Canınız Sıkıldığında Yapabileceğiniz Üretken ve Eğlenceli Şeyler

      Canınız sıkıldığında film izlemek ya da internette amaçsızca dolaşmak yerine üretken ve eğlenceli bir şeyler bulmak zor gibi görünse de,  biraz gayretle bundan kurtulmanın yolları var. Verimlilik, sadece yapmanız gereken görevlerinizi tamamlamak veya önceliklerinizi belirlemek değildir. Becerilerinizi geliştirmeye, faydalı şeyler üretmeye, yeni şeyler öğrenmeye zaman ayırarak üretken kalabilirsiniz. Bunları yaptığınızda sıkılsanız bile üretkensiniz demektir. Canınız Sıkıldığında Yapabileceğiniz Üretken ve Eğlenceli Şeyler

      Canınız çalışmak istemese bile nasıl üretken kalabilirsiniz? Sıkıntın halinde odaklanmakta zorluk çektiğinizde, kurtulmak için kullanabileceğiniz  bazı ipuçları bulunuyor. Bu gibi durumlarda üretkenliğinizi artırabilecek şeylere örnekler vererek devam edelim.

Hızlı Okuma Pratiği Yapma

      Hızlı okuma, büyük metinler arasında daha hızlı ilerlemeye ve aynı zamanda daha iyi anlamanıza olanak sağlar. Spreeder gibi bir çevrimiçi uygulama, 15 dakikada 15 sayfayı, yani dakika 300 kelime okumanıza yardımcı olacaktır. Günde 15 dakikanızı hızlı okuma pratiği için ayırdığınızda bir süre sonra daha hızlı okuduğunuzu fark edeceksiniz.

      Bir metni diğerlerinden daha hızlı okumak sizi zaten bir adım öne geçirecektir. Daha hızlı okuma becerisi aynı zamanda beyninizi eğiterek, diğer zihinsel aktivitelerde daha verimli olmanızı sağlayacaktır. Canınız Sıkıldığında Yapabileceğiniz Üretken ve Eğlenceli Şeyler

Podcast’ler Dinleyin

      Podcast’ler kişisel gelişimi teşvik eder. Örneğin, para yönetimi, tarihte heyecan verici olaylar, felsefe veya zaman yönetimi gibi konuları dinleyerek bilgi edinebilirsiniz. Çoğu podcast uygulaması, çevrimdışı dinleme için de uygun olduğundan, istediğiniz zaman tercih ettiğiniz konuları takip edebilirsiniz.

      İlham veren insanları dinlemek, hem yeni bir vizyon hem de motivasyonunuz üzerinde olumlu etki yapacaktır.

Hafızanızı Güçlendirin

      İsimleri, tarihleri, rastgele şeyleri ve hatta en sevdiğiniz şakaları bile hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Beyninizi yeniden eğitmek için boş zamanınızı kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir çok harika hafıza egzersizi var. National Geographic‘in teknik olarak çocuklar için harika bir koleksiyonu var ama eminim büyükler için de oldukça eğlenceli olacaktır.

      Hafıza gücü arttığında, günlük görevlerinizi ve sorumluluklarınızı yerine getirmenin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

      Hafızanızı geliştirmek, yeni bilgiler öğrenme yeteneğinizi geliştirecek ve zihninizi de keskinleştirecektir. Beyninizi düzenli olarak eğittiğinizde daha üretken olduğunuzu göreceksiniz.

Bir TED konuşması izleyin

      Bilgi ve ilham dolu, aynı zamanda birçoğu da beş dakikadan az süren TED konuşmaları, ne izleyeceğinizden emin olmadığınızda ya da motivasyon aradığınızda yapmanız gereken şeylerin başında geliyor.  Neredeyse hemen her konuda TED konuşması bulunabiliyor.  Bazen can sıkıntısına çözümün tam olarak orada olduğunu göreceksiniz. Tek yapmanız gereken onu bulmak.

Günlük tutma

      Zamanı verimli kullanma ve zihinsel sağlığa yardımcı olma yollarından birisi de ilginizi çeken bir şey hakkında günlüğe birkaç dakikanızı ayırmaktır.

      Yeni bir şey öğrendiğinizde veya ilham aldığınızda günlüğünüze yazın. Günlük tutmanın stres azaltma ve yaratıcılığınızı artırmadan yeni şeyleri daha iyi öğrenmeye kadar pek çok zihinsel faydası vardır. Bu sizi daha üretken ve daha motive bir insan yapmaya yardımcı olacaktır.

      Twitter takip için @salihertugrul    YouTube kanalım

Cevap bırakın