CapCut’a Yeni Gelen Özellikleri Nelerdir? 

0

Sosyal medya uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte video düzenleme uygulamaları da oldukça popüler hale geldi. Bu uygulamalar sayesinde; videolarınıza efektler, altyazılar ve müzik ekleyerek, milyonlarca kişiye ulaşan viral videolar oluşturabiliyorsunuz. Bu hafta sizler için, TikTok’un az bilinen kardeşi CapCut hakkında bilmeniz gerekenleri ve CapCut’a yeni gelen özellikleri  araştırdım. 

CapCut Nedir?

CapCut, TikTok’un sahibi olan ByteDance tarafından geliştirilen çevrimiçi ve masaüstü video düzenleme uygulamasıdır. Yapay zeka özellikleri ve birbirinden yaratıcı şablonlarla dolu olan bu çok yönlü araç, her türlü kullanıcı için ideal bir seçenek. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz ancak yeni gelen özellikleri ile birlikte PRO versiyonunu kullanmak isteyeceğinize eminim.  

Uygulama, kullanıcı dostu arayüzü sayesinde her seviyeden kullanıcının kolayca kullanabileceği kesme, hız ayarlamaları, geri alma, müzik entegrasyonu, çıkartmalar, metin ve benzeri özellikler sunuyor. CapCut, çevrimiçi, Windows ve mobil düzenlemeyle uyumlu olmasıyla da dikkat çekiyor. Bu sayede CapCut kullanıcıları yeni akımlara uygun içerikler oluşturabiliyor. Bu şablonlar, marka dostu ve telif hakkı olmayan ses remiksleri içeriyor, böylece TikTok içinde sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. 

CapCut’ın şu an aylık 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı mevcut. ByteDance’in yurt dışında en çok tercih edilen ikinci ürünü haline geldiğini görmekteyiz. Bu büyük ilgi, uygulamanın kullanıcılar ve markalar arasında nasıl popüler hale geldiğini gösteriyor.

CapCut’a Yapay Zeka Desteği Geldi

CapCut’un tarayıcınızda da kullanılabileceğini biliyor muydunuz? CapCut, uzun süredir bir tarayıcıda bulabileceğiniz en iyi video düzenleyici olma yarışındaydı ve yeni yapay zeka araçlarının eklenmesiyle, CapCut tasarım alışkanlıklarınızı değiştirecek! CapCut’ın en çok işe yarayan yapay zeka özelliklerini sizler için test ettim. Şimdilik en iyi özellikleri aşağıdaki  gibi sıralayabiliriz:  Yapay zeka ile fotoğraf netleştirme

1. Loş Işıklı Resim İyileştirmesi (Fotoğraf Netleştirme)

Bazen çok beğendiğiniz bir fotoğrafını, beklediğiniz kalite ve netlikte olmayabiliyor. Özellikle gece ve loş ışık koşullarında çekilen veya uzaktan çekilen fotoğraflarda, istenmeyen bulanıklıklar veya detay kayıpları yaşanabiliyor. Ancak endişelenmeyin, CapCut’ın Loş Işıklı Resim İyileştirmesi (Fotoğraf Netleştirme) özelliği, günü kurtarabilir.

Bu kullanışlı özellik, AI teknolojisini kullanarak herhangi bir görüntünün çözünürlüğünü otomatik olarak artırıyor. Kaliteden ödün vermeden fotoğrafı netleştiriyor. Bu özelliği dün akşam arkadaşımın çektiği, çok beğendiğim ancak net olmayan bir fotoğrafımda denedim.  CapCut’ın Loş Işıklı Resim İyileştirmesi (Fotoğraf Netleştirme) özelliği, özellikle grenli ve düşük çözünürlüklü görüntüleri gideriyor. Fotoğrafı daha belirgin bir hale getiriyor. Siz de CapCut’ın sunduğu bu pratik özellikle, istediğiniz anların netlik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Özel anılarınızı daha net ve parlak bir hale getirebilirsiniz.

2. Eski Fotoğraf Restorasyonu

Eskiden kalma siyah beyaz fotoğraflar, geçmiş anılara duygusal bir bağ kurmamıza olanak tanıyan paha biçilmez anıları içinde barındırır. Ancak, zamanla bu fotoğrafların soluk renklerine rağmen hala canlı bir hikaye anlattığını fark ediyoruz. İşte tam da bu noktada, CapCut’un eski fotoğraf restorasyonu (AI Fotoğraf Renklendiricisi) devreye giriyor ve bu siyah beyaz fotoğrafları adeta yeniden hayata döndürüyor. İster büyükannelerimizin gençlik anılarını, ister tarihi bir manzarayı ya da herhangi bir anıyı canlandırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bu araç, herhangi bir siyah beyaz fotoğrafı saniyeler içinde canlı renklere kavuşturabiliyor. Çektiğiniz eski bir siyah beyaz portre ya da aile albümünden çıkan nostaljik bir kare, CapCut’ın Eski fotoğraf  restorasyonu sayesinde tekrar canlanıyor. Araç, fotoğrafın konusundan bağımsız olarak hızlı bir şekilde çalışır ve neredeyse her türlü siyah beyaz fotoğrafa yeniden renk ve hayat katma yeteneğiyle dikkat çekiyor.

3. AI Portre Oluşturucu

Eğer kendinizi farklı tarzlarda görmeyi merak ediyorsanız ya da gerçek kişiliğinizi yansıtan yeni bir portre arayışındaysanız, CapCut’un AI Portre Oluşturucusu tam da ihtiyacınız olan harika bir araç olabilir.

Bu özelliği kullanabilmeniz için sadece bir portre yüklemeniz ve istediğiniz bir tarz seçmeniz yeterli. 3D çizgi filmler, pop, manga, 3D oyunlar gibi çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Denemesi oldukça eğlenceli olacaktır.

CapCut - Metinden Resim Oluşturma - Text to Image Özelliği nasıl çalışır?
CapCut – Metinden Resim Oluşturma – Text to Image Özelliği nasıl çalışır?

4. Metinden Resim Oluşturma 

CapCut’ın yapay zeka özellikleri arasında metinden resim oluşturma (Text to Image)  da yer alıyor. Bu özellikle 16. yüzyılda Topkapı Sarayı’nda bir Türk kadınını çizmesini istedim. Dilerseniz siz de hazır promptlar yardımıyla ya da kendi istediğiniz özelliklerde bir prompt oluşturabilirsiniz. Yapay zeka ile özgün görseller oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz resmin “benzerini oluştur” özelliğini kullanarak, alternatiflerini oluşturabilirsiniz.

5. Uzun Videoyu Kısa Videoya Dönüştürme

Tek tıkla bir videonuzu farklı bölümlere ayırarak daha fazla video içeriği oluşturabilirsiniz. Bu özellik, içerik oluşturucular için oldukça faydalı. Şu an için İngilizce dilinde efektif olarak kullanılabiliyor. Bu özellik ile birlikte görüntülü podcastleri, ürün inceleme ve eğitim videolarını kısa videolara dönüştürebilirsiniz.

6. AutoCut

Tek tıkla yüklediğiniz videodan otomatik olarak video oluşturabiliyorsunuz. Dilerseniz videonuzun stilini sağdaki şablonlar bölümünden seçerek, kendi tarzınıza göre yeni bir video tasarlayabilirsiniz. Şimdilik şablonlar viral videolar oluşturmak için yeterli değil. Ancak ilerleyen süreçlerde daha gelişmiş özelliklerin kullanıma sunulacağını düşünüyorum.

CapCut ile ilgili diğer bilgileri keşfetmek için CapCut Artık Bilgisayar Üzerinden de Kullanılabilecek blog yazımızı inceleyebilirsiniz!

Cevap bırakın