Call of Duty: Black Ops Cold War İnceleme

0

Call of Duty serisi uzun yıllardır oyun dünyasını silkeleyen en büyük yapımlar arasınde geliyor. Her oyunda ekip oldukça iyi noktalara parmak basan güzel senaryolar işliyor ve oyuncular için hem tek başlarına hem de çok oyunculu seçenekleri ile başarılı deneyimler sunuyor. Bunca zaman içinde başarılı oldukları kadar çok tutmayan denemeleri de oldu elbette. Biz CoD serisinin WW2 kısmını ayrı, Modern Warfare dönemini ayrı seviyorduk. Black Ops ile soğuk savaş zamanına da el attıktan sonra seride önemli gelişmeler yaşandı.

Zaman içinde internetin ve oyun dünyasının dinamikleri değişti, Warzone gibi tamamen ücretsiz ve devasa kalitede bir deneme bile yaptılar. Bütün bunları üst üste koyduğumuzda Black Ops Cold War ile yeniden zirveye oynadıklarını da görüyoruz.

Black Ops Cold War ile kallavi dosya boyutu ve kaliteli SinglePlayer senaryoyu bizlere sunan Call of Duty, bizi soğuk savaş döneminde ülkemizi de kapsayan bir görev ile başlatarak yeni bir maceranın içine bırakıyor. Önceki oyunlardan farklı olarak bu defa kendi ajanımızı oluşturduğumuz, geçmişini seçtiğimiz, perk’lerini belirlediğimiz bir yapı ile özelleştirilmiş yeni bir deneyimle başlıyoruz. Akabinde görev içinde seçenekler ile görevin gidişatını hafiften etkilediğimiz ultra kaliteli grafikler ve sinematikler ile 80’lere dönüyoruz. Döneme dair ne varsa sonuna kadar dikkatle işlenmiş sahneler ve alanlar ile arka arkaya resmen bir zaman tünelinden geçiyoruz. Dönemin ikonik araçları, silahları ve bölgelerine ziyaret yapıyoruz. Görevlerin kurgusallığı ve gerçekliği arasında mekik dokuyor, olan biteni çözmeye ve girdaptan kurtulmaya çalışıyoruz. Bütün bunlar arasında aksiyonun tepe yapması kadar bize yardımcı olan karakterlerin geçmiş oyunlarda yanımızda olması, yaşanmışlıklar ve yıllanmış bir düzen de ortama hakim.

Çok oyunculu modlar yine 10 numara hazırlanmış. Hızla adapte oluyor, seviye atlayarak yeni silahlara ulaşıyor ve farklı oyun modları arasında zamanın nasıl aktığını fark edemiyoruz. Hızlı oynanışı ile rakiplerini geride bırakan Cold War’ın multi tarafı bize arkadaşlarımız ile adrenalin dolu dakikalar sunuyor. Zombi modunu da unutmamak lazım, Left 4 Dead sevenlerin müptelası olacağı deneyimler ve gelecek yeni içerikler ile Cold War adından uzun süre söz ettireceğe benziyor.

Synthwave tarzında hazırlanan oyunun müzikleri ile bugüne kadar seride gördüğümüz en iyi OST diyebileceğimiz, ayrıca takdiri hak eden bir noktada.

Cevap bırakın