Cep telefonlarında neden dual kamera?

0

2016_agustos_03

Aslında her şey 1973 Yılında ilk cep telefonunun Martin Cooper tarafından icat edilmesiyle başladı. IBM, 1992 yılında ilk akıllı cep telefonu Simon’ı duyurduğunda ise hayatımızda yeni bir dönemin başladığının henüz pek farkında değildik. Simon aynı zamanda dünyadaki ilk dokunmatik ekranlı cep telefonuydu. İlk antensiz cep telefonu ise 1998 yılının Temmuz ayında piyasaya sürülen  Nokia 3210 oldu. Daha sonra her geçen gün cep telefonlarında kullanılan işlemciler hızlanmaya, özellikler fazlalaşmaya, işletim sistemleri gelişmeye, ekran boyutları ve çözünürlükleri her üretilen modelde artmaya devam etti. Bunlara mobil internetin akıllı cep telefonlarında kullanılması da eklenince bütün bu gelişmelerin üzerinden 25 yıl bile geçmeden Dünya üzerindeki milyarlarca cep telefonu kullanıcısına her gün yenileri eklenmesine şaşırmamak gerekiyor.

Son 10 Yılda Cep Telefonlarında Kamera Teknolojisi Hızla Gelişti

Son 10 yıla baktığımızda ise cep telefonları iyiden iyiye akıllı hale geldi. Akıllı telefonlara birçok yeni özellik eklenirken en belirgin olanı cep telefonlarına kamera sisteminin entegre edilmesiydi. İlk fotoğraf çekebilen akıllı telefonların çektikleri fotoğrafın çözünürlükleri 1 MP bile değildi.  Fakat cep telefonundan fotoğraf çekme fikrini çok sevdik. Bunun üzerine kameralı cep telefonlarının gelişimi özellikle 2012’den sonra büyük bir ivme kazanmaya başladı. Gelişmiş lensler, yüksek çözünürlükler, otomatik odaklama, kameralara eklenen flaş teknolojisi ve video çekebilme özellikleri o kadar gelişti ki artık kimse yanında ayrıca bir fotoğraf makinesi taşımamaya başladı. Çünkü fotoğraf çekmek ve fotoğrafı paylaşmak çok bu telefonlar ile çok kolaydı.

Huavei P9 ve LG G5 Bu Teknolojinin Öncü Ürünleri

Kameraya sahip akıllı cep telefonlar o kadar gelişti ki aynı DSLR fotoğraf makinelerindeki gibi her türlü manuel ayarın desteklendiği, zoom yapabilen, 20 MP çözünürlük seviyelerine ulaşarak fotoğraf çekebilen cihazlar en yeni lens teknolojilerini kullanıyorlardı.  Üreticiler sürekli kameraları geliştiriyor ve yeni özellikler ekliyorlardı. Bu özelliklerden biri de Dual kamera teknolojisi oldu. Daha çok yeni 2016’da Huavei P9 ve LG G5 bu teknolojiyi kullanan modeller olarak aramıza katıldı.

Dual Kameranın (Çift Kamera) Özellikleri

Bu teknolojiyi kullanan telefonlarda yanyana iki kamera görürüz. Kameralardan ilkinde RGB sensörü bulunur. Diğer kameranın odaklandığı konu ise siyah beyaz görüntülerdir. Bu iki kamera senkronize olarak çalışarak iki kamera da aldığı görüntüyü tek bir fotoğraf karesinde birleştirir ve çok daha başarılı fotoğraf çekmenize olanak sağlar. Normal kameradan çok daha hızlı odaklama yaparak çok kaliteli kareler çekebilmenize olanak tanır.

Neden Dual Kamera?

Çünkü akıllı telefonlardaki lensler ne kadar büyük olursa daha kaliteli fotoğraf çekmek mümkün olur. Akıllı telefonlara eklenebilen kaliteli küçük sensörler bulunmasına rağmen bunları büyütmek fiyat olarak ciddi yüksek maliyet oluşturur. Telefon üreticileri de bu pahalı yöntemden kaçarak dual kamera teknolojisini ürünlerine entegre ederek hem maliyet avantajı sağlıyorlar hem de kaliteli görüntüler elde edebiliyorlar.

Dual Kamera Teknolojisi Nereye Koşuyor?

Belki şu an için bu teknoloji çok yaygın değil ve sadece birkaç akıllı telefon ile sınırlı olmasına karşılık dual kamera (çift kamera) teknolojileri geliştikçe pazarda çok daha fazla bu özelliğe sahip ürün göreceğimizi söyleyebiliriz.

Dual Kamera Teknolojisi Kullanan Yeni Marka ve Modellere Hazır Olun

2017 yılında daha fazla akıllı telefonun dual kameraya geçme olasılığı oldukça fazla. Çünkü dual kamera teknolojisi pazardaki rekabetin ivmesini belirleyecek yeni telefon özelliklerinden en önemlisi diyebiliriz. Aldığımız duyumlara göre çok büyük telefon üreticileri yeni modelleri üzerinde bu teknolojiyi kullanan ürünlerini tanıtmaya hazırlanıyorlar. Önümüzdeki günler telefon üreticileri için oldukça hareketli geçeceğe benziyor.

Cevap bırakın