Cep telefonu fotoğraf makinesinin yerini alabilir mi?

0

Teknolojinin de yardımı ile kabiliyetlerini her geçen gün geliştiren cep telefonları fotoğraf makinelerinin tahtını sallıyor. Peki cep telefonu fotoğraf makinesinin yerini alabilir mi? Bu yazıda bu sorunun yanıtını arıyoruz.

Her ne kadar üretim amaçları iletişim olsa da artık cep telefonları birçok farklı amaç için de kullanılıyor: müzik çalar, navigasyon cihazı, TV seyretme, gazete okuma, video seyretme, spor asistanı, fotoğraf makinesi, video kamera. Bu liste çok daha farklı seçeneklerle uzar gider.

Kamera odaklı cep telefonları var

Günümüzde cep telefonlarının en yaygın kullanıldığı alanların başında kameralar geliyor. Hatta Samsung, LG, Apple, Sony Ericsson, Asus gibi markalar kamerası çok güçlü telefonlarıyla ön plana çıkıyorlar. Bazı üreticilerin özel kamera birimleri bulunuyor ve bu alana ciddi Ar-Ge yatırımı yapıyorlar. Bu alanda her yıl milyonlarca dolar yatırım yapıyorlar.

Detaya inecek olursak cep telefonu kameraları son 10 yılda çok ciddi bir gelişim yaşadı. Örneğin 2008 yılında bir cep telefonu kamerasının diyafram açıklığı ortalama f3.0 değerinde olurken 2016’da bu rakam f1.7’ye kadar indi. Yine benzer şekilde 2008 yılında ortalamada 2 Megapiksel olan çözünürlük 2016 yılına gelindiğinde 12-15 Megapiksel çözünürlüğe ulaştı.

Bu ve benzeri gelişmelerin yaşandığı cep telefonu kameraları kalite anlamında da önemli bir yol aldı. Cep telefonu kameraları ve fotoğraf makinesi/video kameraların kalitelerini test eden DxO sitesinin değerlendirme puanlarına göre 2012 yılında 60 ile başlayan üst/orta seviye akıllı telefon kameraları günümüzde 100 puan alıyor. Kameraları hem video hem fotoğraf için test eden sitenin puanlarındaki bu artış yaşanan gelişmeleri de göz önüne seriyor.

Kompakt makineler ortadan kalktı

Bu yükseliş fotoğraf sektöründe önemli bir değişikliği de beraberinde getirdi . Bunlardan biri kompakt olarak tanımlanan giriş seviyesi ucuz fotoğraf makinelerinin ortadan kalkması oldu. 2016 yılında dünya çapında yaklaşık 10 bin adet kompakt fotoğraf makinesi satıldı (aynı dönemde dünya çapında 1.5 milyar adet akıllı telefon satıldı). 2011 yılında bu rakam 110 bin civarında idi. Bu sert düşüş, fiilen olmasa da teorik olarak bir kategorinin neredeyse ortadan kalktığı anlamına geliyor.

Cep telefonları fotoğraf makinelerinin yerini alabilecek mi?

Bu sorunun cevabı ise hem evet hem hayır. Günü kurtarma anlamında, sosyal medyada paylaşma anlamında, anı ve saklama anlamında cep telefonu kameraları fazlasıyla yeterli olacaktır. Her yere götürdüğümüz ve yanımızda sürekli taşıdığımız cep telefonları artık aynı zamanda her şeyi kayıt ettiğimiz birer fotoğraf makinesi ve video kameraya dönüştü. Yani bu anlamda cep telefonları iyi bir fotoğraf makinesi işlevini görüyor. Zaten satışlarının bu kadar artmasının, fotoğraf ve video paylaşımının bu kadar yaygın olmasının sebebi bu. Üreticilerin de sadece kamera odaklı modellere yönelmelerinin en önemli sebebi de bu ilgi. Hatta bu ayın sonunda piyasaya sürülecek olan Samsung Galaxy S9 telefonunun davetinde kullanılan imajda kamera odaklı bir ürün olacağı bir mesajla veriliyor.

Uzun lafın kısası günümüzde orta/üst düzey bir akıllı cep telefonunun kamerası fazlasıyla iyi ve günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Ancak konu çok iyi fotoğraf çekmek olduğunda ya da esneklik gerektiren az ışıklı ortamlar ve daha detay istenen yerler için bu ürünler yeterli olmayacaktır. Ortalama bir mercimek tanesi büyüklüğüne sahip sensörleri bulunan cep telefonlarının neredeyse pul büyüklüğünde sensörlere sahip olan bir fotoğraf makinesinin kalitesini sunamayacağı bir gerçektir. Cep telefonları güzel fotoğraflar çekse de kurgusal olarak ideal şartlar için tasarlanırlar. Işığın az, konunun hızlı, uzak, fazla yakın ve benzeri ideal dışı durumlarda her zaman iyi sonuç vermezler. Ayrıca çoğu fotoğraf makinesi için değiştirilebilir objektif, ek aksesuar, detaylı ayarlamalar bulunur ki bu da fotoğrafı çeken kişiye geniş bir anlamda kolaylık sağlar. Bazı cep telefonlarında esneklik anlamında neredeyse fotoğraf makinesinde olduğu kadar ayarlar bulunsa da alınan sonuçlar anlamında iyi bir fotoğraf makinesi her zaman daha makul sonuçlar sunar.

Yani belli bir kalitenin üstünde ve esneklik isteyen fotoğraf ya da videolarda fotoğraf makinelerinin daha iyi sonuçlar vereceğini söyleyebiliriz. Fotoğraf makinelerinin sensörlerinin büyük olması oluşan görüntüdeki gren ve detaya doğrudan etkileyeceğinden bu ürünler çok daha avantajlıdır. Ancak günlük kullanım ve sosyal medya için değerlendirdiğimizde ise ibrenin cep telefonlarına doğru kaydığını söyleyebiliriz. Zaten satış rakamları da bu gerçeği ortaya koyuyor.

Ancak günün sonunda ortalama bir cep telefonu ortalama bir fotoğraf makinesinden iyi fotoğraf çekemez. Ama cep telefonları ile alınan çıkan sonuç günü kurtarma anlamında yeterlidir ve bu da birçok kullanıcı açısından tatmin edicidir.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın