Cep telefonlarında ön kameralar küçülüyor ve gizleniyor!

0

Cep telefonlarında trendlerin değişmesiyle beraber ön kameralar küçülüp gizlenmeye başladı. İşte üreticilerin bu alandaki farklı çözümleri.

Telefonlar yıllar içinde değişime uğrayan cihazlar. Teknoloji ve günlük trendlerin değişmesi üreticileri de farklı çözümler geliştirmeye itiyor. Bundan 2 sene öncesine kadar 16:9 oranında ekranın yan ve üst kısımlarında büyük boşluklar normal kabul edilen tasarım anlayışını gösteren işaretlerdi. Ancak değişen beklentiler üreticileri de farklı tasarım anlayışlarına yöneltti.

Günümüz popüler trendlerine baktığımızda karşımıza ekran gövde oranı yüzde 80’den başlayıp yüzde 90’a kadar çıkan modeller çıkıyor. Artık ön yüzde ince bir çerçeve daha makbul. Bu ince çerçeveyi hayata geçirebilmek için çentikli tasarımların kullanıldığını ve bu çentik bölümüne kamera ve diğer algılayıcıların konduğunu görüyoruz.

Cep telefonlarında ön kameralar küçülüyor ve gizleniyor!

İşte bu en yeni tasarım anlayışı üreticileri ön yüzdeki kamerayı gizlemek için (zira ekran gövde oranını büyütmek kameranın kapladığı alanı azaltmaktan geçiyor) farklı çözümler üretmeye itti. Yukarıda da bahsettiğim gibi ilk ve sektörde en fazla destek gören çözüm çentik oldu. Bazısı su damlası şeklinde olsa da genelde ekranın üst kısmının yaklaşık üçte ikisini kaplayan bu çentikler kamera, hoparlör ve diğer algılayıcıların gizlenmesi için güzel bir çözüm oldu. Halen de en yaygın kullanılan yöntem bu. Günümüzde Apple’dan Huawei’ye, OPPO’dan Honor’a kadar birçok üretici çentik yöntemini kullanıyor.

Bazı üreticiler ise ön yüzde kameraya yer vermemek için sürgü ile gizlenen kamera sistemini geliştirdi. Bu yöntemde ön kamera sürgülü bir mekanizma ile ortaya çıkıyor. Normalde gizli olan kamera uygulama üzerinden aktif edilebiliyor. OPPO FindX ve Honor Magic 2 bu tarz modeller için örnek verilebilir. Aklınıza ‘bu sürgü mekanizmaları ne kadar sağlam’ sorusu gelebilir. Üreticiler yaptıkları açıklamalarda bu mekanizmaların 200 bin kez çalışabildiğini belirttiler. Yani o kadar kolay bozulmuyorlar.

Bir diğer yöntem: Delik şeklinde kamera

Bir diğer farklı çözüm ise kameraları delik şeklinde tasarlamak. Ön kamera ya da varsa kameraları delik şeklinde tasarlayan bazı üreticiler bu sayede kameranın kapladığı alanı azaltmayı başarıyor. Delik şeklinde tasarlanan kamera ekrana entegre olduğundan ayrı bir çerçeveye gerek kalmıyor. Samsung’un Şubat ayının sonunda tanıtacağı cep telefonu modelleri S10’da bu tarz bir kamera bulunacağı iddia ediliyor. Ortaya çıkan görüntüler de bunu doğruluyor.

Gördüğünüz gibi üreticiler ekran gövde oranını büyütmek, kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için farklı çözümleri deniyor. Şimdilik bu çözümler içinde çentik ön plana çıkıyor olsa da önümüzdeki dönemde farklı çözümlerin de hayatımıza gireceğini söyleyebiliriz.

Cevap bırakın