Captcha Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

0

Captcha, bir web sitesine girdiğinizde o sitenin sizin gerçek kişi olup olmadığınızı anlamak için uyguladığı yöntemdir. Genellikle insanların kolayca yanıtlayabildiği fakat bilgisayarların yanıtlayamayacağı metotları içerir. Yani insan ve bilgisayar davranışlarını birbirinden ayırır. Robot yazılımların siteye gelerek insan gibi davranarak kayıt olmalarını veya yorum yapmalarını önlemek için kullanılmaktadır.

Captcha İnsan İle Bilgisayarı Nasıl Ayırıyor?

Bu yöntemi kullanan web sitelerinde genellikle karşımıza 3 ayrı şekilde çıkar.

1- Bir form doldururken karşımıza “Ben robot değilim” yazısı ve altında kutucuğu check işareti ile doldurabileceğiniz bir alan gelir. Burayı doldurduğunuzda site sizin robot olmadığınızı anlar.

2- Karşımıza bir resim çıkar. Bu resim içindeki sayı veya harfleri kutucuğa yazmanız istenir.

3- Karşımıza kutucuklara bölünmüş olarak bir fotoğraf gelir ve bu fotoğraftaki bir şekil veya cismin hangi kutucuklar içinde göründüğü o kutucuklara tıklayarak seçmemiz istenir.

Yukarıdaki metotlar veya benzerleri kullanılarak yapmanız istenen şeyleri doğru olarak gerçekleştirdiğinizde web sitesi sizin bir robot değil bir insan olduğunuzu anlayarak işlem yapmanıza izin verecektir.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Açılımı Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart kelimelerinden oluşan Captcha aslında Carnegie Mellon School of Computer Science’ın geliştirdiği bir çalışmadır ve bu çalışmada hedeflenen insan ve bilgisayar arasındaki davranış değişikliklerini web ortamında ayırmaktır.

Captcha Çok Karışık Olabilir

Bazen öyle karmaşık bir Captcha ile karşılaşırsınız ki sayıları – harfleri okumak veya resmin içindeki ögeleri bulmak çok zor olabilir. Artık dünyada çok fazla sitede kullanılan bu yöntemde kullanılan içerik gittikçe zor hale getirilerek robot yazılımların insan gibi davranarak siteye giriş yapmaları engellenmektedir.

Özetle

Özellikle online bankacılık işlemlerinde ve üyelik gerektiren sitelerde kullanılan bu yöntemle siteye şifre girerken şifrenizi birden fazla yanlış olarak yazdığınızda karşımıza çıkar. Aslında robot mu yoksa insan mı olduğunuzun anlaşılması içindir. Fakat günümüzde robot yazılımlar yapay zeka teknolojilerini kullanarak Captcha kullanan sitelerde insanmış gibi davranabilmektedirler. Bakalım insan ve robotlar arasındaki rekabette kazanan hangi taraf olacak?

 

Cevap bırakın