Cebe Sığan Taşınabilir Yazıcı: HP Sprocket

1

Dilediğiniz an, dilediğiniz yerde yapışkanlı fotoğraflar basabileceğiniz fotoğraf yazıcısı HP Sprocket, anılarınızı unutulmaz kılmaya aday. Deneyimleme şansı bulduğum HP Sprocket ile ilgili merak edilenleri ve teknik özelliklerini yazımda bulabilirsiniz.

Teknoloji hayatımızın her alanına girdi ve artık neredeyse bütün cihazlar, çantalarımızda taşıyabileceğimiz kadar küçük boyutlarda üretiliyor. Yazıcılar da buna dahil.

HP geçtiğimiz günlerde bir cep telefonu büyüklüğünde, çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz yeni bir yazıcı duyurdu: HP Sprocket.

Bu yazıcının normal yazıcılardan en büyük farkı ise tamamen benim gibi fotoğraf tutkunlarına hitap ediyor olması. Bugün kişisel olarak çok başarılı bulduğum bu üründen bahsetmek istiyorum.

Cep telefonlarının gelişmiş kameraları, fotoğraf makinelerinin yerini alırken, çektiğimiz fotoğrafları kağıda bastırmak biraz daha zahmetli bir iş olmaya başladı. HP Sprocket ise tam olarak burada devreye giren bir ürün. Bu ufak cihaz kısaca cep telefonunuzdan çektiğiniz resimleri istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman kağıda basabilmenize olanak sağlıyor.

 

 

“Yaşayın. Beğenin. Basın.”
HP Sprocket’ın mottosu, aslında ürünün yapabileceklerini tam anlamı ile özetliyor. Ürünün aslında bir tür yazıcı olduğunu söylemiştim. Fakat bu ürün sadece cep telefonları ve tablet gibi cihazlarınız ile çektiğiniz fotoğrafların basılmasını sağlıyor. Ürünü aynı işlevi gören diğer cihazlardan ayıran ve bence en çekici olan tarafı ise bir cep telefonu büyüklüğünde olan boyutu. Kablosuz olan ve Bluetooth özelliği ile çalışan ürün, iOS ve Google Play gibi mobil mağazalardan indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulama ile, cihazınızdan seçtiğiniz fotoğrafların anında basılmasına olanak sağlıyor. Eğer bir fotoğraf tutkunuysanız tek yapmanız gereken, anı fotoğraflamak, bu fotoğrafı seçmek ve cihaz aracılığı ile bastırmak. En eğlenceli anlarınızı kaydettiğiniz fotoğraflarınızı 5×7,6 cm (2×3) boyutunda şirin kağıtlara anında basabiliyorsunuz. Bastırdığınız fotoğraflar ile yapabilecekleriniz ise tamamen hayal gücünüze kalmış. Ürünün yanında verilen 10 adet fotoğraf kağıdı aynı zamanda yapışkan olma özelliğine de sahip. Böylece çıkarttığınız fotoğraflarınızı istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Bu yönü ile cihaz en güzel anlarımızı ölümsüzleştirmemize yardımcı oluyor diyebilirim.

 

 

Mobil Fotoğrafçılara Özel

Ürünün cep telefonu ve tablet gibi cihazlarla senkronize çalıştığından bahsetmiştim. Sprocket bu özelliği ile tam olarak cep telefonu fotoğrafçılarına özel bir cihaz oluyor. Snapchat, Instagram ya da diğer sosyal medya kanallarını çok kullanan ve buralarda bolca fotoğraf paylaşan biriyseniz, Sprocket tam olarak size göre bir alet. Zira sadece çektiğiniz fotoğraflar değil, aynı zamanda Instagram ya da Snapchat gibi fotoğraf düzenlemeye olanak sağlayan platformlardan kaydettiğiniz fotoğrafları da Sprocket ile yazdırmanız mümkün. Artık Snapchat ve Instagram filtrelerini bastırdığınız fotoğraflara da ekleyebilirsiniz. Yine tek yapmanız gereken fotoğrafı seçtikten sonra cihaza Bluetooth ile bağlanmak.

 

Cebe Sığan Yazıcı

HP Sprocket ile ilgili en beğendiğim özellik boyutları oldu. Bir fotoğraf yazıcısından beklenen performansı tam olarak yerine getirip de 170 gramlık ağırlığı ile bir cep telefonu boyutuna sahip olması, ürünü muadillerinin bir adım önüne yerleştiriyor. Cihazın beğendiğim bir diğer özelliği ise kullanımının oldukça kolay olması. İlk olarak yapmanız gereken HP Sprocket’ın ücretsiz uygulamasını cep telefonu ya da tabletinize mobil mağazadan ücretsiz olarak yüklemek olacak. Ürünün yanında ücretsiz gelen 10 yapraklık paketi cihaza yükledikten sonra, Bluetooth ile Sprocket’a bağlanıp, fotoğraflarınızı bastırmaya başlayabilirsiniz. Oldukça basit bu adımlar kullanımda bana büyük kolaylık sundu. Fakat ürünün yanında verilen ilk on sayfayı harcadıktan sonra, ek olarak tekrar kağıt almanız gerekecek. Bol fotoğraf çeken ve çıkartmak isteyen biriyseniz, yanınızda fazladan kağıt ile gezmenizi tavsiye ederim.

 

 

Cebe Sığan Taşınabilir Yazıcı: HP Sprocket

HP Sprocket Kutusundan;

  • HP Sprocket fotoğraf yazıcısı,
  • Kurulum kartı,
  • HP ZINK fotoğraf kağıdı (10 Yaprak)
  • USB şarj kablosu ve bilgi sayfası çıkıyor.

 

 

3 Adımda HP Sprocket Kurulumu ve Kullanımı

HP Sprocket Fotoğraf Yazıcınızı kullanabilmek için App Store veya Google Play mağazasından HP Sprocket Fotoğraf Yazıcısı uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

Sprocket uygulaması OS v4.4 ve üzeri Android aygıtlar ve iOS 8 ve üzeri iPhone aygıtlar tarafından destekleniyor.

Telefonunuz NFC özelliği bulunuyorsa, mobil cihazınızıveya tabletinizi HP Sprocket Fotoğraf Yazıcısının üstüne dokundurarak eşleştirebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda, sprocket uygulamasını yüklemeniz için hpsprocket.com adresine yönlendiriliyorsunuz.

 

  1. Yazıcıyı açmak için Güç Düğmesini 3 saniye boyunca basılı tutmalısınız. Yazıcı güç alırken LED ışığı beyaz yanıyo ve tam şarj olduğunda sabit kalıyor.
  2. Mobil cihazınızının Bluetooth seçeneğine dokunun. Bluetooth özelliğini açın ve listedeki aygıtlardan yazıcınızı seçin.
  3. Ardondan sprocket uygulamasını başlatın.

 

HP Sprocket fotoğraf yazıcısı, her ikisi de oldukça şık duran siyah üzerine gri ve beyaz üzerine altın şeklinde renk paletleri ile kullanıcıya sunuldu. Ben her iki rengi de beğendim, fakat tercih sizin. Bununla birlikte üründe fotoğraf bastırmak için kullanılan kağıt HP ZINK, 20’lik paketler ile ayrıca satılıyor. Ürünü almaya karar verirseniz, birkaç paket de baskı kağıdı edinmenizi de tavsiye ederim.

 

Çok fonksiyonlu yazıcılar, ihtiyaç duyduğunuz ürünlerin ayrı ayrı satın alınmasının önüne geçip tasarruf yapmanızı sağlarken, çalışma alanınızı da ferahlatıyor. Konuyla ilgili yazdığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çok Fonksiyonlu Yazıcılar

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın