Canon 8K aynasız üzerinde çalışıyor!

0

Bir yetkili tarafından yapılan açıklamada Canon 8K video kayıt edebilen bir full frame aynasız fotoğraf makinesi üzerinde çalıştığı belirtildi.

Aynasız olarak tabir edilen küçük ve kompakt ancak değiştirilebilir objektifli fotoğraf makineleri kategorisi son yıllarda sektörün önemli isimlerinden olan Canon tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Yine köklü rakibi Nikon gibi aynasız kategorisine uzun bir süre uzak kalmayı tercih eden marka son 2 yıldır peşpeşe çıkardığı aynasız modellerle hızlı bir dönüş yaptı.

Aynasız modellerini M ismi altında üreten marka 2012 yılında başladığı seriyi M2, M3, M10, M5, M6, M50 ve M100 modelleriyle devam ettirdi. Son olarak aynasız kategorisinde full frame modeller de ekleyen marka EOS R ve EOS RP‘yi duyurdu. Bu modellerin bazıları Full HD bazıları ise 4K video kayıt edebiliyor. Gelen haberlere bakacak olursak firma şimdi de 8K video kayıt desteği sunan bir model üzerinde çalışıyor.

Canon 8K

Canon 8K aynasız üzerinde çalışıyor!

Canon‘un üst düzey yöneticilerinden biri olan Yoshiyuki Mizoguchi verdiği bir röportajda firmanın 8K destekli bir full frame aynasız fotoğraf makinesi üzerinde çalıştığını doğruladı. Halen geliştirme aşamasında olan modelle ilgili olarak elimizde çok fazla bir bilgi yok. Ancak EOS R ve EOS RP modellerine en azından tasarım olarak benzeyeceğini söyleyebiliriz. Çünkü görünen o ki firma full frame aynasız modellerini bu EOS R platformu üzerinde geliştirecek.

8K çözünürlük nedir?

Henüz 4K görüntülere tam olarak alışamamışken bir de karşımıza 8K çözünürlük geliyor. Bu çözünürlük 7680 × 4320 piksel görüntü anlamına geliyor. Yani eğer videoyu tek bir karede görebilseydik elimizdeki fotoğraf 33.2 Megapiksel olacaktı. 4K çözünürlükte 3840 x 2160 piksel çözünürlük olur ve fotoğraf anlamında elimizdeki kare 8.294 Megapiksel oluyor. Bu konunun detaylarını merak ediyorsanız yaklaşık 2 yıl önce yazdığımız 8K geliyor yazısına göz atmanızı öneririm.

Elbette 8K video kayıt edebiliyor olmak beraberinde bunu izlerken 8K bir televizyon gereksinimini de getiriyor. Üreticiler bu alanda kollarını sıvadılar bile. Ancak televizyon sayısının şimdilik az, fiyatların da yüksek olduğunu söylememe gerek yok.

Canon 8K

Video çözünürlüğünün artması elbette beklenen bir durum. Full HD ve 4K derken şimdi de sıra 8K’ya geldi. 4K bile henüz tam anlamıyla yaygınlaşmamışken 8K için biraz erken olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Kısmen de haklısınız. Ancak gidişata baktığımızda daha yüksek çözünürlüğe doğru kayan bir ivme var ve eninde sonunda bu teknoloji hayatımıza tam anlamıyla girecek.

Bu tarz bir adımın sektörün öncü markası Canon‘dan gelmesi de ayrı bir güzellik. Zira büyük markaların bu alanlara yatırım yapması uzun vadede herkes için fayda sağlıyor. Özellikle Canon‘un profesyonel video kameralarının olduğu da düşünülürse 8K yatırımının boşa gitmeyeceğini söylemek mümkün.

Şimdilik 8K destekli Canon EOS R modelinin ismi, piyasaya çıkış tarihi, özellikleri ve diğer detayları net değil. Yine de firmanın bunu gündemine almış olması önümüzdeki dönemde bu tarz bir fotoğraf makinesi ile karşılaşabilme ihtimalimizin olduğunu gösteriyor. Elbette bunun bir garantisi yok.

Işığınız bol olsun

Cevap bırakın