Call of Duty: Modern Warfare III inceleme

0

Oyun dünyasının süperstar serisi yeni oyunuyla karşımızda. Call of Duty: Modern Warfare III inceleme konuğumuz.

Call of Duty serisi, 2003 yılından beri iyisiyle kötüsüyle hayatımızda yerini almayı başardı. Zaman zaman kendinden olumlu bahsettiren seri, bazı zamanlarda ise oldukça kötü eleştiriler aldı. CoD dediğimizde özellikle oyuncuların büyük bir kısmının kafasında “Çok iyi işlenmiş ve keyifli tek kişilik senaryo modu” konsepti belirir.

Oyuncuların bir diğer çoğunluğunda ise CoD’un Multiplayer kısmının hızı ve aksiyonu da oldukça büyük bir talep görmektedir. Tek kişilik senaryo modu kadar, hatta ondan daha büyük bir çoğunluk bu tarafın daha önemli olduğunu savunmaktadır.

Yıllar içinde Call of Duty ve Battlefield serileri büyük bir kaos ve kapışma içindeydi. CoD ne kadar SP kalitesiyle öne çıkarsa BF tarafı da MP tarafta baskınlık kurmak isteyerek hareket ediyordu. Fakat son yıllarda oyuncular üzerindeki değişen trendler, Battle Royale akımı ve Warzone’un doğuşu dahil CoD tarafında güçlü bir konum ortaya çıktı.

Bu aşamada da, zaman zaman tek kişilik oyun modunu iyi yapabildiği noktadan biraz vazgeçerek Multiplayer tarafta güçlenen Call of Duty serisi zaman zaman iyi denemeler (Black Ops Cold War mesela, muazzamdı her yönüyle bence) zaman zaman ise ne olduğu anlaşılamayan yapımlarla (Vanguard, hem SP’si hem MP tarafı aşırı keyifsizdi) karşımızda durdu.

2022 yılında Modern Warfare II’nin karşımıza çıkmasıyla birlikte tekrar nezdimizde yükselişe geçen seri Modern Warfare III ile yeniden ortamları zorlama peşinde. Bakalım bu defa önümüzde nasıl bir yapım var?

Aslını söylemek gerekirse, bu zamana kadar çıkan ve beğenmediğim tüm yapımlarda Sledgehammer Games’in parmağının olduğunu fark ettim. Bu gerçekten 20 yıllık bir seride büyük istikrar gerektiren bir hareket.

CDO Modern Warfare III incelemesini Tek kişilik senaryo ve çok oyunculu taraf olarak 2 farklı başlıkta masaya yatıracağım. Bakalım hangi taraf nasıl ağır basıyor görelim.

Call of Duty: Modern Warfare III Tek Kişilik Senaryo

Oyunun tek kişilik görev kısmını erken erişim ile birlikte oynayıp bitirenler arasındayım. Benim için Call of Duty dendiğinde ilk baktığım yer her zaman tek kişilik senaryodur. Görevlerin kalitesi, sade anlatımı, karizmatik adamlar ve ikonik anları ile akılda kalıcı bir anı yaşayıp yaşayamadığımı hissetmeye çalışırım.

Ne yazık ki Call of Duty: Modern Warfare III beni bu konuda büyük bir hayal kırıklığına düşürüyor. Senaryo modunu oynarken hissettiğim tam olarak şuydu: Bugüne kadar iyi olarak düşünülmüş ne kadar fikir varsa hepsini burada toplayıp bir kolaj yapalım, bunu oyuncular kesin beğenir!

Maalesef bu en azından benim için gerçekçi bir sinyal olmadı. Ama haklılar, bugüne kadar hoşuma giden çoğu ufak fikri parça parça gördüm senaryo modunda. Drone ile tepeden avlama görevi, şehir içinde geçen görev, metro görevi derken tatlı bir nüanstı. Oyunun başlangıcı da genel olarak fena değil. Işıkların kapandığı ve silahların ateşlendiği sahnede aklımdan Equilibrium filminin geçmesi dışında her şey güzeldi 😀

Oyunun aslen bana hissettirdiği, geçen sene çıkan oyunun devamı niteliğinde bir DLC olacakken büyük bir oyuna evrilmesi gibi bir durumdu. Geçtiğimiz günlerde basında çıkan ve oyunun “16 ayda geliştirildiği, proje devam ederken büyütüldü ve yeniden başlatıldı, bu geliştirme süresi bir CoD oyununun neredeyse yarısı kadar zamana tekabül ediyor” haberleri ile biraz daha kafamda bu durum oturdu.

Bu detayları bilmeden de tek kişilik görevlerin üstünkörü, detaydan derinlikten uzak, popülist yaklaşımları yine önde tutmayı hedefleyen, mesaj gönderme kaygısında olduğunu görmem ile genel notu vermiş oldum.

Kaliteli olabilecek görev fikirlerini yazıp altına dolduramadıkları, ara videolarda da konuyu geçiştiremedikleri, yer yer iyi fikirlerin parladığı ama o parlaklığında saman alevi gibi söndüğü bir tek kişilik oyun modu karşımıza çıkmış.

Tek Kişilik Mod Özellikleri

Öncelikle tek kişilik moda yönelik sevmediğim kısım lineer oyun modundan çıkılıp daha geniş alanda Warzone gibi oynanabilen özgür bir yapıya geçilmiş olması diyebilirim. Özgür bir mod olarak oynamak istediğimde başka oyunlar oynuyorum zaten. 20 senedir lineer scripting ile yürüyen bir lokomotifin yolunu değiştirmek akıllı bir hareket değil bence.

Oyuncular görevleri farklı yollarla bitirsin fikri eğlenceli ama sorun bakalım ben bunu istiyor muyum? Tabii ki hayır. Core bir hikaye anlatımı, sinematikler, güçlü vfx / gfx aksiyonlarla ikonik anlar biriktirmek için buradayım. Ama yapımcılar bunu yapmayı pas geçtiği için açık dünya gazını verip geçmişler. Oyun daha tatsız, keyifsiz ve mini bir online oyun havasına dönüşmüş.

Yukarıda yaşadığım anlar gibi şeyleri yaşayarak son göreve kadar geldim. Kapanış ekranı ile gözümden 1 damla yaş düşmedi değil. Tek kurşunlarını gerçekten sona saklamışlar.

Tek kişilik modda teknik açıdan büyük bir sorun yaşamadım. Oyunu açana kadar 3-4 defa restart edip kapanıp – açılması dışında gayet akıcı bir deneyimdi. MSI RTX 3080 Ti Suprim X 12G ekran kartı ve 9980XE işlemci ile denedim. Güçlü ve güncelden bir tık geride olan ekran kartım akabinde güncel segmentten olmayan işlemcim ile oldukça iyi sonuçlar aldım. bunları 2K çözünürlükte akıcı bir şekilde oynadığımı da belirtmem gerek.

Tek kişilik senaryo dışında Zombie ve Multiplayer deneyimi de bizi bekliyor. 10 Kasım’da oyunun çıkmasıyla birlikte herkesin oynamasına açılan bu bölümleri de deneme fırsatım oldu.

Zombie konsepti bu yıl bence harika olmuş. Tüm zamanların en keyifli Zombie konsepti bile diyebilirim. Warzone kafası açık bir harita üzerinden survival odağında, hayatta kalmaya ve görev yapmaya akabinde de topuklamaya çalıştığınız bir akış mevcut. Ben önceki Zombie modlarında sadece koşma tuşu ve ateş tuşuna basarak arkadaşlarla goygoy yapıp oyunu ilerletiyordum. Bunda durum öyle değil! Baya geriliyor insan. Escape from Tarkov kafasına eriştim çok hızlı valla. Treyarch tarafından geliştirilen modun bir hikaye anlatma gayesi de var. Dark Aether ile bağlantılı olan bu modun kalitesi tek kişilik moddan daha iyi duruyor. Böylelikle çok daha sanatsal ve epik bir çizgiye dokunan mod kendi içinde bilindik alışkanlıklarını da koruyarak gerçekten yeni bir deneyime adım atıyor.

Modern Warfare III Multiplayer Senaryo

Multiplayer tarafta ise her sene alışkanlık olarak devam eden eğlence kaldığı yerden sürüyor. Team Deathmatch, Free for all, Domination, Search and Destroy, Kill Confirmed, Hardpoint, Control, Gun Game, Cutthroat, Ground War, Invasion ve War Mode olarak bu yıl modlarımız bulunuyor.

Bu yıl gördüğüm çoğu harita oldukça keyifli. MW2’nin 16 haritasının Remastered olarak karşımızda durduğu, farklı taktikler ve oynanışa açık hali olmasından mıdır bilmem ben oldukça keyif aldım. Özellikle Hardcore modda Highrise oynamak baya keyifli. Büyük oyun modları haricinde küçük ve değişik modlarla da atıştırmalık oyunları döndürebiliyorsunuz.

MP tarafta en çok sevdiğim kısımlardan biri de War mode oldu. Görevleri yaparak ilerlemeye çalıştığınız, bir tarafın savunduğu öteki tarafın itmeye çalıştığı bir aksiyon düşünün. Overwatch’ın payload kafasının biraz benzeri, değişken alanlar ve aşamalarla daha büyük olanını ve taraf değişerek oynanabilenini düşünün. Müthiş keyifli ve bir o kadar da yalnız kalmış bir mod. Tek bir senaryo şu an mevcut.

Oyunun MP kısmı kendi çizgisini aşağı düşürmeden en azından yoluna devam edebiliyor. Fakat insanların bu noktada isyanını da haklı buluyorum. “Biz 16 tane haritanın Remastered olması ve bunu biraz farklı modlarla oynayabilmek için mi tam fiyatlı bir oyuna para verdik?” diye düşünüyorlar.

Olabildiğince akıcı, geçmişe oranla MP çizgisini düşürmeyen bir yapım. Böyle bile olsa tek kişilik senaryonun oldukça sığ olması göze çarpıyor. Yeni denenen şeylerin CoD ruhuna oldukça uzak kalması gibi problemlerden ötürü bence oyuncular haklılar. Özellikle Vanguard sonrası oldukça iyi toparlanan bir serinin bu oyunu bu halde karşımızda olmamalıydı.

Çok oyunculu tarafta yine her fırsatta aksiyona dalacağız, Zombie modunda bolca zaman geçireceğiz. Lakin tek kişilik hikaye modu, popüler karakterlerin önemli bir anına işaret ettiği yapımda özensiz hazırlanmış. Bu şekilde sunulmuş olması da sanırım oyun dünyasında unutmayacağım anılardan biri olacak.

Cevap bırakın