Car Mechanic Simulator 2021 İnceleme

0

Oyun dünyasında çok uzun zamandır yarış oyunları kadar modifiye ile alakalı yapımlar da oyuncular tarafından merakla takip ediliyor. Orta yaşın üzerinde olan okuyucularımız Street Rod oyununu hemen hatırlayacaklardır. Bir arabayı alıp, cıvatalarını sökmeye kadar düşünülmüş bir aksiyon çemberinde parça parça modifiye ederek yarışıp başarılı olmaya çalıştığınız bir yapımdı. Bu modifiye ve söküp takma olayı yıllar sonra Gearhed Garage oyununda karşımıza çıkmıştı. Aynı yolu izleyen fakat o yolu ilk çıktığı günden beri oyuncunun hoşuna gidecek şekilde sürekli yenileyen serinin son üyesi Car Mechanic Simulator 2021 inceleme konuğumuz.

Bu türe alışkın olmayanlar için öncelikle türü biraz açalım. Car Mechanic Simulator 2021 aslen otomobillere ilgi duyan, gündelik hayatın yorgunluğunu ve stresini arabaları söküp takarak, onların arızalarını bularak ve bu süreçte garajda çalışan bir ustanın neler yaşadığını bizzat size hissettiren bir oyun.

Kariyer tarzında bir oynanışa sahip. Arabasında çeşitli sorunları olan ya da arabasını güzelleştirmenin peşinde olan müşterilerin istekleri ile başlayan serüvende elinizdeki imkanlarla araçları ana ve yan görev mantığında tamir ve teslim etmeye çalışıyorsunuz. Pas ve kir içinde gelen bir arabayı baştan aşağı gıcır gıcır yapmaya ya da gövdesi haricinde herhangi bir parçası olmayan arabayı hurdalıktan alıp parça parça toplayarak kendi garajınıza koymaya kadar gidebilen detaylı bir yoldan bahsediyorum.

Her yeni sürümde olduğu gibi bu sürümde de oyun yeni özellikler kazanmış. Yıllar içinde grafikleri oldukça iyi kıvama geldi. Eskiden sadece garajda sök-tak yapabiliyorken artık test sürüşüne çıkma gibi imkanlar var. Kendi yetenekleriniz ve garajınızın yükseltilmesi gibi seçeneklerimiz de mevcut. Oyunda yer alan arabalar ana paket içinde lisansı olmayan ama tasarımı benzeyen şekildeler. Bir önceki oyuna 18 tane DLC gelmişti ve Car Pack şeklinde popüler çoğu araç markası oyuna eklenmişti. Oyunun videolarında ve içerisinde göreceğiniz çoğu araçta marka göremediğinizde şaşırmayın. 4000’den fazla parça ve 72’den fazla araç bizimle olacak.

Daha önce bu seriden bir oyun oynamadıysanız, oyunun hemen başında yapım size tutorial mantığındaki bir ısındırma turunu öneriyor. Bu deneyimi yaşamanızı öneririm. Oyun ciddi anlamda bir sabır ve dikkat oyunu olduğundan dolayı sürecinizi kolaylaştıracak ve ortamı daha iyi anlamanızı sağlayacak pozitif bir içerik sizi bu ortama daha iyi alıştıracaktır.

İlk görev ile birlikte artık söküp takarak, müşterilerin isteklerini iyi okuyup olabilecek en az para harcama opsiyonu ile hayata geçirerek kar elde etmeye ve dükkanınızı ayakta tutmaya çalışıyorsunuz. Her yeni görev size yeni araçlar, yeni araba sorunları ve yeni deneyimlerle birlikte sabrınızı zorlayacak yeni adımlar attırıyor. Kolaydan zora doğru ilerleyen serüvende isterseniz hikaye görevleri ile bu deneyimi bir tık daha yukarı çekebiliyorsunuz. İlerleyen süreç ile birlikte garajınızı büyüterek eldeki hasarlı parçaları onararak tekrar kullanım sağlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde hasarlı araçları onarma, test etme, boyama ve modifiye etme gibi süreçler size zorlu bir sürecin önünü açıyor. Nadir araçlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bunlar müzayedelerde, hurdalık tarzı ahırlarda karşınıza çıkabiliyor.

Gerçek bir garaj ustası gibi başkalarının arabaları ile uğraştığımız süreç ilerlerken para biriktirerek döküntüler arasından araçları alıp elden geçirerek yepyeni hale getirebiliyoruz.

Sıkışan vidalara sıkılan WD40’a kadar küçük detaylarla süslenmiş tam bir zaman avcısı tanımını hak eden Car Mechanic Simulator 2021 sizi ekran başında uzun ve gerçekten detaylı bir yolculuğa çıkartıyor.

 

Cevap bırakın