Cep telefonlarına harici flaş: Godox A1

0

Godox A1

Cep telefonlarıyla profesyonel flaş sistemlerinin senkron çalışmasını sağlayan Godox A1, inovatif bir düşüncenin hayata geçirilmiş hali.

Cep telefonu fotoğrafçılığı son yıllarda iyice gelişti. Artık ortalama bir cep telefonu ile bile çok güzel ve kaliteli fotoğraflar çekilebiliyor. Hatta cep telefonu kameralarının gelişmesi fotoğraf makinesi sektörüne ciddi bir darbe vurdu ve artık giriş seviyesi fotoğraf makineleri kategorisi neredeyse ortadan kalktı.

Günlük ihtiyaçları fazlasıyla gören cep telefonu kameraları gelişen teknoloji yardımı ile farklı aksesuarlarla beraber kullanılmaya da başlandı. Bunlar arasında iki ya da üç eksenli Gimbal (titreşimi yok eden görüntü sabitleme donanım çözümleri), harici mikrofon, harici ışık (LED lamba) ve harici pil çözümleri sayılabilir. Kısa bir süre önce piyasaya sürülen Godox A1 ise bütün bu aksesuarlardan daha farklı ve cep telefonu fotoğrafçılığını çok daha profesyonel bir noktaya taşıyacak bir ürün.

Godox A1

İlginç bir fikir

Cep telefonlarını harici flaş çözümleriyle kullanmayı düşünen ve bunun için bir cihaz geliştiren Çinli flaş çözümleri üreticisi Godox, şimdilik sadece kendi cihazlarıyla uyumlu A1 isimli bir tetikleyici (Türkçesi biraz garip oluyor İngilizcesi Trigger) ya da farklı bir isimle aktarıcıyı (Transmitter) duyurdu. A1’in temelde yaptığı şey cep telefonuna yüklenen bir uygulama ile tetikleyici görevi görüp profesyonel stüdyo flaşlarının da cep telefonu ile beraber senkron bir şekilde kullanılmasını sağlamak.

Godox A1

Ayrıca üzerinde çok güçlü olmasa da LED ve Xenon flaş da bulunuyor. Bunları da bağımsız olarak kullanıp fotoğraflarda aydınlatma sağlayabiliyorsunuz. Ancak cihazın asıl marifeti stüdyo flaşlarını da işin içine katmak.

Bu yıl içinde duyurulan ve Temmuz ayının son günlerinde satışa sunulan Godox A1’in yurtdışı fiyatı 70 dolar. Kablosuz olarak kullanıldığı için ek bir kablo taşıma gerekliliği bulunmuyor. Bütünleşik bir pile sahip ve bu pil USB üzerinden şarj olabiliyor. Resmi bilgilere göre pilin ömrü 700 flaş çakmasını sağlayacak kadar uzun.

Godox A1

Uygulaması üzerinden bağlı bulunduğu flaşların gücünü ve çakma şiddetini ayarlayabiliyorsunuz.  Ek olarak flaşların ışık rengini de Kelvin cinsinden ayarlayabiliyorsunuz. Bluetooth 4.0 teknolojisini kullanan algılayıcı telefonla arasındaki iletişimi 50 metreye kadar koruyor.

Ayrıca ürün hem master hem de slave modunda kullanılabiliyor. Yani başka cihazları tetikleyebildiği gibi kendisi de başka cihazlar tarafından (elbette uyumlu olmak kaydıyla) tetiklenebiliyor.

Oldukça küçük bir cihaz olan Godox A1 (80x65x23mm) sadece 110 gram ağırlığında. Cihazın alt yüzünde standart tripod bağlantısı bulunuyor ki bu sayede bir ayağa ya da tripoda takılarak sabitlenmesi de mümkün oluyor.

Godox A1

Bazı dezavantajları var

Öncelikle ürün sadece Godox ürünleriyle uyumlu. Yani farklı bir marka flaş sistemleri ile uyumlu kullanamıyorsunuz. En azından firmanın açıklaması bu yönde. Ayrıca şimdilik sadece iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleriyle uyumlu olan A1’in haliyle sadece iOS uygulaması bulunuyor. Muhtemelen önümüzdeki günlerde cihazın Android desteği sunabileceğini düşünüyorum. En azından belli başlı Android telefonlarla kullanılabilirse iyi olur.

Godox A1

Sonuçlar harika

Godox, A1 ile çekilmiş bazı örnek fotoğrafları paylaştı. Resmi internet sitesinde bulunan bu fotoğraflar sonuçların gayet iyi olduğunu gösteriyor. Zaten belli bir seviye üzerinde kalite sunan iPhone kameraları stüdyo flaşı desteği ile çok daha iyi sonuçlar vermiş. Örnek fotoğrafları sayfalarda görebilirsiniz.

Kimler için uygun

Cep telefonu ile fotoğraf çeken ve bunu bir adım daha öteye taşımak isteyenler Godox A1 alıp kullanabilir. Tabi şimdilik sadece kendi flaş sistemleriyle uyumlu olan bu cihaz için hali hazırda bu markanın ürünlerine sahip olmak gerekiyor. Kendi alanında tek ve yegane ürünlerden biri olan Godox A1’in önümüzdeki dönemde farklı rakiplerinin de çıkmaması için bir sebep yok.

Ürünle ilgili daha detaylı bilgiyi ve bu sayfalarda paylaştığım fotoğrafların kamera arkasını buradaki YouTube videosunda görebilirsiniz.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın