Cep Telefonu Ekranı Bilgisayara Nasıl Yansıtılır?

      Dijital dünyanın en önemli aktörlerinden olan cep telefonları, aynı zamanda video izlenilen cihazların da başında geliyor. Hayatın vazgeçilmezlerinden olan cep telefonundaki bir içeriği bazen akıllı televizyona yansıtarak izlemek ya da birilerine telefondan video izlettirmek için TV Box kutularının kullanılması artık bir standart halini gelmiş durumda. Diğer taraftan, bazen de cep telefonundaki içeriklerin bilgisayar ekranına da yansıtılmasına ihtiyaç duyulabiliyor. Bu haftaki  ” Cep Telefonu Ekranı Bilgisayara Nasıl Yansıtılır? ” başlıklı yazımda, iPhone cep telefonu ekranının bilgisayar ekranına nasıl yansıtılabileceğinden bahsedeceğim.

Cep Telefonu Ekranını Yansıtma İçin Gereksinimler

      Cep telefonu ekranını bilgisayara yansıtmak için internette çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalardan birisi de AirServer. Bu yazımda, iPhone ekranının AirServer uygulaması kullanılarak  bilgisayar ekranına aktarılmasından bahsedeceğim.

      İnternette AirServer  araması yapılarak bulunabilen uygulama, bilgisayara yüklenirken standart bazı adımlar gerektiriyor. Uygulama ücretli olmasına rağmen, bir süre bütün özellikleri ile kullanılmaya olanak sağlıyor.         

      Uygulamayı bir ay boyunca ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

      AirServer uygulamasının bilgisayara kurulumu bittikten sonra uygulama açıldığında birkaç küçük ayar yapmak gerekiyor.

      Uygulamanın ayarlar kısmında: ekran yansıtmak isteyen cihazın uygulamayı hangi isim ile bulabileceği, bağlantı esnasında ekran çözünürlüğünün nasıl olacağı gibi bazı ayarlamaları yapma şansınız bulunuyor.  Eğer istenirse, bilgisayardaki uygulama üzerinden ekran aktarımı sağlayabilmek için bir parola tanımlaması da yapılabiliyor.

iPhone ekranını Bilgisayara Yansıtma

      Bilgisayardaki AirServer uyggulaması üzerinden iPhone ekranının bilgisayara yansıtabilmek için öncelikle bilgisayar ile cep telefonunun aynı kablosuz ağda bulunması gerekiyor.  Bilgisayarda AirServer uygulaması çalışmaya başladığında, artık kablosuz olarak  uygulama üzerinden diğer akıllı cihazların ekranlarını gösterebilecek duruma geliyor.

      iPhone’da denetim merkezinden, ekran yansıtma servisi seçilip devam edildiğinde, ortamda bulunan  cihazların taraması gerçekleştiriliyor.

        Ekran yansıtma servisi açıldığında, ortamda bulunan yansıtma yapılabilecek servisler listeleniyor. Bu liste içinden bilgisayara kurulumu yapılan AirServer uygulamasındaki isim bulunup seçildiğinde, ekran yansıtma işlemi başlatılmış oluyor.

      Ekran yansıtılma işlemi sırasında iPhone yan çevrildiğinde tam ekran görüntü almak mümkün oluyor.

      Bazen bir toplantı esnasında cep telefonundaki bir içeriğin projeksiyon cihazı üzerinden büyük ekrana yansıtılması gerekebiliyor. Bazı projeksiyon cihazlarında airserver  servisi olmasına rağmen, iPhone bu tür cihazlar ile direk iletişim kurmadığından, cep telefonu ekranının öncelikle bilgisayar ekranına yansıtılması ve bilgisayar ekranının da projeksiyon cihazı üzerinden büyük ekrana yansıtılması söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda AirServer uygulaması oldukça işe yarayan bir servis olarak öne çıkıyor.

      Twitter takip için @salihertugrul   YouTube kanalım

Cevap bırakın