Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunCandy Crush 5.9 milyar dolara satıldı!

  Candy Crush 5.9 milyar dolara satıldı!

  51232953249b3ad490f8a07497ab4ecb

  Mobil oyun dünyasında en büyük şirketlerden biri olan King, Call of Duty ve Destiny de dahil olmak üzere tanınmış sayısız oyunun geliştiricisi Activision Blizzard tarafından 5 milyar 900 milyon dolar bedelle satın alındı. King, Candy Crush’ın yapımcısı.

  Oyun dünyasında gündeme bomba gibi düşen satın alım, küresel bir fenomen olan Candy Crush’a dair devasa bir kitle ve oldukça büyük gelirlerin Activision Blizzard’a geçmesi anlamı taşıyor.

  Activision Blizzard, Call of Duty’nin yanı sıra Warcraft’ın da yapımcısı. Merkezi ABD’de bulunuyor ve 30 Eylül’de açıklanan son finanlsal bilançosuna göre de son bir yıllık döneminde 4 milyar 700 milyon gelir elde etti. Öte yandan King’in gelirleri aynı dönem için 2 milyar 100 milyon dolar seviyesindeydi. Satın alımla beraber Activision Blizzard, sadece konsol ve PC oyunlarında değil, mobil oyunlarda da önemli bir şirket halini alıyor.
  candy_crush_king

  İsveç merkezli King, oldukça sürüncemeli bir geçmişe sahip. Şirket el değiştirmelerinin de aralarında yer aldığı tarihinde Candy Crush serisi ile birlikte hızlı bir trend halini alması sonucunda adeta ‘para basan’ bir yapıya kavuşmuştu. Şirketin CEO’su Riccardo Zacconi’nin gerçekleştirdiği açıklamaya göre tüm oyunlarının aylık aktif kullanıcı (ayda en az bir kez uygulamayı açıp, oyun oynayan kişi) sayısı 470 milyonun üzerinde. Bununla birlikte şirket hissedarları, uzun yıllar sonra elde edilebilecek bir geliri peşinen elde edip, şirketin haklarını devretmiş oluyorlar.

  Activision Blizzard, King çalışanları ve uzmanlarının görevlerine devam edip etmeyeceği konusunda bir bilgi paylaşmış değil. İrlanda merkezli King’in satın alım işlemlerinin kısa süre içinde resmi olarak tamamlanması bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN