Cep telefonlarında hızlı şarjın önemi

0

Cep telefonlarında hızlı şarjın önemi giderek artıyor. Özellikle günümüzün hızlı hayatında hızlı şarj olabilen cep telefonlarının sayısı giderek artıyor.

Cep telefonu seçiminde birden fazla özellik ön plana çıkıyor. Bunlar arasında kamera, ekran, çözünürlük, tazeleme hızı, parmak izi okuyucu, pil kapasitesi ve benzeri özellikler yer alıyor. Son tüketici olarak bizler bir telefon satın alırken bu tarz özelliklere bakıyoruz. Telefonlarda yakın zamana kadar önemli olan özelliklerden biri pil kapasitesi idi. Haliyle büyük kapasiteli pil daha uzun süre kullanım anlamına geliyordu. Son yıllarda ise pilin kapasitesi ile beraber aynı zamanda hızlı şarj olması da önemli hale gelmeye başladı.

Cep telefonlarında hızlı şarjın önemi

Cep telefonlarında hızlı şarjın önemi

Geleneksel teknolojide 4000 mAh gücünde bir pil ortalama 1-1.5 saat içinde sıfırdan yüzde 100’e şarj olabiliyor. Son birkaç yıldır hayatımıza giren hızlı şarj teknolojileri ile beraber bu süre oldukça düştü.

Günümüzde orta ve üst seviye cep telefonlarının çoğunda hızlı şarj özelliği bulunuyor. Telefonları hızlı şarj eden adaptörlerin güçleri ise günümüzde 15 Watt değerinden başlıyor. 60-65 Watt değerine kadar hızlı şarj desteği sunan telefonlar bulunuyor.

Hatta bazı telefonlarda bu rakam 125 Watt’a kadar yükseldi. Örneğin Oppo tarafından geliştirilen 125 Watt şarj teknolojisini 4000 mAh gücünde pile sahip bir telefonu 20 dakikada yüzde 100’e kadar şarj edebiliyor.

Tabi bunlar şimdilik deneysel çalışmalar olsa da önümüzdeki yıllarda bu kadar hızlı şarj olabilen telefonları hayatımıza göreceğiz.

Cep telefonlarında hızlı şarjın önemi

Örneklere devam edecek olursak realme X50 Pro 5G telefonunu 33 dakikada, Xiaomi Mi 10 Pro cep telefonunu 46 dakikada, Samsung Galaxy SS20 Ultra cep telefonunu da 64 dakikada yüzde 100 şarj edebiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi ortalamalar artık 40-50 dakika civarında ve birçok telefon hızlı şarj özelliğini destekliyor. Bir telefonunun hızlı şarj olması sadece sıfırdan yüze değil örneğin yüzde 50 doluluk oranına da çok daha hızlı ulaşacağı anlamına geliyor.

Yani evden çıkacaksınız ve pil gücünüzün yüzde 10 olduğunu görüyorsunuz. Sadece birkaç dakika şarj ile bu miktarı yüzde 50’ye çıkarıp, gün boyu size yeterli olacak pil gücüne erişmeniz bu hızlı şarj sayesinde mümkün oluyor.

Yani siz siz olun telefon alırken bakmanız gereken özellikler arasına hızlı şarjı da eklemeyi unutmayın.

Cevap bırakın