Çarpıcı araştırmanın sonucu: Şifreniz ne kadar güçlü?

0

Milyonlarca kişinin çevrim içi hesaplarında kullandığı bir şifre bulunuyor. Halen çok basit ve kolay şifreleri tercih edenler bulunuyor. Güçlü şifre tercih edenler için de durumun daha farklı olduğu aşikar. Statista tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre farklı harfler eklemenin şifrenin kırılmasını neredeyse imkansız hale getirdiği ortaya çıktı.

Güçlü şifre tercih etmenin fark yarattığı ortaya çıktı

Dünyanın en çok kullanılan şifresi 123456 gibi sıralı rakamlardan oluştuğunu biliyoruz. Bir diğer kullanılan şifre ise ‘qwerty’ idi. Bu şifreler artık kimse tarafından tercih edilmemeli. SecurityOrg verilerine dayandırılarak hazırlanan bir Statista raporuna göre, 8 haneli bir şifre bilgisayar programları sayesinde 22 dakika içinde kırılabilir.

Bu 22 dakika ise kullanıcının şifresinde büyük ve küçük harf kullanmasıyla oluşuyor. Eğer kullanıcı büyük ya da küçük fark kombinasyonlarını eklemezse bilgisayar programlarının bu şifreleri kırması birkaç saniye alıyor.

En iyi şifre yöneticiler

Şifreye küçük bir har daha eklenirse bu süre 22 dakikadan 60 dakikaya kadar çıkabilir. Ek bir sembol ya da noktalama işareti de eklenirse bu süre 8 saate kadar çıkacak.

Öte yandan rakamlar, semboller ve küçük büyük harflerden oluşan uzun bir şifrenin bilgisayar yazılımı tarafından kırılması yılları alabilir. Hatta söylenene göre 12 karakterden oluşan ve tüm farklı karakterlerin kullanıldığı bir şifre yaklaşık 34 bin yıl içinde kırılabiliyor. İşte uzmanlar da milyonlarca kişiyi bu kombinasyonları oluşturmaya çağırıyor.

Bu şifreleri sakın seçmeyin! İşte en kötü şifreler

Cevap bırakın