Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelCep Telefonu DSLR Makinelere Karşı Durabilir mi? (Video)

  Cep Telefonu DSLR Makinelere Karşı Durabilir mi? (Video)

  Akıllı telefonların kamera perfdormansları artarken kafalardaki soru şu; Cep Telefonu DSLR makienlerin yerini alabilir mi?

  Akıllı telefon pazaında son dönemde en gelişen donanımlar kameralar oldu. Ekran, pil ve genel işlemci birimleri birbirine oldukça benzese de kamera tarafında üreticilerin biribirinden ayrılma çabalkarını net bir şekilde görebiliyoruz. Konsol seviyesinde grafik deyimi mobil pazarda her zaman olan bir beklentiydi ve en son yonga setleri ve GPU’lar bunları bizlere sunmaya başladı. Mobil pazarda bir de Cep Telefonu DSLR makinelerin yerini alır mı? Sorusu yıllardır gündemde olan bir durum. Son dönemdeki gelişmelerden sonra bu sorunun cevabı; “neden olmasın” olarak verilebilir.

  Zira bugün baktığımızda telefonlar ile 100X Zoom yapabiliyoruz. Ay fotıoğrafları çekebiliyoruz ve bunları periskop kamra adı verilen bir teknoloji ile yapıyoruz. Periskop kameranın sensörü telefonun içinde dikey olarak bulunuyor. Periskop kameraları denizlatılarının suyun üzerine çıkan periskopları ile aynı mantıkta çalıştığını söyleyebiliriz. Özellikle Huawei P60 Pro ve Galaxy S23 Ultra gibi modellerdeki değişken lensli sistemler sayesinde uzaklar artık uzak olmaktan çıkıyor. İşte bu lensler sayesinde bugün 10X optik ve / veya hybirt zoom yapabilemk mümkün oluyor.

  Periskop Kamera

  Cep Telefonu DSLR Makineler Karşısında Ne Yapabilir?

  Bununla birlikte geniş açı lenslerin de son dönemde ciddi bir atılım içinde olduğunu görüyoruz. Birçok telefıonda artık geniş açı lensler ile ana kameralar arasında ton farkı ya da daha kötü çekimler bulunmuyor. Geniş açı lenslker ile makro fotoğraflar çekilmeye de başlanması mobil pazarda bir devrimin de habercisi oldu. Zira makro için her hangi bir ekstradan kameraya ihtiyaç duyulmuyor.

  Telefoto lensler sayesinde ise gerçek bokeh fotoğraflar çekebiliyoruz. Özellikle 70mm civarlarındaki telefoto lenslerin büyük bir başarıya imza attıklarını ve DSLR makinelerin en önemli artılarından birisi olan bokeh çekimleri rahatlıkla yapabilmemeizi sağladıkları da ortadaki gerçeklerden birisi. Bu konuda en başarılı üretici ise şüphesiz Huawei. Zira hem Huawei Mate 50 Pro hem de Huawei P60 Pro modellerinde kullanmış olduğu “fiziksel değişken diyafram” sayesinde gerçek bokeh deneyimi aynen DSLR makienlerde olduğu gibi bizlere sunuluyor.

  Şimdi konu ile ilgili hazırladığımız videoyu sizlerle paylaşalım ve bu konudaki son gelişmeleri Volkan MANAV bizlere aktarsın…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN