Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  KadınCep telefonu alırken nelere dikkat ediyoruz?

  Cep telefonu alırken nelere dikkat ediyoruz?

  shutterstock_121559476Yapılan araştırmalara göre, elimizden düşürmediğimiz teknolojik cihazların başında cep telefonları geliyor. Gerçi bunu anlamak için araştırma yapmaya gerek yok. Yolculuk ederken, birini beklerken ya da çayını, kahvesini yudumlarken ellerinde cep telefonu olan insanları görmek artık çok doğal bir hâl aldı. Eskiden cep telefonlarının sadece akıllı olması yeterliyken, şimdi performansın gücü, tasarımı, ekranın genişliği ve kameranın kalitesi öncelikli tercihlerimizi belirliyor. Peki, biz kadınlar cep telefonu alırken nelere dikkat ediyoruz? Kendimizi hiç kandırmayalım, tabi ki öncelikle görünüşüne, yani tasarımına bakıyoruz…

  Elimizde taşıyorsak, bir şıklığı olmalı!
  Nielsen adlı araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre kadınların yüzde 35’i satın alacakları cep telefonunda ilk olarak tasarıma ve renge bakıyor. Yuvarlak hatlı mı yoksa köşeli mi? Elimizde kavrayabileceğimiz kadar ince mi? Çantamızda ağırlık yapmayacak kadar hafif mi? Tercihlerimizde rengin ne kadar etkili bir unsur olduğunu da atlamamakta fayda var. Siyah ve beyazın dışında farklı bir renge sahip olan cep telefonları her zaman dikkatimizi çekiyor. Hatırlarsanız iPhone 5C alternatif renk seçenekleriyle adeta gökkuşağını andırıyordu. Nokia’nın Lumia serisindeki cep telefonları da keza rengarenk oluşuyla dikkatleri üzerine toplamıştı…

  Her fiyatı beğenmiyoruz
  Kadınların cep telefonu satın alırken karar verme aşamasında en çok dikkat ettikleri ikinci bir konu ise fiyatı. Yüzde 72’lik bir oran, bir mobil telefon satın alırken fiyatının önemli olduğunu söylüyor. Yani, alışveriş konusunda gözü kara olarak bilinen kadınlar, bir cep telefonu satın alırken tam tersine ince eleyip sık dokumaya başlıyor.

  Bu telefon selfie çekebiliyor mu?
  Biz kadınlar her zaman güzel ve bakımlı gözükmeye özen gösteriyoruz. Fotoğraflarda güzel çıkmak bizim için çok önemli. Dolayısıyla bir telefon satın almaya karar verirken kamerasının kaliteli olması da öncelikli tercihlerimiz arasında yer alıyor. Kamerayla birlikte çektiğimiz fotoğraflara çeşitli efektler verebileceğimiz programlar da varsa, o telefonun tadından yenmiyor. Ayrıca arka kamera kadar ön kameranın da çözünürlüğünün yüksek olmasına önem veriyoruz. Çünkü itiraf edelim biz selfie çekmeye bayılıyoruz!

  Diyetisyenim hep yanımda!
  Kadınların çoğu işletim sisteminin hangisi olduğundan ziyade, marketlerinde kendilerine ne tip eğlenceli uygulamaları bulabilecekleriyle ilgileniyorlar. Örneğin biz kadınlar zaman zaman (çoğu zaman) diyete giriyoruz. Kendimizi o diyetisyenden bu diyetisyene atıyoruz ama sonuç hiç de istediğimiz gibi olmayabiliyor. Ancak yanımızdan hiç ayırmadığımız cep telefonumuz bize sağlık ve kilo vermeyle ilgili bir uygulama sunarsa, o zaman gözümüzde çok daha akıllı bir cihaz halini alıyor. Ve o telefonu kesinlikle satın almak istiyoruz.

  Uzun ömürlü pil arıyoruz
  Bütün gün yanımızdan ayırmadığımız cep telefonlarımızın bizi yarı yolda bırakmasını hiçbirimiz istemeyiz, değil mi? Bir yerden bir yere yetişirken, toplantıya koşuştururken ya da trafik saatinde uzun bir yolculuk yapmaya hazırlanırken bize en iyi arkadaş olabilecek cep telefonlarımızın pilinin bitmesi hiç hoş bir durum olmaz. Bu sebeple satın alma kararında telefonun uzun ömürlü olması artı bir değer yaratıyor. Kadınların yüzde 44’ü satış elemanına satın almak istediği telefonun pil ömrünün uzun olup olmadığı sorusunu yöneltiyor.

  Ya hafıza yetersiz kalırsa?
  Günlük yaşantımızda en iyi arkadaşımız olan ve aramızdan su sızmayan cep telefonlarımızın ne kadar depolama alanına sahip olduğu da kadınların cep telefonu satın alırken merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bütün iletişimimizi kurduğumuz, verilerimizi kaydettiğimiz, fotoğraf ve videolarımızı sakladığımız cep telefonlarımızın hafızasının geniş olmasını tercih ediyoruz. Ve mutlaka, ya hafıza yetmezse stresine girmemek için, cep telefonuyla birlikte geniş kapasiteli bir hafıza kartı almayı da ihmal etmiyoruz.

  Telefonu seç, kılıfını hazırla!
  Son olarak da, günümüzün modası olan kılıflara değinelim. Kadınlar cep telefonlarını çizilme ya da zarar görmelerine karşı korumak yerine, şıklıklarını ifade edebilecek kılıfları satın almayı tercih ediyor. Bu alanda önemli bir potansiyel gören üreticiler de, hem renkli, hem taşlı hem de desenli kılıflarını kadın kullanıcıların beğenisine sunuyorlar.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN