Cartel Tycoon İnceleme

0

Tycoon türünü oldum olası sevmişimdir. Gündelik hayatın sıkıcılığından bizi alıp bambaşka yerlere götürür ve başka dertleri çözmek için eğlenceli bir dünyanın ortasına bırakır. Kimi zaman büyük bir şehrin türlü sorunlarını çözmeye çalışırken kimi zamanda pizza satan bir dükkanın hayatta kalmasına kafayı yorarız.

Bu defa konuğumuz biraz “farklı” bir temaya sahip. Bir kartel olmanın, pis işlerin nasıl döndüğünü görmemizin, çevremizdekileri hoş tutmanın ve paranın tadını çıkartmamıza olanak sunan Cartel Tycoon misafirimiz.

İşlere çaylak modunda başlıyor ve işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek, yavaş yavaş gelişmek ve kendimizi kanıtlamak için adım adım ilerliyoruz. Mafya filmlerinden görebileceğiniz tarzda bir hiyerarşi ile yanımıza güvenilir dostlar alıyor ve bu arkadaşlar ile kirli para ticaretinin nasıl olduğunu, farklı türde madde üretimlerinin piyasaya nasıl dağıtılacağını, malların uçakla mı yoksa gemiyle mi getirileceğini, sınır kapılarından nasıl geçirileceğini, domates yüklü kasaların arasında geçirerek öğreniyoruz.

Kirli parayı elde etmek kadar çevremizdeki diğer dostlarımızla da paylaşmak, farklı yöntemlerle şehirde bunu legal hale getirmek gibi şirin gözükmemizi sağlayan görevlerimiz de mevcut.

Tarla yapısını kurarken nerede stoklayacağınızı, ne kadar uzakta olacağını, erişimin ne kadar süreceğini, sevkiyatın kalabalıklığını da ayarlayabiliyorsunuz. Tarıma açık alanlarda bazı bölgeler %100 verim alabileceğiniz yerler iken bazı yerlerde bu verim oldukça düşüyor. Bir tarlayı inşa ederken buna dikkat etmeniz ve daha sonra yollar ile birbirine bağlamanız, yakınlarına bir depo kurmanız, depodan da sevkiyatların hangi diğer binanıza olacağını işaretlemeniz gerek.

Havalimanına ürettiğiniz illegal maddeleri sevk edip biriken kirli parayı şehir merkezinde otel, kumarhane ve taksi duraklarına indirmeniz, buralardan da günlük belli oranlarda hesabınıza aktarmanız söz konusu. Binalar ve yakınınızdaki kişiler hem kayıt dışı hem de hesabınızdaki para üzerinden maaş alabiliyorlar. Bazı görevler sadece bu iki oldu üzerine kurulu ve size belli hedefler üzerinden bunu sağlıyor.

Yanınızdaki diğer kişileri rakip kartellerin binalarına saldırma, soygun, suikast gibi amaçlarla kullanabiliyorsunuz. Her bir kişinin farklı yetenekleri var. Kimisi çok hızlı ama az sayıda malı transfer edebilirken kimisi de ciddi oranda ateş gücüne sahip. Sahip olduğunuz havalimanı ve deniz işletmeleri gibi yerlerde üstünlüğü elde tutmak için bu ateş gücüne sahip olmanız gerekiyor. Zaman zaman rakip kartellerin, narkotik birimlerinin araştırmaları sırasında çatışmalar çıkabiliyor ve bu sizi ilerleyen aşamalarda çevrenizdeki diğer dost ya da nötr kişiler ile gelirinizi paylaşmamanız aşamasında daha büyük sorunlar ile buluşturabiliyor.

Uzun soluklu ve dönem dönem farklı tatlar aradığınız bir Tycoon oyunu istiyorsanız Cartel Tycoon tam size göre bir yapım.

Cevap bırakın