Çalışma odanızda olması gerekenler

0

COVID-19 salgını, bütün dünyadaki insanların hayatlarında köklü değişikliklere neden oldu. Eğitim ve çalışma hayatı ise zorunlu olarak dijitalleşti. Artık milyonlarca insan evden çalışıyor ve salgının gidişatına bakılırsa bu süreç daha da uzayacak gibi görünüyor. Peki evde kaldığımız günlerde motivasyonumuzu ve verimliliğimizi artırmak için neler yapabiliriz?

Evden çalışma uzun süre devam edebilir

Koronavirüs pandemisinin ikinci yılında pek çok işletme evden çalışma sistemine devam ediyor. Salgının seyrine bakılırsa binlerce kişi süresiz olarak uzaktan çalışma hayatına devam edecek. Uzmanlara göre bu yaz ofise dönüş yeni bir dalgaya neden olabilir. Bu nedenle evden çalışmaya tam adaptasyon için evinizi home-ofis sistemine göre yeniden düzenlemeniz verimliliğinizi artıracaktır.

Şık ve ferah bir ofis ortamı oluşturun

Evde verimli çalışabilmek için öncelikle ofis ortamının ferah ve iyi dekore edilmesi gerekiyor. Bunun için odanızı renklendirebilir, fazla eşyaları ortalıktan kaldırabilirsiniz. Modern masalar ve ergonomik sandalyeler size rahat bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Özellikle uzun süre bilgisayar başında çalışan yazılımcılar ve gamerlar için oldukça ergonomik oyuncu koltukları önemli oranda konfor sağlayacaktır.

Yeşil renk, ruh halimiz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir ve bu nedenle, dekorasyon söz konusu olduğunda önemli bir renktir. Yatıştırıcı bir renk olarak tansiyonu düşürdüğü bile düşünülüyor, bu da yeşil rengi sakinleştirici bir home ofis için ortamı oluşturmak için ideal bir seçim haline getiriyor.

Çalışma odanızın duvarlarını  zeytin yeşili ile boyamak, doğayı anımsatarak, içinizdeki  pozitifliği uyandırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca evde yetiştireceğiniz bitkiler de negatif enerjiyi dağıtma konusunda oldukça etkili diyebilirim.

Covid-19 evden çalışma ortamı
Covid-19 evden çalışma ortamı

Evinizde bir odayı eğlence merkezine dönüştürün

Yoğun çalışma temposu ve zoom toplantılarının yorgunluğunu atabileceğiniz bir konfor alanı ruh halinize oldukça iyi gelecektir. Büyük ekran bir televizyon ve Netflix aboneliği ile evde sinema saatleri yapabilir, fantastik ya da komik filmlerle düşen motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Eski model televizyonlarınızı ise XIAOMI Mi TV Stick Kumanda ile Android Tv’ye dönüştürebilir, bu sayede akıllı tv keyfini ekonomik fiyatlarla yaşayabilirsiniz. Dilerseniz PETRIX’in dekoratif led aydınlatmaları ile eğlence odanızın modunu daha da yükseğe çıkarabilirsiniz. Özellikle flamingo, ananas ve kaktüs şeklindeki led ve neon aydınlatmalar oldukça şık. Benim favorim kaktüs neon aydınlatma!.. 

Bu alanda rahat koltuklar ve sehpalar konforunuzu tamamlayacak diğer önemli detaylar. Tv koltuğu ve konforlu bir puf da olursa gayet keyifli bir ortam oluşturabilirsiniz.

Koronavirüs döneminde evde egzersiz
Koronavirüs döneminde evde egzersiz

Özel bir egzersiz alanı oluşturun 

Evde kaldığımız günlerde ruh halimizi iyileştirmek ve beden sağlığımızı korumak için egzersiz şart!.. Keza bilgisayar başında geçirdiğimiz uzun saatler ve hareketsiz bir yaşam tarzı obeziteye neden olarak, sağlığımızı riske atıyor! Bu yüzden dengeli beslenme ve egzersiz olmadan sağlıklı bir evden çalışma konsepti düşünülemez.

Evde spor yapmak için tek ihtiyacınız olan biraz motivasyon! Dilerseniz es yoga ve pilates gibi aletsiz egzersizler yapabilir ya da koşu bandına çıkarak müzik eşliğinde koşabilirsiniz.  

Okumalısınız: Mobil uygulamalarla zayıflayabilir misiniz? 

Cevap bırakın