

  cep_lens04

  Bu ürünlerin ayrıca telefona özel sürümleri de bulunuyor. Yani iPhone 6, iPhone 6s ya da Samsung Galaxy Note 5 için özel olarak tasarlanan kamera lensleri bulunmaktadır. Bu özel lensler sadece bu cihazlarla verimli bir şekilde kullanılır. Bu cihazlar dışındaki ürünlerle verimli bir kullanım mümkün olmaz.

  Üniversal olan çözümler hem ön hem arka kamera ile beraber kullanılabilir. Yani bu ürünleri ille de arka kamera ile kullanmak zorunda değilsiniz. İsterseniz ön yüzündeki kamera ile bu lens çözümlerini kullanabilirsiniz. Bu da selfie çekimlerinde bu aksesuarları kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

  Mandal dışında çözümler de var

  Bazı cep telefonu kamera lensleri özel aksesuarları sayesinde cep telefonlarının gövdesine mandal olmadan da takılabilir. Özellikle uzun odaklı tele işlevi gören bu modeller, uzaktaki konuları yakınlaştırmak adına optik zoom işlevi görürler. Bu sayede normalde optik zoom özelliği bulunmayan cep telefonu kamerasına bu tarz bir özellik kazandırılmış olur.

  cep_lens05

  Ne işe yarar

  Sonuç olarak bu tarz aksesuarlar günlük kullanımda eğlenceli sonuçlar almamızı sağlıyor. Özellikle geniş açı yada balık gözü aksesuarı cep telefonumuzu adeta bir aksiyon kamerasına dönüştürüyor. Bu sayede aksiyon kameramız olmasa bile cep telefonumuz ile benzer bir etkiyi sağlayabiliyoruz.

  Üstteki fotoğraf cep telefonunun kendi objektifi ile çekildi. Alttaki ise geniş açı aksesuarı kullanılarak çekildi. Fotoğrafın üstüne tıklayarak daha büyük boyuttaki sürümünü görebilirsiniz.
  Üstteki fotoğraf cep telefonunun kendi objektifi ile çekildi. Alttaki ise geniş açı aksesuarı kullanılarak çekildi. Fotoğrafın üstüne tıklayarak daha büyük boyuttaki sürümünü görebilirsiniz.

  Bu tarz ürünlerin optik kalitesi elbette gerçek bir objektif kadar olmayacaktır. Zira 10-15 TL’ye satın alacağınız bir objektifin çok yüksek kalitede optik kalite sunmayacağı aşikardır. Fakat bu ürünler günü kurtarma, eğlenceli sonuçlar alma ve farklı deneyimler yaşatmak adına yeteri kaliteye sahip olduğunu da belirtmek isterim.

  Önerim bu tarz ürünlere merakınız varsa alıp bir denemeniz yönünde olacaktır. Eğlenceli sonuçları paylaşarak arkadaşlarınızı da bu deneyime dahil edebilirsiniz. Anlatması benden uygulaması sizden.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN