Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraCanon EOS M3 inceleme

  Canon EOS M3 inceleme

  m3_01

  Canon’un yeni aynasızı Türkiye’de de satışa sunuldu. Cihazın bütün özelliklerine bu incelemede göz atıyoruz.

  Aynasız olarak tabir edilen ve üzerinde prizma sistemi olmadığı halde objektifi değiştirilebilir fotoğraf makineleri son yılların popüler ürünleri arasında yer alıyor. Canon’un bu alanda M ailesi ile yer alıyor. Firmanın en yeni modeli ise M3 olarak tabir edilen fotoğraf makinesi.

  APS-C boyutunda sensör

  Fotoğraf makinesinde APS-C olarak tabir edilen ve genelde giriş seviyesi dijital SLR modellerde yer alan sensör kullanılıyor. 22.3×14.9 mm boyutlarındaki bu sensör 24 Megapiksel çözünürlük sunuyor. DIGIC 6 imaj işlemcisi, maksimum 25600’e çıkabilen ISO, öne doğru döndürülebilir 3 inç boyutunda dokunmatik ekran, Hibrit CMOS AF netlik sistemi, saniyede 4.2 kare seri çekim hızı, Wi-Fi, NFC ve 49 noktalı netlik sistemi fotoğraf makinesinin temel özellikleri arasında yer alıyor.

  Zengin çekim modları

  Fotoğraf makinesinde manuel çekim modları bulunduğu gibi hazır çekim modları da yer alıyor. Bu sayede fotoğraf konusunda bilginiz az bile olsa bu hazır çekim modları fazlasıyla işinizi görüyor. Ayrıca önceki modelde (M) bütünleşik bir flaş yoktu. M3’te ise bütünleşik flaş bulunuyor. Bu da özellikle karanlık ortamlarda yapılan fotoğraf çekimlerinde işe yarıyor.

  Fotoğraf makinesinin ekranının öne doğru hareket edebiliyor olması özellikle selfie çekimlerinde işe yarayan bir özellik. Bu sayede kendi fotoğraflarınızı ekranda görerek rahat bir şekilde çekebiliyorsunuz.

  Objektif seçenekleri

  M3’ün kit objektifi Canon EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Bu objektif günü kurtarma anlamında yeterli. EF-M bayonet kullanan birkaç objektif seçeneği de var. Ayrıca özel bir adaptör ile EF-S serisi objektifleri de aynasız modellere takabiliyorsunuz. Yani tercih seçeneğiniz epey fazla.

  m3_02

  Fotoğraf kalitesi

  Canon EOS M3 fotoğraf anlamında klasik Canon kalitesini sunuyor. Çekilen fotoğrafların kalitesi giriş ve orta seviyesi bir dijital SLR modeli aratmıyor. Nisbeten büyük sensör daha az grenle daha iyi fotoğraflar çekme imkanı sunuyor.

  Canon EOS M3 Teknik özellikler

  • 24 Megapiksel çözünürlük
  • APS-C boyutunda sensör
  • DIGIC 6 imaj işlemcisi
  • JPEG ve RAW desteği
  • 49 noktalı netlik sistemi
  • Harici mikrofon girişi
  • 3 inç 1.040 milyon piksel döndürülebilir dokunmatik ekran
  • Hazır çekim modları, manuel modlar
  • Saniyede 4.2 kare seri çekim hızı
  • SD/SDHC ve SDXC uyumlu bellek yuvası
  • Bütünleşik Wi-Fi ve NFC
  • CIPA standartlarına göre 250 kare

  Video konusu

  M3 benzerlerinde olduğu gibi video kayıt özelliği de sunuyor. Saniyede 30 kareye kadar Full HD (yani 1920×1080 piksel) çözünürlükte video kayıt edebilen fotoğraf makinesinde bu videoların kalitesi de ortalamanın üzerinde. Zaten Canon’un bu alanda önemli bir tecrübesi var. Bu tecrübeyi M3’te de görebiliyoruz.

  Merak edenler için söylemekte fayda var: M3’te harici mikrofon yuvası da bulunuyor. Bu sayede video kayıt ederken isteğe bağlı olarak harici mikrofon da bağlanabiliyor. Buna gerek yoksa bütünleşik mikrofonu da kullanabiliyorsunuz. Ama özellikle gürültülü ortamlarda sesin daha iyi olmasını isterseniz harici mikrofon şart olduğundan güzel bir özellik.

  eosm3

  Wi-Fi ve NFC

  M3’ün önceki modellerden en önemli farkı kablosuz ağ bağlantısı ve NFC özelliğine sahip olması. NFC ile uyumlu cihazlarla tek dokunuşla iletişim kurabilen M3, Wi-Fi sayesinde fotoğraf aktarımı ve uzaktan kullanım gibi özelliklere kavuşuyor. Özellikle kablosuz kullanım zaman zaman fazlasıyla işe yarayan bir özellik. Gelmesi iyi olmuş.

  Pil ömrü

  CIPA standartlarına göre M3’ün pil ömrü 250 kare. Benzer fotoğraf makinelerine göre yeterli bir pil ömrü. Ancak elektrikten uzak ortamlarda yapacağınız çekimlerde yanınızda yedek pil bulundurmanızı öneririm. Zira özellikle video kayıt ettiğinizde pil hızlı bir şekilde tükeniyor.

  Yenilenen M ailesinin en son modeli olan M3, gelişmiş özellikleri, kablosuz ağ bağlantısı ve diğer fonksiyonlarıyla dikkat çeken bir model olmuş. M3, ‘Canon bir makinenim olsun, objektifi değişebilsin ve hafif olsun’ diyenlere önerebileceğim bir fotoğraf makinesi.

  Işığınız bol olsun

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN